Zeleninu jezte čerstvou. Skladováním a tepelnou úpravou se látky ztrácejí.

Vegetariánství je specifický způsob stravování, který vylučuje z jídelníčku maso a produkty z něj. Protože je však živočišná strava bohatá na mnoho důležitých vitaminů, minerálů a dalších látek, je třeba doplnit je prostřednictvím jiných zdrojů. Na co dávat pozor, aby vaše tělo při bezmasé dietě nestrádalo?


¦ Kyselina listová

Jde o vitamin skupiny B. Podílí se na tvorbě červených krvinek a napomáhá správnému dělení buněk a posiluje nervový systém. Při jejím deficitu hrozí ateroskleróza, trombózy a sklon ke zhoubným nádorům. Sice je obsaže­na v zelenině, ale jen v těžce vstřebatelné formě. Nejbohatším zdrojem jsou slunečnicová semínka nebo hlávkový salát, musí však být čerstvý.


¦ Vápník

Napomáhá při přenosu nervových vzruchů a udržuje srdeční rytmus a správnou srážlivost krve. A především funguje jako základní staveb­ní prvek kostí. Nedostatek způsobuje křeče, bolesti kloubů a zvýše­nou lámavost kostí. Kromě mléčných výrobků ho získáte z brokolice či sezamových semínek.


¦ Zinek

Významně podporuje obranyschopnost organismu, napomáhá v potlačování alergií, zlepšuje stav kůže a urychluje proces uzdravování. Jeho nedostatek se projevuje sníženou chutí k jídlu, padáním vlasů, průjmy a náchylností k nemocem. Doplníte ho mléčnými výrobky, ořechy a celozrnnými potravinami.


  11:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:35