Doporučujeme

Naučte se kouzlit se zdravou sójou!

Chcete před vánočním večírkem ještě pár kilo shodit? Obraťte se o pomoc k asijské kuchyni a naservírujte si sóju!

Sója jako poněkud exotické řešení dietního záměru vejít se do šatů o jednu konfekční velikost menších vám nabízí hned několik bonusů. Je ovšem nezbytně nutné vědět, jak s ní v kuchyni zacházet.



Sežeňte si tempeh


Pokud se cíleně nezajímáte o zdravou výživu, slovo tempeh jste pravděpodobně ještě neslyšela. Přitom jde v rámci hubnutí o nejvhodnější sójový produkt na trhu – fermentovaný výrobek, který se používá jako plnohodnotná náhrada masa. Má nízký energetický obsah, pouze 157 kcal na 100 g. Ale to není zdaleka všechno. Tempeh totiž vzniká tak, že se do rozmačkaných slisovaných sójových bobů přidá bakteriální kultura. Vznikne v podstatě sýr s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin, vápníku, fosforu, železa a vitaminu B12, který je účinným antioxidantem v boji s projevy stárnutí.

Náš tip: Tempeh se dá skutečně použít všude, kam běžně dáváte maso. Včetně pomazánek. Prodává se v přírodní podobě (nutné tepelně upravit), uzený nebo smažený. Smažená verze má však až třikrát více kalorií.



Oblíbené tofu


Zatímco tempeh je v České republice tak trochu inkognito, o tofu už zřejmě něco víte. Také tofu, vzniklé vysrážením sójového mléka, je pro dietu maximálně vhodnou ingrediencí. Ve sto gramech je pouze 471 kJ/112 kcal. Jen pro srovnání – třicetiprocentní eidam je třikrát kaloričtější. Tofu má vynikajicí absorbční vlastnost. Zjednodušeně řečeno – co k němu přistr­číte, takovou bude mít chuť. Dokáže se ‚chovat‘ jako sýr i maso, výborné je však i jako nízkokalorický moučník třeba s medem.




Zrada v přípravě


Asijská kuchyně patří mezi nejzdravější na světě kvůli svému vysokému podílu zeleninových jídel. Problém je však často ve zpracování a přísadách. Tradiční ochucovadla obsahují příliš mnoho kořenících přípravků a smažení (byť s minimem tuku ve wok pánvi) také není zrovna energeticky nejúspornější způsob přípravy pokrmu. Jestliže chcete pomocí sóji zhubnout, raději její produkty vařte. Vařené sójové ‚maso‘ (použijte vývar nebo i půlku kostky masoxu) se dobře kombinuje například s rýží, těstovinami nebo kuskusem. Obsahuje až 30 % přírodní bílkoviny a tělo ho velmi dobře stráví. Sójové mléko v kávě prakticky nepoznáte od běžného polotučného mléčného výrobku. Dodává tělu lecitin, důležitý pro správnou činnost mozku.



Vyznejte se


Miso – fermentovaná sójová pasta

Natto – fermentované vařené sójové boby

Koisin – tekuté sladkoslané koření

Sweetened – sladká pasta z červených sójových bobů

Bed bean – sójové oříšky

Edamame – zelené sladké sójové boby

Okara – drť z výroby sójového mléka

Sójový olej – má vysoký obsah (61 %) nenasycených mastných kyselin

Sójové výhonky – dodávají vitaminy, enzymy a chlorofyl

Sojanéza – sójová majonéza nahradí klasickou majonézu v teplé i studené kuchyni. Je bezvaječná, má nízký obsah cholesterolu a nízký obsah tuku.



  • Vybrali jsme pro Vás