Doporučujeme

Mateřství & Kariéra?

S mateřstvím přichází velké dilema: myslet jen na blaho dítěte, nebo si ukrást trochu i pro sebe. Jak najít ten nejvhodnější kompromis?

Stojíte před rozhodnutím: Vzdát se kariéry a naplno se věnovat dítěti, protože věříte, že to, co do něj vložíte, se vám jednou vrátí, nebo budete dál pracovat na své kariéře, protože potomek není žádnou překážkou? Podle odborníků jsou pro vývoj dítěte nejdůležitější první tři roky života. „V kojeneckém věku se vytváří základní pouto a sladěnost dítěte s matkou. To má vliv jak na matku, tak na dítě a jejich vztah v budoucnu. V souvislosti s tím se u dítěte vytváří tzv. bazální důvěra, tedy pocit, že je v bezpečí a že okolní svět je zajímavý, ne ohrožující. A kdyby přece, matka (rodiče) ho ochrání za každou cenu, jsou tu pro něj, ať se děje, co se děje,“ vysvětluje psycholožka Milena Nováková z občanského sdružení NEO CZ. „Bazální důvěra je klíčová pro vývoj zdravého sebevědomí, komunikace a schopnosti mít rád, být ve vztahu s druhými lidmi. V prvních třech letech života se zakládá ‚já‘ dítěte a rodiče jsou součástí jeho sebepojetí. Právě oni mu pomáhají důvěřovat jeho schopnostem a nebát se poznávat svět. Pokud se mu rodiče věnují jen málo, může to mít negativní vliv na jeho sebedůvěru, pocit bezpečí i důvěru k ostatním.“


Kariéra s dítětem

Dnešní doba na nás klade vysoké nároky. Řada žen se proto snaží udržet si svou práci a kariéru i s dítětem. V některých případech stojí za jejich rozhodnutím potřeba uživit rodinu, jindy jde o to, že je práce až příliš baví, a tak se jí nechtějí vzdát. Právě to posledně jmenované naprosto vystihuje příběh Romany Tinglové, umělecké ředitelky pražských Bomton studií. „Za mým rozhodnutím nejsou peníze ani kariéra. Nevím, jestli mě někdo pochopí, ale já mám svoji práci skutečně ráda. Hodně mě naplňuje, především lidé kolem mě. Moje práce je kreativní, ve svém oboru musím mít přehled o tom, co se děje ve světě... Zkusila jsem být v šestinedělí doma, ale stejně jsem pořád myslela na to, co se děje v práci. Partnerovi jsem už dopředu říkala, že nebudu pořád doma, ale že se aspoň na část týdne vrátím do práce, ale také že to neznamená, že bych zanedbávala rodinu... A realita? Stíhám opravdu vše a partner je vlastně rád, protože mu pomáhám s vedením společnosti Bomton.“ Romana Tinglová pracuje osm hodin denně čtyři dny v týdnu. Synovi pořídila mladou chůvu, o které říká, že se stala součástí rodiny. „Nemám pocit viny, protože ve chvílích volna se Tobiasovi věnuji naplno, užívám si každou minutu, a tím i relaxuji. Teď jsme se například vrátili z hor, kde jsme byli celá rodina...“



Matka na plný úvazek

Na opačné straně bitevního pole jsou tzv. „full time“ matky. Ženy, které se rozhodly přerušit na tři nebo více let svou kariéru a všechen čas a energii věnovat pouze rodině. Řada z nich vystudovala vysokou školu a měla práci, kterou by jim ostatní mohly závidět. Stejně jako Svatava, matka tříleté holčičky. Léta se pohybovala v médiích, a i když tato práce vyžaduje neustálou kontinuitu, zvolila si plnohodnotnou rodičovskou dovolenou. „Zůstala jsem doma, protože si myslím, že dítě potřebuje mít mámu u sebe. Minimálně první rok určitě. Jednu osobu, na kterou se může spolehnout, která je tu s ním a pro něj. Zároveň si myslím, že není proč spěchat do práce. Když máme tu výjimečnou možnost (na rozdíl od jiných států) zůstat s dítětem tolik času, proč toho nevyužít. Samozřejmě teď mluvím za ty, které nejsou v komplikované životní situaci a které pracovat prostě musí.“ K podobnému rozhodnutí došla také šestatřicetiletá Petra, učitelka jazyků s titulem PhD. „Přišlo mi naprosto přirozené zůstat na mateřské. Pořídili jsme si děti dva roky po sobě a až když byl druhému synovi rok a třičtvrtě, našla jsem si práci na miniúvazek. Několik hodin na jazykové škole. Přišla jsem tak mezi lidi a zároveň se udržuji v oboru. Babičky využívám dvakrát týdně, což beru jako maximum. Nechci, aby moje děti vychovával někdo jiný.“


Máma, chůva, jesle

Už klasici československé psychologie mluvili o tom, že jesle jsou instituce pro rodiče, ne pro děti, a dlouhodobě bojovali za to, aby stát umožnil matkám strávit první tři roky věku dítěte spolu s ním doma. Pro děti je určená až mateřská škola, která má pro psychický vývoj dítěte velký význam. Stejného názoru je i psycholožka a ředitelka občanského sdružení NEO CZ Milena Nováková: „Je jasné, že současná společnost žije v rychlém tempu a rostou i naše nároky na komfort. Mnoho matek nechce opustit svou kariéru, nebo je v tíživé sociální situaci a musí se vrátit do práce brzy po porodu. Když to jinak nejde, nedá se nic dělat, ale doporučit to určitě nemůžu. Pokud není zbytí, zdá se mi fajn snažit se přesunout část práce na doma a zapojovat co nejvíc otce i prarodiče. Pokud nemá takovou možnost, pak nezbývá než najít chůvu. V takovém případě bych doporučila vybírat ji velmi pečlivě a snažit se, aby u vás zůstala dlouhodobě, aby se u dítěte nestřídaly různé „tety“ na hlídání. Pokud je chůva finančně nedostupná, zbývají zmíněné jesle.


Této variantě bych se snažila vyhnout stůj co stůj, zejména pokud dítěti ještě není rok. Tak malé dítě totiž prožívá extrémní úzkost a nejistotu, když se ocitne v cizím prostředí, bez blízkosti pečovatele, na kterého je zvyklé. Ještě nerozumí tomu, kde je, proč tam je a co bude dál. Nechápe, že se za půl dne vrátíte, může mít veliký strach, že jste ho opustila. Po jednom roce věku dítěte může být přijatelné dávat ho do jeslí třeba na pár hodin týdně, ale i to jen tehdy, pokud je to nezbytně nutné. Po druhém roce věku lze říct, že pokud je dítě spíš společenské, neměl by být problém ho dát např. na dvě dopoledne v týdnu do jeslí, ale i to jen tehdy, pokud se mu tam líbí a nestráví je pláčem. Důležité je také to, že každé dítě je jiné, a i když platí obecné vývojové zákonitosti, snáší nepřítomnost matky trochu jinak. Děti, které jsou spíš ustrašené, není vhodné dávat do jeslí. Z tohoto, myslím, jasně vyplývá, že jesle jsou až ta poslední možnost, která však vývoji vašeho potomka příliš neprospívá.“ Stejně jako v řadě jiných životních situací, ani tady nemůžeme říci, co je jednoznačně správné řešení. Každou ženu vedou k jejímu rozhodnutí jiné osobní i sociální důvody a teprve čas ukáže, zda právě naše volba byla tou správnou. 



Personalisté radí...

Na co by měly ženy myslet, stručně shrnuje Ing. Jiří Halbrštát, marketingový manažer Manpower:


Jak se udržet v kondici? 

Pokud se žena na rodičovské dovolené chce naplno věnovat dítěti a nepracovat ani na minimální úvazek, je dobré zůstat v kontaktu alespoň s kolektivem a zajímat se o obor, ve kterém pracuje. V duševní kondici ji mohou udržet i koníčky, na které v prvních týdnech samozřejmě nemá moc energie, ale postupně se dají zařadit do denního programu.


Kdy se vrátit?

Záleží na oboru a pozici, kterou žena opustila. Někomu vyhovuje být na co nejdelší rodičovské dovolené, někdo upřednostňuje aspoň minimální úvazek. Některé obory, hlavně technické nebo na úrovni vědy, jsou založené na kontinuitě informací, návrat po mateřské je pak mnohem náročnější.


Známá rizika

Při povoláních, v jejichž oboru jde vývoj rychle kupředu, je skoro nutné, aby matka během rodičovské dovolené pravidelně věnovala čas sebevzdělávání, nebo v brzké době po porodu navázala se svou firmou alespoň minimální spolupráci.



  • Vybrali jsme pro Vás