Doporučujeme

Proč, protože, my, promiň. Tato slova vám zaručeně usnadní život

  • 0
S malými slovními triky můžete dosáhnout úžasných výsledků. Budete na druhé působit sebevědoměji a přesvědčivěji, získáte si jejich důvěru. Nevěříte? Tak si je hned vyzkoušejte.
ilustrační snímek

„A“ zajistí větší vstřícnost

Návrh kolegy se vám opravdu líbí, ale je třeba ještě něco dopilovat. Řeknete: „To je dobré, ale…“ A už je to ztracené. Raději svou chválu spojte s přáním. Například: „To je dobré, A KDYŽ ještě změníš nějakou maličkost…“ Povzbudí ho to, aby vám vyhověl.

„My“ dodá pocit pospolitosti

Vědci zjistili, že náš mozek vyplavuje hormony štěstí, když se cítíme být součástí nějaké skupiny. Řečník, který používá slovo MY, v publiku vyvolává automaticky příjemnější pocity, a dosahuje tak pozitivní zpětné vazby.

Chcete-li druhé o něčem přesvědčit a vyjadřujete se v 1. osobě množného čísla, získáte si rychleji spojence. Slovo MY je motivuje k tomu, aby podporovali vaše stanovisko.

ilustrační snímek

„Protože“ posiluje naši prosbu

Studie provedená v USA dokazuje, že dosáhneme lepších výsledků, když používáme slovo PROTOŽE. Například, když někdo u kopírky řekne: „Nemohli byste mě pustit dopředu? Pospíchám, PROTOŽE mi ujel autobus a nestíhám.“

Rozhodně ho všichni s úsměvem pustí dopředu. Zkuste při prosazování svých požadavků vždy připojit i vysvětlení, a uvidíte, že to zabere.

„Později“ umožní získat čas

Když nás druzí o něco požádají, často něco slíbíme, ale nemyslíme na důsledky. Třeba jsme unavení, nebo nestíháme. Lepší je zareagovat otázkou: „Můžeme si o tom promluvit POZDĚJI?“ Získáte čas a v klidu se můžete rozmyslet.

Řekněte si, kolik času máte (a v duchu ho vydělte dvěma) a jestli vůbec chcete prosbě vyhovět. Pak si řekněte, kolik času budete potřebovat (a v duchu ho vynásobte dvěma). Jsou výsledné údaje stejné? Jen pak můžete říct ano.

ilustrační snímek

„Proč?“ pomáhá v diskusi

Při hádkách a diskusích se druhých i sami sebe jen málokdy ptáme na důvody. Ale takové otázky jsou přitom v mnoha rozhovorech klíčem k řešení. Mohou vás nasměrovat, otevřít dveře ke správným rozhodnutím a probudit sympatie. Navíc díky nim lépe pochopíte druhé a můžete odpovídajícím způsobem argumentovat. Proto je velmi účinné ptát se PROČ.

„Promiň“ zklidňuje svědomí

Ať už ze studu, hrdosti či zlosti je pro mnoho lidí velice těžké přiznat sobě a druhým chybu. Říct druhému, že je mi něco opravdu líto, je opravdu těžké. Pokud se k tomu vůbec odhodláme. A to je škoda.

Omluva má totiž silnou léčivou sílu. Zaceluje trhliny ve vztazích, navrací pořádek. A kromě toho zklidňuje svědomí, posiluje naši psychiku. Seberte odvahu! Nic jiného nesvědčí tolik o vaší ochotě poučit se z omylů jako věta: PROMIŇ, PROSÍM.


  • Vybrali jsme pro Vás