On se nad nimi rozplývá a snesl by jim modré z nebe. Vás zdaleka tak nezaujaly a už jste si pomyslela, že se možná kvůli nim budete muset rozejít. Jeho děti... Jak s nimi vycházet a udržet si zdravý rozum?

Vyfasovala jste je do života ve chvíli, kdy jste s partnerem začali brát vztah vážně. Přivedl je v naději, že si budete rozumět, ale... Všechno není tak růžové, jak to vypadá v romantických filmech. A jestli ano, tak blahopřejeme, protože jde o neobvyklý jev. Celá třetina partnerství, do kterých si jedna polovička (nebo obě) přivedou děti z předchozích vzta­hů, se právě kvůli těm dětem rozchází. Týká se jich každá čtvrtá hádka. To jsou znepokojující informace.


Přitom možnost, že v určité věkové kategorii narazíte na muže se závazky, je velmi vysoká. V neúplné rodině vyrůstá už čtvrtina českých dětí, skoro nejvíc v Evropě. Přední pražská psycholožka Marta Boučková tvrdí: „Partner se závazky není pro každého.“ Hm... Ale vy jste to nedomyslela. Nebo ano, ale realita vypadá jinak, než jste si představovala. Jak to tedy udělat, abyste vycházela také s bytostmi, které mají s vaší láskou stejné příjmení?¦ Než se poprvé uvidíte

Možná máte před sebou teprve první seznamovací schůzku a celkem oprávněně cítíte ještě větší trému, než když vás přítel poprvé pozval na rande. O svých pocitech mluvte, stanovisko partnera je důležité. „Neměl by nad tím mávnout rukou se slovy: Neboj, to dob­ře dopadne. Když tě miluju já, budou tě milovat i moje děti,“ upozorňuje psycholog Karel Červinka. „Tak to nefunguje. Je potřeba připravit vhodnou půdu.“ Požádejte partnera, aby dětem o vaší existenci řekl a přiměře­ně věku jim vysvětlil, jakou v jeho životě hrajete roli. Také si o nich opatřete co nejvíc informací. Ptejte se partnera na jejich povahu, koníčky, okolnosti rozchodu s maminkou...Co určitě nedělejte: Neodkládejte setkání příliš dlouho. Budou k vám jezdit ob čtrnáct dní na víkend, nebo žít ve střídavé péči. Musíte vědět, jestli si alespoň trochu ‚sednete‘, jinak vztah nemá moc šancí na budoucnost.