Pokud si myslíte, že zatažené závěsy, teplé ponožky a k tomu pořádná sklenice vína znamená pouze přicházející zimu, tak jste na omylu. Jedná se o rychle se šířící celosvětový fenomén, který se jmenuje Hygge.

Možná jste si slova hygge už všimli, protože poslední dobou se objevuje všude kolem nás. Je to zkrátka posedlost, která zaplavuje svět. Slovo hygge pochází z dánštiny a nabízejí se překlady někde mezi zábavou, pohodou, útulností, pohodlím nebo příjemností. Je tedy jasné, že jedním slovem se podstata slova hygge vyjádřit nedá a tím se to trochu komplikuje.

http://gty.im/851483616

Užívat si maličkosti


Hygge vlastně popisuje životní styl, ve kterém žijí seveřani. Když zažíváte hygge, znamená to, že si užíváte ty krásné maličkosti v životě, kdy se cítíte dobře. Ať je to, co je to. Může to být odpočívání na gauči za sledování seriálu a pojídání sušenek, popíjení vínka ve vaně za svitu svíček, čtení na balkóně v měkké dece a s čajem v ruce, posezení s rodinou okolo stolu nebo povídání s přáteli za zvuku oblíbené hudby. Hygge se netýká netradičních zážitků, jde hlavně o to užívat si těch obyčejně neobyčejných okamžiků v životě. Znamená to odstřihnout se od všeho nepříjemného, otravného nebo stresujícího a užívat si příjemnou atmosféru.

http://gty.im/514405108

Co k tomu, abyste zažívali hygge, potřebujete?


Zařiďte si byt nebo pokoj podle svého vkusu, zapojte jeden styl nebo zkombinujte dohromady, co se vám zlíbí. Důležité však je, aby ve finále bylo vše útulné a sálala z toho pohoda.
Inspirací by měl být, jak jinak, skandinávský styl. Pohodlný gauč nebo křeslo jsou alfou a omegou. Obklopte se dekami, do kterých se můžete zachumlat, kožešinami či koberci, na kterých si můžete hovět a polštáři všech tvarů a velikostí. Příjemné atmosféry docílíte všemožnými světly, lampičkami a svíčkami. Pokud vlastníte krb, tak rozžehněte oheň. Naplňte si lednici věcmi, které máte rádi, zásobujte se. Poslouchejte hudbu a relaxujte. Pokud máte rádi společnost a chcete se bavit, pozvěte pár přátel a dobrou náladou zažeňte přicházející podzimní deprese.
Říká se, že hygge je součástí dánského životního stylu už několik staletí a odtud v poslední době šíří do všech koutů světa. Pokud chcete kousek tohoto šťastného fenoménu mít doma, tak hledejte na různých e-shopech, třeba na VEMZU.cz, kde najdete krásný designový nábytek v tomto stylu.

  16:00,  aktualizováno  25. března 2019 16:53