Doporučujeme

Osm dietních hříchů, které ničí vaši snahu zhubnout

  • 0
S příchodem nového roku jste se pustili do shazování přebytečných kilogramů a ani po několika týdnech „námahy“ nevidíte žádný efekt? Někde se nejspíš stala chyba.

1. Není ovoce jako ovoce

Díky velkému množství vitaminů a vláknin je sice ovoce zdraví prospěšné, ale při hubnutí to s jeho konzumací nepřehánějte. Vybírejte především takové, které spalování tuků napomáhá, např. ananas nebo grep.

Grep je ideální ovoce při dietě (ilustrační fotografie)

2. Hladovka? Zapomeňte

Vůbec největší potíž nastává tehdy, když se rozhodnete hladovět v domnění, že když nebudete jíst, zhubnete. Pravda, kila jistě začnou padat dolů, ale nechtějte vidět ten následný jo-jo efekt, až se, byť jen částečně, vrátíte k původnímu režimu. 

Při hubnutí mějte na paměti jedno – kila začnou mizet tehdy, když výdej energie bude větší než její příjem. Toho sice předchozím způsobem dosáhnete, ale následný efekt se vám líbit nebude.

Místo nezdravého hladovění se zkrátka začněte víc hýbat. Nejenže tím získáte pevnější a pružné tělo, ale zároveň se vám zrychlí metabolismus. Při fyzické zátěži se totiž dokonale nastartuje a pracuje dalších 48 hodin. A to se při snaze o krásné tělo rozhodně může hodit.

3. Ananas ano

Jak již bylo zmíněno, s ovocem je důležité v rámci dietního režimu zacházet opatrně. Jsou však výjimky, které vám při hubnutí pomohou. Například ananas obsahuje enzym, který usnadňuje spalování tuků, grapefruit zase dokonale pročistí tělo.

Ananas

4. Nezapomínejte na přílohy

Spousta »dietářů« vysadí hned na začátku svého hubnoucího programu sacharidy a zcela zanevře na těstoviny a brambory v domnění, že se po nich tloustne. Jenže chyba lávky! Stogramová porce těstovin má totiž zhruba stejně kalorií jako dvě středně velká jablka, brambory dokonce ještě méně. V rozumném množství se proto těmto potravinám nebraňte. Jen zkrátka vynechte kalorické omáčky, na které jste v české kuchyni zvyklí.

Ilustrační snímek

5. Ráno se najezte

Když už se rozhodnete kvůli svému dobrému pocitu tak trochu hladovět, dělejte to raději večer, rozhodně ne ráno. Nenasnídat se a celé dopoledne se trápit hlady je totiž zásadní chyba. Váš metabolismus nemá jedinou šanci se nastartovat. Navíc tak budete mít tendenci se v poledne, třeba z nedostatku času, ošidit něčím rádoby dietním. Večer se pak navíc budete snažit vše dohnat a v rychlosti a bez rozmyslu do sebe nasoukáte všechno, co právě najdete v lednici.

Ilustrační fotografie

6. Nic se nemá přehánět

Obvykle se při dietách stává, že se ručička váhy po nějaké době zastaví. Žádnou paniku. Chybou je, že většina z nás má snahu začít ještě méně jíst. Rozhodně se tedy nesnažte začít v dietě přitvrdit! Organismus zkrátka jen zpomaluje a zvyká si na nový režim. Chce to trpělivost!

Ilustrační fotografie

7. Stop mlsání u telky

Zná to asi každý z nás. V televizi běží oblíbený seriál nebo si pouštíte nový film, na který se celé měsíce těšíte. A čím jiným si sledování televize zpříjemnit než nějakým mlsáním? V rámci dietního režimu jste sice zanevřeli na nejrůznější chipsy, oříšky obalené v čokoládě a další podobné pochutiny, jenže nahradit je při večerním posezení kuličkami hroznového vína nebo ukusováním banánu je velká chyba! Ovoce totiž obsahuje velké množství cukru a kalorií a ke konzumaci je vhodné ráno a dopoledne, a to jen v určitém množství. Večer proto raději chroupejte zeleninu.

Ilustrační snímek

8. Kdy jíst naposledy?

Není pravda, že jestliže se najíte po páté či šesté hodině večerní (pokud tedy ihned nejdete spát), budete zákonitě přibírat. Obecně platí, že poslední jídlo byste měli konzumovat zhruba dvě až tři hodiny předtím, než ulehnete ke spánku. Důležité je nepřehánět večer se sacharidy.

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

  • Vybrali jsme pro Vás