Novoroční předsevzetí. Pokud nechcete selhat, dejte si jen jedno a stanovte postup

S novým rokem přichází opět naděje, že budeme věci dělat jinak a lépe. Sepíšeme si celý seznam toho, co všechno od nového roku chceme vykonat, jací chceme být. Pravděpodobně velká část lidí z našeho okolí si ale už žádná předsevzetí nedává, protože to prý nefunguje. To snad nemá smysl mít plány? Proč v plnění novoročních předsevzetí tolik selháváme? Kde je zakopaný pes?


Klíčem k rozluštění může být míra. Chceme toho po sobě zkrátka příliš mnoho v krátkém čase. Bylo by samozřejmě krásné, kdyby se nám podařilo v jednom roce zhubnout, přestat kouřit i začít šetřit, ale je to na jeden rok příliš velké sousto. Většina koučů radí, abyste si vybrali nejvíce palčivý problém a soustředili se jen na ten jeden klidně celý rok. Nově tedy novoroční předsevzetí nebudou mít pět nebo deset řádků, ale stačí jen jeden! Ale to není všechno!Předsevzetí musí mít postup


Přestože jsme si stanovili jedno předsevzetí, dejme tomu, že budeme zacházet lépe s penězi, je třeba k tomuto cíli ještě stanovit jasný postup, jak toho dosáhneme. „Naučit se dobře zacházet s penězi není nic jednoduchého, ale každý, kdo tomu věnuje svůj čas, bude odměněn,“ uvádí Pavla Hávová, mluvčí ČSOB a dodává: „Možná to bude znít banálně, ale vždy je na začátku třeba podívat se, jaké máme příjmy a jaké výdaje. Tato analýza nám pomůže stanovit, kde jsme teď a kde bychom mohli být za rok, tedy jaké by mohlo být naše reálně splnitelné předsevzetí.“


Podobná analýza stavu nás čeká i v případě, pokud bychom chtěli hubnout nebo i přestat kouřit. U závislostí nebo v případech, že se nedaří s něčím pohnout, již déle nečekejme a obraťte se na odborníka. Ten s vámi pomůže stanovit reálný cíl vašeho jednoho předsevzetí. „Po několika neúspěšných snahách přestat kouřit jsem se obrátila na Centrum pro závislé na tabáku a mé novoroční předsevzetí se nakonec podařilo splnit ve spolupráci s odborníky. Vystoupit ze závislosti je velký cíl,“ uvádí Lucie Bukovanská.


Pokud si jako letošní předsevzetí stanovíte lepší zacházení s penězi, zakomponujte těchto jednoduchých šest rad do svého plánu. Jsou jednoduchá a velmi efektivně pomohou fungovat lépe s penězi. 


  10:11,  aktualizováno  25. března 2019 20:04