Jestli plánujete i delší trasy na výlety a dovolené kombinované s jízdou po dálnici, nebojte se sáhnout po větším voze. Není problém si auto nejprve otestovat a klidně do něj kočárek nebo dětské kolo napasovat na zkoušku. Pokud do kufru důležité věci nedostanete, zkuste prostě jiný model. Prodejce vám hlavu neutrhne. Do města se hodí třeba městský crossover nebo SUV – to obstojí i na zimní dovolené.

Zvolit můžete benzínový nebo čím dál oblíbenější hybridní pohon. Právě hybridy jsou velmi praktické a lze na nich dost ušetřit. Nejsou ani drahé, ani složité na údržbu, jak se dříve tradovalo. Podle okolností jízdy hybridní motor využívá režim, který je v tu chvíli nejvýhodnější, spotřeba je nízká zejména při pohybu ve městě. Při pomalém jízdě v koloně či na semaforech jede vůz jen elektřinu, takže nic „nežere“, nedělá rámus a také šetří ovzduší.

Na palivu je možné ušetřit až desetitisíce korun díky nízké spotřebě. S palivem za tisíc Kč ujede standardní auto ve městě kolem 400 kilometrů, hybrid až tisíc kilometrů. Hybridní motor také obsahuje podstatně méně součástek a snižuje se tak i pravděpodobnost, že se vám v autě něco porouchá.

U hybridu se elektromotor sám dobíjí při brždění, které vytváří energii. Doporučuje se tedy plynulá jízda a pokud možno delší pomalé brzdění. Jízda v hybridu je úsporná a zároveň dynamická.  7:23,  aktualizováno  26. března 2019 10:24