Není chytání bronzu na pláži váš šálek čaje? Řadíte se spíš mezi dobrodružnější povahy? V tom případě pro vás máme několik tipů, jak netradičně a zároveň hodně zábavně strávit zasloužené volno.

1. Adrenalin při canyoningu ve Slovinsku
Pokud máte rádi vodu a divokou přírodu, vyrazte na canyoning do slovinských soutěsek a kaňonů, které vedou nepoznamenanou panenskou přírodou. Canyoning je skvělá zábava jak pro dobrodruhy, tak adrenalinové požitkáře. Vezme vás do těžko přístupných míst, slezete skalní stěny, sklouznete se po vymletých tobogánech či se budete brodit smaragdově křišťálovou vodou. Jedním z míst s pestrým sportovním vyžitím a centrem canyoingu je malebné městečko Bovec, ležící přímo pod nejvyšší horou Triglav. Využít můžete například outdoorové centrum alpicenter.cz, které nabízí objevování slovinských kaňonů v 6 různých obtížnostech. Nemusíte se tak bát, že byste přecenili své síly.

2. Lodí po kanálech v HolandskuZažijte klidnou jízdu po holandských kanálech, díky nimž snadno poznáte pitoreskní městečka, která je lemují. Půjčit si loď je velmi snadné a k jejímu ovládání nepotřebujete žádné zkušenosti. Řídit ji je jednoduché. Před vyplutím je však potřeba nastudovat předpisy a značky a být schopen se vyznat v plavební mapě. Nejhezčí trasa vede srdcem Holandska, na níž se můžete zastavit v Goudě na sýrových trzích, Amsterodamu, Utrechtu a dalších městech. S výběrem lodi i trasy vám pomůže holanskonalodi.cz.

3. Rybaření u norských fjordů
Norsko je oblíbenou destinací vášnivých rybářů, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je na moři. Velkou výhodou je, že pro to nemusíte mít žádné povolenky, navíc rybářský řád je velmi srozumitelný a jednoduchý. V letních měsících oceníte světlo dlouho do noci, protože v tomto období tam slunce vůbec nezapadá. Rybařit tak můžete od rána do večera, kdy se budete těšit z úlovku tresky tmavé, makrel, velkých tresek obecných či halibutů, jež se v největším množství objevují právě od června do října. Pokud preferujete pozdější termín dovolené, zažijete jako bonus polární záři a chytání ryb si můžete zpestřit sbíráním borůvek, brusinek či hub.

4. Na jachtě v ChorvatskuJadran sice většinu lidí táhne na kamenné pláže, vy se na ně ale můžete dívat z druhé strany. Pobřeží, které je poseto stovkami malých ostrůvků k jachtingu přímo vybízí. Tento druh dovolné je vhodný jak pro začátečníky, tak rodiny s dětmi. Plavbu není třeba řešit měsíce dopředu. Na zindulka.com si můžete cestu naplánovat online až tam a objednat si loď i s kapitánem. Přímo rájem pro jachtaření je souostroví Zadar, které si vás získá svou panenskou přírodou, úchvatnými rybářskými vesničkami, zátokami i jeskyněmi, národním parkem Krka i kulturními středisky Šibenik a Dubrovník, o němž se traduje, že je nejhezčím městem celého Jadranu.

5. Na biku v LivignuLivigno je vyhlášenou evropskou destinací pro vyznavače MTB. Najdete zde vše, co každý biker k životu potřebuje – skvělý servis, ubytování, služby ušité na míru, ale hlavně desítky kilometrů upravených trailů speciálně pro horská kola. Mottolino Bike park nabízí 13 tras pro začátečníky i experty s překážkami s různou úrovní obtížnosti. Trasy jsou nejen zábavné, ale hlavně bezpečné. Na druhé straně údolí v Mountain parku Carosello 3000 můžete donekonečna sjíždět alpské svahy. Cestu ke všem lanovkám v obou parcích vám zpřístupní tzv. BikePass, který navíc můžete získat zdarma. Když si od 9. do 22. června nebo 15. až 30. září rezervujete nejméně 3 noci v místním hotelu nebo alespoň 7 nocí v jednom z apartmánů, které se účastní této speciální nabídky, máte BikePass zdarma. Kompletní info na livigno.eu.

  15:00,  aktualizováno  26. března 2019 11:21