Doporučujeme

8 tipů, jak si v zimě zlepšit imunitu

Mráz sílí, smog houstne a na nás ze všech stran útočí bacily. Jak dáte imunitě nové zbraně?

1. Chroupejte syrový česnek


Štiplavé půlměsíčky likvidují bakterie i viry, zpevňují kosti a snižují krevní tlak. Obsahují klíčovou látku allicin, která dává česneku i jeho charakteristickou vůni. Uvolní se, jakmile stroužek rozdrtíte. Vařením se však zničí. Abyste z česneku vydolovala maximum, vyplatí se vám ho spolykat syrový. Pokud vás odrazuje vražedný puch, který se po konzumaci česneku valí z vašich úst, smíchejte ho s petrželí a slunečnicovým olejem.

Náš tip: Zázrak jménem česnek! 7 super triků, jak vám pomůže

2. Masírujte si ruce


Vezměte si na pomoc voňavý krém a důkladně promačkejte prohlubeň mezi ukazováčkem a palcem. Podle tradiční čínské medicíny se tam totiž nachází mocný akupresurní bod, jehož tisknutím obměkčíte bolesti i rýmu a očistíte tělo. Potom se vrhněte na měkké polštářky prstů těsně nad dlaní. Jejich masáží posílíte plíce a vyhojíte kašel.


3. Střídejte ve sprše teplou a studenou


Na dvě až tři minuty na sebe pusťte proud opravdu horké vody a potom ho na dvacet vteřin vyměňte za ledový. Kohoutky vystřídejte alespoň třikrát. Díky tomuto jednoduchému receptu se pořádně obrníte proti nachlazení, prokrvíte si tělo, zpevníte pleť a vyčistíte zanesené póry. To za sotva minutové drkotání zubů určitě stojí, co myslíte?

Čtěte také: 8 největších mýtů o saunování

4. Žvýkejte


Do většiny žvýkaček bez cukru se přidává jako sladidlo látka xylitol, která kromě toho, že pomáhá odhánět zubní kaz, dokáže zatočit i s infekcí v uších. Nedávná studie finských vědců totiž prokázala, že děti, které pětkrát denněžvýkají, trpí zánětem uší o poznání méně často než ostatní školáci. Díky přežvykování se vám totiž rozpouští ušní maz. Xylitol navíc brání růstu bakterií v nose a uších. Najdete ho i v malinách, švestkách a kukuřici.


5. Koupejte se v oleji


Večerní koupel smíchaná s koktejlem z aromatických olejů dokáže podle odborníků odlákat virovou nákazu, třeba chřipku. Účinný je především tea tree oil neboli olej z čajovníku australského. Do plné vany postačí stříknout dvě kapky. Přidejte ještě tři kapky oleje z pelargonie, který povzbuzuje lymfatický systém, a trochu levandule, jež zvyšuje činnost bílých krvinek, statečných ničitelů bakterií a virů. Nakonec přidejte lžíci dobrého panenského olivového oleje. Z lázně vyskočíte ozdravená a nádherně hebká!

Mohlo by vás zajímat: Trio zázračných olejů pro vaši krásu

6. Dezinfikujte domov


Infekcím se v zimě daří hlavně proto, že trávíte spoustu času v uzavřených prostorech ve společnosti dalších lidí. Bakterie a viry tak skákají z člověka na člověka. Zkuste proto udržet v čistotě alespoň svůj obývák a kancelář. Vyrobte si přírodní antibakteriální sprej z jedné sklenice vody, jedné sklenice octa, dvou lžic tekutého mýdla z čistě rostlinných tuků (vyrábějí ho třeba firmy L’Occitane, Lush nebo Body Basics) a 25 kapek esenciálního oleje z čajovníku, levandule, eukalyptu nebo citronu. Promíchejte a vypusťte po místnosti několikrát denně.


7. Zahřívejte se


Když se klepete zimou, namáháte imunitní systém. Bakterie a viry ho pak snadno přeperou. Ale pozor! Oblečení funguje jen jako izolace, pocit tepla vychází zevnitř. Tělo skvěle prohřejí třeba kajenský pepř nebo čili. A co víc? Rozpumpují krev, hubne se po nich a ničí záněty. Tip: Třikrát denně rozpusťte lžičku kajenského pepře v rajčatovém džusu nebo ve vodě a vypijte. Pořádně vás prohřeje i pravidelný pohyb.

8. Pochodujte svižně


Víte, že každodenní svižná čtyřicetiminutová procházka výrazně sníží riziko, že vám bacil napadne horní cesty dýchací? Pochod rozproudí vlastní obranyschopnost buněk.  Nezapomeňte při chůzi zhluboka dýchat. Nádech nosem, výdech pusou. Pochod je navíc zdravější než běh, protože při něm tolik nenamáháte klouby.

Čtěte také: Jak mít krásnou postavu? Pomůže vám obyčejná chůze!


  • Vybrali jsme pro Vás