Doporučujeme

4 důvody, proč vás neustále bolí záda

Poradíme vám, co možná děláte špatně:

Dokud jsme mladí, nevěnujeme tolik pozornosti tomu, jestli správně stojíme, chodí­me, sedíme či spíme. O to více můžeme být překvapeni v pozdějším věku, kdy se vše­ch­ny hříchy z mládí sečtou a připomenou – třeba právě bolestí pohybového aparátu. Nejzrádnější je, že často ani netušíme, že něco děláme špatně. 



Špatně stojíme


Většina lidí ani nezná správné držení těla. To ve spojení s jednostranným zatěžováním přetěžuje určitou skupinu svalů, kloubů a v konečném důsledkui i páteře. Toto riziko snížíme vhodným cvičením a dbáním na správný postoj. .



Ach, to sezení…


Při práci na počítači, typické sedavé činnosti, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů. Bolesti šíje můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání. Při naklánění nad pracovní desku dbáme na to, abychom se nakláněli s rovnou páteří. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení.




Přestávka na protažení


Páteři ulevíme krátkými přestávkami. Můžete provádět libovolné cviky ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými pažemi, úklony do stran či rotace krku různými směry. Vyvarujte se trhavých pohybů.



Postel – odpočinek, či utrpení?


Pokud se však probouzíte rozlámání, v noci se převalujete a odpočatost se nedostavuje, je na čase vzít si na mušku matraci. Její kvalita je totiž přímo uměrná kvalitě vašeho spánku a páteře. Vhodná matrace poskytne páteři dostatečnou podporu. Proto si ji při koupi nejdříve vyzkoušejte, a to i v polohách, ve kterých spíte. Obecně ortopedové doporučují spíše tvrdší matrace (na stupnici tvrdosti matrací od 1–5 je to 3 a výše).



Než tedy poběžíte k lékaři, zkuste se nejdříve zamyslet nad tím, zda si od nepříjemných bolestí zad nemůžete pomoci sami – mnohdy jsou ta nejjednodušší řešení také ta nejlepší.



  • Vybrali jsme pro Vás