Doporučujeme

17 věcí, které vás mohou vystrašit

... a přitom k novorozenci patří stejně jako déšť k oblakům.

Vaše krásné voňavé miminko je zdrojem velké radosti, ale občas i velkých obav. Naprostá většina jeho tělesných zvláštností je úplně normální, ale i tak mohou novopečení rodiče znejistět a dostat strach. Čím se nenechat vyplašit?


Měkká místa na hlavičce

Jedná se o velkou a malou fontanelu, kde lebka není pevně srostlá. Umožňují pohyb lebečních kostí během průchodu dítěte porodními cestami, čímž chrání mozek před poškozením nadměrným tlakem. Velká fontanela se nachází mezi čelní kostí a sousedními lebečními kostmi, malá pak na temeni hlavy. Pokud vaše miminko nemá dost vlásků, můžete vidět, jak pod kůží pulzuje krev, což je zcela normální. Hlídejte, aby nedošlo k žádnému poranění fontanel, například při chování a objímání miminka starším sourozencem. Propadnutí velké fontanely může znamenat dehydrataci organismu. Jinak fontanely, někdy také zvané lupínky, zvláštní péči nepotřebují, do dvou let věku dítěte se uzavřou pevnou tkání a úplně srostou na prahu dospělosti.


Přerušované dýchání

Zdravý novorozenec se nadechne asi 50x za minutu, kojenec 40x a dospělý člověk asi 16x během jedné minuty. Zejména ve spánku však může docházet k pauzám mezi jednotlivými nádechy, říká se jim apnoe. Taková pauza by neměla trvat déle než 15–20 vteřin a neměla by se opakovat moc často. Na hlídání dýchání miminek existují tzv. monitory dechu, které jsou doporučovány hlavně nedonošeným nebo nemocným dětem.


Krev v plence holčičky

Objevuje se přibližně u 5 % holčiček v prv­ních dnech po porodu, maximálně po týdnu by mělo dojít k vymizení. Jedná se o vyrovnávání hladiny pohlavních hormonů, které holčička přijala během těhotenství z těla matky. Skutečně se jedná o krev, jakousi minimenstruaci.



Naběhlé bradavky a pohlavní orgány

Po porodu si jich všimnete u chlapečků i holčiček a stejně jako miniperioda je to jev způsobený přítomností hormonů z matčina těla. Ty jsou během několika týdnů postupně vyloučeny a bradavky i genitál se vracejí do normální velikosti. Zduřelé bradavky mohou někdy po krátkou dobu vylučovat sekret, a to opět jak u chlapečků, tak u holčiček.


Rezavé skvrny v plence

Tady se nejedná o krev, ale o uráty, tedy soli kyseliny močové, které jsou zbarveny od jasně červené přes oranžovou až do hnědé. Objevují se většinou jednorázově v prvních dnech po porodu a neznamenají pro miminko žádné nebezpečí. Objeví-li se později než v novorozeneckém věku, mohou znamenat dehydrataci organismu.



Tekutá stolice po krmení

Vzhledem k tomu, že miminko dostává jen tekutou stravu, je i jeho stolice tekutá. V prvních dnech je barva stolice tmavě hnědá až černá, protože ze střev se jako první vylučuje tzv. smolka. Později mají výměšky plně kojeného miminka podobu ‚řídkých míchaných vajíček‘ a lehce nakyslý zápach. Na vzduchu mění stolice barvu ze žluté na zelenou. Miminka kakají nejen po jídle, ale i během něho. Děti krmené umělým mlékem mají stolici od tmavě žluté až po hnědou a hustší s výraznějším zápachem.


Stolice jednou za několik dnů

Kojená miminka mohou kakat několikrát během dne, ale i v mnohem delších intervalech, protože někdy se všechno mléko stráví a využije k vývoji a růstu. Normální je kakání jednou za týden nebo i 10 dní. Pokud miminko dobře pije, není neklidné a nemá zvýšenou teplotu, není dlouhá pauza mezi vyměšováním důvodem k obavám.


Pupínky a vyrážky

Druhý den po porodu se u miminka může objevit tzv. novorozenecká kopřivka, červené tečky se žlutým středem, nejčastěji na rukou, nohou a zádech. Mizí během pár dní a nevyžadují žádnou léčbu. Z přehřátí a zapocení se mohou vyskytnout potničky, bělavé puchýřky způsobené zanícením potní žlázy. Místo udržujte v suchu, nechte ho větrat a chraňte před podrážděním.


Olupující se kůže

Pár dní po porodu se většině miminek začne olupovat kůže, nejčastěji na nártech, chodidlech, dlaních a zápěstích. Je to běžný jev dozrávání pokožky, který trvá asi tři týdny. Pokožku promazávejte po každém koupání dětským olejem.


Promodralá kůže a modré skvrny

Vlivem prochladnutí může dojít k promodrání a mramorování kůže, nejčastěji na ručkách, nožkách a rtech. Dbejte na přiměřené oblečení, čepičku a balení do několika vrs­tev přikrývek, které lze dle potřeby odkládat. K promodrání kůže může dojít také během spánku, kdy miminko mělce dýchá a dlouho se nehýbe.



Žloutenka

Projevuje se asi u poloviny novorozenců žlutavým zabarvením kůže a očního bělma. Vzniká rozpadem červených krvinek, ze kterých se uvolňuje krevní barvivo. Při lehčí formě stačí pokládat děťátko na místo s dostatkem slunečního světla, nikoli však na přímé slunce! U těžších forem pediatr naordinuje léčbu ‚modrým světlem‘, fototerapii. Žluté zabarvení mizí po několika dnech.



Chloupky

Zejména na zádech a na čele má mnoho miminek po narození nadměrné ochlupení. Je to lanugo, které v děloze pokrývalo celé tělíčko a postupně se úplně vytratí. Je více viditelné u dětí s tmavší pletí.


Kýchání

Miminka mají velmi malé a úzké nosní dírky, které se potřebují zbavit i jen malého množství hlenu nebo jiného dráždivého obsahu, například plodové vody těsně po porodu. Mají také velmi citlivou nosní sliznici. Většinou tak kýchají proto, aby zbavila nos nečistoty, a ne proto, že by měla rýmu nebo byla nachlazená.



Ublinkávání

Nejedná se o zvracení proudem, ale o vytékání obsahu žaludku z pusinky. Je způsobené nedostatečně vyvinutým jícnovým svěračem, který ještě neumí zamezit vracení obsahu žaludku zpět do jícnu. Většinou nemá vliv na vývoj a řeší se zvýšenou polohou po krmení. Při rýmě se dítě může zvracením zbavovat hlenů, které se mu dostaly do žaludku.


Dlouhodobé škytání

Nejčastěji je prý škytavka zapřičiněna roztažením žaludku a podrážděním bránice, která se následně začne rytmicky stahovat. Častější může být škytavka u dětí, které trpí žaludečním refluxem. Trvá-li dlouhou dobu, je miminku nepříjemná a může ho rozladit. Některé děti trpí škytavkou již v děloze matky. S vývojem děťátka se i škytání objevuje méně, kolem prvních narozenin asi tak často jako u dospělých.


Nekoordinované pohyby pažemi

Objevují se často v době, kdy miminko usíná, a mohou ho vylekat a probudit. Doporučuje se pevné zavinutí do pleny nebo tenké měkké přikrývky, které prudkým pohybům zabrání.Při leknutí se projevuje tzv. Moroův reflex, kdy dítě rozhodí paže do stran a vzápětí je překříží na hrudníku, jako by se chtělo něčeho zachytit. Doprovází ho nejprve zadržení dechu, pak hluboký nádech a pláč. Vytrácí se přibližně ve třech měsících.


Pláč

Je pro děťátko jediným komunikačním prostředkem. Když miminko pláče, neznamená to, že ho nutně něco bolí, ale spíše, že ho něco trápí. Může to být hlad, mokrá plena, únava, škrtící oblečení, touha po vaší náruči. Možností je nekonečně mnoho a zpočátku musíte postupovat systémem pokus–omyl, než se naučíte druh pláče rozeznat. U některých miminek se zhruba ve třech týdnech objeví tzv. tříměsíční kolika. Tu doprovází dlouhodobý pláč, který většinou začíná ve stejnou denní dobu a může trvat hodinu i déle. Ve třech měsících se situace zpravidla zlepšuje.



  • Vybrali jsme pro Vás