Oslavy prvního máje mají v různých zemích různou podobu. Představujeme 11 prvomájových tradic z celého světa!

Prapůvod oslav prvního máje se dá vystopovat až k druidům na britských ostrovech. Jejich svátek se jmenoval Beltane a druidové při nich zapalovali ohně, které měly dát sílu jarnímu slunci. Když na ostrovy přišli Římané, přinesli si svou vlastní tradici, pět dní trvající svátek Floralia, který skládal hold bohyni květin Floře. Obě tyto akce se časem spojily, proto v řadě zemí souvisí první máj s ohněm, květinami a příchodem jara. Právě díky dlouhé historii těchto oslav má řada zemí své vlastní zvláštní tradice:

1. Finsko


Ve Finsku říkají prvnímu máji Vappu. Děti i dospělí si připíjí zvláštní medovinou zvanou sima, která se vyrábí spojením vody, kvasinek, cukru, citronu a hrozinek. Má velmi malé množství alkoholu díky krátkému kvašení, proto si ji může dopřát každý.

http://gty.im/681642906

2. Německo


Pokud se Němec či Němka stydí oslovit svou tajnou lásku, pomůže jim „májová čára“. Křídou namalují linku mezi svými domovy a před dům toho, po kom touží, namalují své iniciály či srdce.

3. Bulharsko


První máj zde má název Irminden a ctí pohanskou, nepříliš romantickou tradici. V první květnový den prý vychází na svět král hadů a ještěrů, proto je zvykem zapalovat ohně, dělat hluk a nevycházet na pole, kde hrozí uštknutí.

4. Spojené království


V Británii lidé slaví první máj tancem okolo májky, je také zvolena královna máje, která představuje vše dobré a pozitivní z celého svátečního dne.

5. Havaj


Svou tradici mají i původní obyvatelé Havajských ostrovů. Volí královnu Lei – tradičního věnce z květin. Dívky měří síly ve znalosti jazyka, výrobě věnců i tradičním tanci hula.

http://gty.im/181214929

  8:00,  aktualizováno  26. března 2019 10:39