Doporučujeme

Proč se nám zdají sny a proč je zapomeneme? Zajímavá fakta o spánku

  • 0
Jak to, že si na sen, který jsme měli těsně po probuzení živě před očima, nedokážeme za několik desítek minut vůbec vzpomenout? V jaké fázi se tyto příběhy vlastně odehrávají? A proč bychom se na kvalitní spánek měli zaměřit v procesu shazování přebytečných kil?
Ilustrační snímek

Během spánku se rodí nápady

Pokud jste někdy do pracovního procesu utíkali se skvělým nápadem, který vznikl ve spánku, věřte, že jste rozhodně nebyli prvními šťastlivci.

Kupříkladu ruský vědec Dmitrij Mendělejev prý ve snu uviděl systém, podle kterého vytvořil tabulku chemických prvků. 

Zpěvák Paul McCartney zase při snění uslyšel melodii slavné písně Yesterday, a dokonce i slavný Ludwig van Beethoven prý podobně skládal. Vědec James Dewey Watson měl prý sen o hadech, na jehož základě popsal jeden z největších objevů v historii – strukturu DNA.

Spící žena na zádech s polštářem

Nic není náhoda…

Stalo se vám někdy, že se vám zdálo o situaci, kterou právě řešíte v reálném životě? Jde o poměrně běžný jev. Sny nám totiž popisují naše emoční rozpoložení a nastavují jakési zrcadlo, díky němuž si mnoho věcí můžeme uvědomit. Říká se, že negativní pocity se ve snech vyskytují častěji než ty pozitivní.

Krásně zrelaxované děti

Ve zkratce

  • Fáze spánku

Náš spánek lze rozdělit na dvě základní fáze: REM (rychlý pohyb očí), v níž vznikají sny, a NREM (klid očí), která se vyznačuje útlumem mozkové činnosti, tělesným klidem a uvolněním.

  • Pozor na hlad

Sedm osvědčených triků pro kvalitní spánek

Leptin je látka, která v našem těle vyvolává pocit plnosti a tlumí náš apetit. Jeho hladinu ovlivňuje spánek – pokud spíme špatně, hodnota leptinu klesá, což nás nutí více jíst a mlsat.

  • Muži vs. ženy

Se spánkem mívá častěji problémy něžné pohlaví. Jedním z důvodů mohou být výkyvy hormonální hladiny. K poruchám spánku pak může vést především pokles hormonů v přechodu.

Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

95 % snů většinou zapomeneme

Pokud se ráno vzbudíme s pocitem, že se nám v noci nic nezdálo, pravděpodobnější je, že si sen jen nepamatujeme. A když už nám nějaký příběh hlavou probleskne, obvykle ho dokážeme převyprávět do pěti minut po probuzení. Ani ten nám v paměti ale dlouho nezůstane. Do deseti minut už z něj většinou nevíme vůbec nic.

Ilustrační snímek

Ve snu vidíme osoby, které známe

Zastavte kolotoč v hlavě a dopřejte si klidný spánek

Věděli jste, že lidská mysl nedokáže vytvářet zcela nové tváře? Pokud se vám tedy zdálo o osobě, která se ve vašem snu objevila jako řidič autobusu, milenec nebo jako zloděj, co vykradl klenotnictví, věřte, že jste se s tímto člověkem už ve svém životě potkali. Zajímavé je, že mohlo jít opravdu jen o velmi krátký moment – třeba v čekárně u doktora nebo ve frontě v supermarketu.


  • Vybrali jsme pro Vás