Jste zčistajasna přesně v situaci, ve které byste nikdy sama od sebe nechtěla být. Ani vlastně nevíte, jak se to mohlo stát...

Manipulovat kým, čím. Slovo, které v souvislosti s „čím“ není významově tak hrozné. Když někam přenášíte velké krabice nebo když se posunují nákladní vagony, je to taková praktická neškodná manipulace. Manipulace, která je vesměs potřebná. Když však někdo manipuluje někým, už cítíte vnitřní alarm, protože v podtextu je určité „násilí“, moment, kdy vás jiný člověk vtahuje do svého záměru, do své vůle.Nevinných situací (jako je ta z mikropříběhu První setkání napravo)prožijeme denně desítky. Chceme někoho někam dovézt, a tak se o to pokusíme drobným úskokem, lstí, lží nebo jinou „manipulační“ metodou. S dětmi nás to svádí k podobným metodám velmi často – máme nad nimi, co se zkušenností se světem týče, značně navrch.


Když ptáčka chytají…

Na začátku vztahu manipulátora možná vůbec neodhalíte. Podle hlubinných psychologů mívají takoví lidé narcistickou, do sebe zahleděnou povahu a sociopatické rysy – minimum empatie, bytostný nezájem o to, jak vám je, o vás. Zato o jejich zájmy, o ty se zajímají výhradně. Manipulátor sleduje jen svoje zájmy, svoje cíle, a to, že jich dosáhne často přes mrtvoly. Člověk manipulátor se často v začátcích vztahu jeví jako velmi roztomilý tvor. Zdá se vám, že si spolu perfektně rozumíte. Manipulátoři, stejně jako sociopaté, mají až mimořádnou schopnost vystopovat vaše slabá místa a odhadnout, co byste asi tak chtěla slyšet. A to vám pak šikovně servírují.


Typický manipulátor je tedy něco jako mentální hacker. Vláme se vám pokoutným způsobem do systému a využívá vaše programy a datové soubory ve svůj prospěch, mění je, mění vás proti vaší vůli a těží z toho. Nemá empatii, soucit, nezajímá ho, jestli vám to škodí, bolí vás to, jak vám je. Zdatný manipulátor má vždy po ruce hned několik „rozumných“ argumentů, proč a nač máte být taková, jakou vás on chce mít. Když uslyšíte věty typu: „Tohle může říct jen naprostý hlupák.“ „Měla by ses jít léčit, tohle přece není normální!“ „Každý slušný člověk ví, že tohle se nedělá,“ zbystřete!


Manipulátoři umí být proměnlivější než počasí a kluzcí jako hadi. Jejich povaha jde často ruku v ruce s rozdvojenou osobností – jeden den vám budou nadávat, vyhrožovat, emočně vydírat, druhý den přilezou po kolenou s prosíkem o odpuštění. A vy tak znova skočíte na vše, co vám říkají. Mnozí psychicky rozdvojení manipulátoři dokonce o tom, co páchali a říkali včera, ve „světlých“ chvílích neví, nebo si to pamatují jen velmi matně. Proto jsou pak tak přesvědčiví.


  6:00,  aktualizováno  25. března 2019 21:21