Něco na tom investování přece jenom je. Co, to jsme se snažili zjistit od těch, kteří ve světě peněz žijí...

Libuše Kaprálová

– ředitelka občanského sdružení SIMP, které pomáhá lidem s mentálním handicapem a jejich blízkým

Co se vám vybaví, když se řekne Investice?

Vybaví se mi dva pojmy. Investice finanční a investice časová. Tu druhou považuji za rozhodující, protože dokáže generovat finance k dalšímu investování.

Máte nějakého svého osobního rádce?

Ne, radím se sama se sebou, jako ostatně i v jiných oblastech. Řídím se heslem „Pomocnou ruku hledej na konci svého ramene“. 

Myslíte si, že se muži a ženy v případě investic rozhodují jinak?

Ano. Ženy jsou kreativnější, vidí investice v různých oborech. Muži jsou tradičnější. Nic není lepší, či horší. 

Jaká byla vaše nejlepší životní investice?

Jednoznačně do cestování a vzdělání. Poznala jsem hodně zemí a ty mi rozšiřují obzory. A zrovna nedávno jsem musela investovat do získání další profesní kvalifikace, kterou potřebuji

ke své práci.


Alena Zelinková

– členka Interního výboru Dámského investičního klubu České spořitelny, privátní bankéřka

Co se vám vybaví, když se řekne Investice?

Jelikož jsem z branže, na prvním místě slova jako akcie, dluhopisy nebo komodity. Obecně pak cokoliv, co následně může přinést reálné zhodnocení, a proto za investici považuji i čas a peníze věnované na studium své či svého dítěte.

Máte nějakého svého osobního rádce?

Jako privátní bankéřka jsem měla přístup k aktuálním výhledům trhů a názorům našich portfolio manažerů. Navíc se radím doma s manželem, který je také z bankovní oblasti a na finančních trzích začínal jako akciový makléř. Ani jeden však nemáme mnoho času řešit stav našich vlastních investic, a tak stav svého portfolia a investiční nápady konzultuji se svým bankéřem v Erste Premier.

Co je podle vás na světě investování nejpřitažlivější?

Přitažlivá je představa zhodnocení peněz „bez práce“ a mnoho lidí nepochybně přitahuje i riziko spojené s investováním. Na druhé straně je investování motorem ekonomiky. Peníze se posouvají od těch, co mají přebytek, k těm, co mají dobrý investiční nápad, na který potřebují kapitál. A pokud se trefíte do dobré firmy, která zrovna roste, můžete výrazně zhodnotit své peníze.

Jaká byla vaše nejlepší životní investice?

V osobní rovině pořízení vlastního originálního domu, studium a zážitky. Z těch skutečných investic se mi povedla investice do high yield dluhopisů, které v poslední dekádě rostly výrazně více než akcie, a pak náš skvělý akciový fond Top Stocks, který hodně překonal nevýrazné akciové trhy. Ale vůbec nejlepší investicí je čas a energie věnovaná mé dvouleté dceři.


  6:32,  aktualizováno  31. března 2019 13:28