Ubíjí vás nejistota, tušíte nevěru nebo si nepřipadáte jako dobrá milenka? Ať už se u drahého obáváte čehokoliv, poradíme vám, jak se strachu zbavit. Navždycky.

Přestože teď prožíváte ukázkový románek, kdesi uvnitř cítíte neklid. Nevěříte totiž, že by vaše štěstí mohlo trvat dlouho. Nemusíte se ale hned děsit – drobné obavy provázejí každý vztah. Jejich prostřednictvím se připravujete na možný nepříjemný konec a zároveň tak zmenšujete bolest, která by vás postihla. Dejte si ale pořádný pozor. Lehká úzkost totiž může přerůst v úporný stihomam. Třeba když od svého milovaného nečekaně dostanete pugét růží a okamžitě pojmete podezření, že vám byl nevěrný a teď chce prohřešek napravit. A tak místo abyste se radovala z dárku, zuříte. Váš nebohý partner vás přitom třeba doopravdy chtěl „jenom“ potěšit. Vyhněte se proto podobným kolapsům a obdobné strachy si vyškrtněte ze života. Poradíme vám jak.

http://gty.im/700715829

První strach: „Nakonec zůstanu sama.“


Když už pětadvacetiletá Radka začne s někým chodit, strachuje se, že to s ní dotyčný nemyslí vážně. „Snažím se být co nejvzornější partnerkou. Hrozně se bojím rozchodů a nechci, aby mě muži opouštěli. Poslednímu příteli jsem udělala první poslední. Dokonce jsem se s ním milovala, i když jsem měla náladu pod psa a orgasmus jsem musela předstírat. Abych si ho udržela, jednou jsem mu dokonce potajmu vzala náhradní klíč od bytu, a když byl v práci, přišla jsem mu tam poklidit a vyprat prádlo. Bohužel mou snahu vnímal jako zasahování do svého soukromí. Když večer dorazil domů, rozzuřil se a do hodiny se se mnou rozešel,“ komentuje Radka, která tak sama přispěla k tomu, čeho se nejvíc bála – zůstala sama.
V čem to vězí: Za snahu navázat pevný vztah za každou cenu často může nízké sebevědomí. Na ně jste si mohla zadělat už v dětství, pokud jste kupříkladu vyrůstala s příliš zaneprázdněnými rodiči nebo jste ve škole zrovna nezářila. Podvědomě jste si tak vytvořila pocit, že lidem nestojíte za pozornost, a začala jste se v tomto přesvědčení utvrzovat.
Jak s tím zatočit: Přestaňte se snažit současný partnerský stav vylepšovat, utužovat a hrát si na stroj na lásku. Buďte sama sebou a nechte věci plynout. Spíš než abyste se každý den stresovala, co by mohlo být, zaměřte se na to, co už je na vztahu skvělé teď.

  19:00,  aktualizováno  25. března 2019 22:25