Doporučujeme

Překonat se dá (téměř) cokoli

Během svatby si můžete slíbit hory doly, že vás nic na světě nerozdělí a budete držet stále při sobě, jenže krize se nevyhýbají žádnému vztahu. Hodně záleží na tom, co je způsobilo a jak velké je vaše odhodlání problémy překonat.


1. Narození dítěte


Ačkoli jsou novopečení rodiče nadšení, brzy může zmítat jejich vztahem těžká krize – studie Z milenců rodiči odhalila, že většími nebo menšími problémy po příchodu potomka na svět projde polovina párů. Příčin je víc: mužům chybí pozornost žen, stěžují si také na nedostatek sexu, ženám zase schází dostatek porozumění a něžností. Obě pohlaví frustruje, že rodičovství není tak radostné, jak ho ukazují reklamy. „Modelovým příkladem sporu, který třeba odezní rychle, ale může způsobit i dlouhé dny tiché domácnosti, je situace, kdy se muž vrátí unavený z práce a žena jej ihned zahrne problémy a žádá o pozornost. Muž ji spontánně uzemní a pustí si televizi. Pokud žena dokáže počkat a dopřeje muži trochu relaxace, lze předpokládat (pokud ji má rád a není chorobný sobec), že si na ni za chvíli najde čas,“ říká rodinná poradkyně Eva Labusová.



Co dělat a co ne?


ANO – Úspěšnější v překonávání krize spojené s narozením potomka bývají ti, kdo s ní počítají. Snažte se udělat si čas sami na sebe – není třeba jezdit na víkend bez dítěte, ale zkuste zajít alespoň do kina.

NE – Žena, která zůstává s dítětem doma, by neměla svůj obzor zúžit jen na péči o potomka a chtít po muži, aby taky neřešil nic jiného. Muž, který pracuje, by neměl mít pocit, že tím jeho péče o rodinu končí. Oba by neměli zlehčovat únavu toho druhého.





2. Nevěra


Když se u soudu probíralo, proč něčí manželství končí, bývala nejčastěji uváděným důvodem nevěra. Přitom jde často spíš o důsledek toho, že ve vztahu něco nefunguje. Notorických záletníků totiž zas tolik není. Nevěra obvykle přijde po několika letech vztahu, přičemž jednorázový úlet nevadí tolik jako déletrvající bokovka.



Co dělat a co ne?


ANO – Vezměte si čas na rozmyšlenou, zda s nevěrníkem zůstanete. Pokud se protějšek zapletl do nějakého složitého vztahu, dejte mu lhůtu na to, aby vše se ctí ukončil. Počítejte s tím, že váš vztah bude potřebovat nějaký čas na vzpamatování, stejně jako váš sexuální život. Proto se do ničeho nenuťte.

NE – Rozhodně neoplácejte stejnou mincí, i kdybyste k tomu snad měla příležitost. Nepátrejte po podrobnostech jeho úle- tu, nechtějte vědět víc o ženě, s níž něco měl. Jakmile se rozhodnete, že ve vztahu chcete i přes partnerovu nevěru pokračovat, už se k jeho poklesku nikdy ­nevracejte, i když vám tím ublížil.



Čtěte také: Kolik sexu potřebuje šťastný vztah?




3. Závislost


Může to být alkohol, ale také třeba závislost na automatech či práci. „Jedna ­klientka se chtěla rozvést, protože její muž propadl pornografii. Na webech trávil spoustu času, navíc platil za různá videa,“ řekla mi jedna psycholožka. Tenhle pár ale svou krizi překonal i díky partnerské terapii: žena pochopila, že manžel je svým způsobem nemocný, její muž projevil zájem se léčit. S mnohem častější závislostí na alkoholu je to horší. I proto, že společnost pití víc toleruje, a tak je obtížné alkoholika přesvědčit, že má problém a svému okolí ubližuje.



Co dělat a co ne?


ANO – Chcete, aby partner přestal pít úplně, nebo aby se držel v rozumných mezích? To je třeba si rozmyslet a podle toho s ním věc probrat. Protože ne každý, kdo čas od času vypije za večer půl litru vína, je alkoholik. Zjistěte, proč partner pije nebo co ho přivedlo k závislosti na automatech, řešte příčinu. Pokud jde skutečně o projevy závislosti, zkuste ho přimět k léčbě.

NE – Ke změně partnerova chování nepovedou hysterické scény. Díky nim se sice můžete dočkat podobně hysterických slibů nebo třeba kytic s omluvami, ale fakticky se nezmění nic. Pokud chcete, aby nepil vůbec, nepijte s ním. Ani občas.




4. Ztráta zaměstnání


„Když mého muže v padesáti vyhodili z práce, byl skoro rád, protože atmosféra ve firmě nebyla dobrá. Plánoval, že dá do pořádku náš dům, objede kamarády, odpočine si, a než utratíme odstupné, bude mít dávno novou práci,“ líčí Dagmar Jandová ze středních Čech. Jenže skoro žádný z plánů nevyšel, hlavně pak ne ten s novou prací. Muž ji navíc nehledal tak intenzivně, jak by si jeho manželka představovala, což vedlo k hádkám prokládaným dlouhým mlčením. Na jedné straně stála žena, které vadilo, že rodinné finance táhne hlavně ona, na straně druhé muž, který připomínal, že před deseti lety to byl on, kdo ženě dopřál dlouhý pobyt doma s dětmi.



Co dělat a co ne?


ANO – Mějte pochopení pro to, že vyhazov z práce zamává mužským sebevědomím a že neúspěchy při hledání nové to nezlepší. Zkuste zapojit rodinné přátele, mužovy kamarády, kteří mu mohou pomoci pochopit, že při hledání nového zaměstnání musí z některých požadavků slevit. Dávejte najevo svou podporu.

NE – Nevyčítejte, že muž přišel o práci, stejně jako kriticky nekomentujte každý další neúspěch u pohovoru. Nedovolte ale, aby na vás zůstal výdělek i péče o domácnost, tu můžete více přehrát na partnera. Nebraňte mu v tom, aby zkusil úplně nové profesní zaměření.


NÁŠ TIP: 9 tipů, jak oživit a udržet spokojený vztah




5. Problémy s penězi


Mohou se objevit kdykoli. V době, kdy je jeden z partnerů na rodičovské dovolené, nebo když se objeví neočekávané výdaje či ztráta zaměstnání. Někdy přicházejí i před každou výplatou. Ale vyčítat si, že jeden z páru vydělává málo, je vždycky chůzí po velmi tenkém ledě. „Copak třeba učitel může za to, že v oboru jsou menší platy než v bankovnictví?“ ptá se psycholožka Markéta Veselková. Ale spolehlivou rozbuškou bude, pokud mají partneři málo peněz a přitom bude jeden z nich mít náročného koníčka. „Vzácná není ani situace, kdy rodina zápasí s nedostatkem peněz, protože manžel platí na děti z předchozího vztahu. Tady přitom nejsou výčitky na ­místě, žena to přece věděla,“ dodává psycholožka. ­Ovšem s tím, že má plné právo ozvat se, kdyby kvůli tomu trpěly nedostatkem ratolesti z nového vztahu.



Co dělat a co ne?


ANO – Při dlouhotrvajících problémech se postavte

k situaci čelem. Zredukujte ­výdaje, pobavte se otevřeně o tom, na čem lze ušetřit, ­společně jistě najdete přijatelné řešení.

NE – Dejte si pozor, aby debaty o nutném omezení výdajů nevedly k obvinění jednoho partnera z toho, že příliš utrácí, pokud tomu tak skutečně není. I to byste však měli probrat citlivě.




6. Vážná nemoc


Situace z nejtěžších, jejíž řešení přitom není tak úplně v rukách partnerů. Rozhoduje i to, zda je nemoc léčitelná či nikoli. Psychologové přitom někdy pozorují zajímavý jev, kdy nemoc s fatálním koncem partnery sblíží, zatímco neléčitelná choroba vedoucí k trvalé invaliditě může partnerství rozklížit. Dobře to je vidět na dokumentu o Jakubu Špalkovi, který točila Helena Třeštíková. Jeho žena přišla o společné dítě, navíc jí selhaly ledviny. Špalek uvažoval, zda s ní zůstane, když nemůže třeba cestovat. Sama znám ženu, jejíž manžel je invalidní po skoku do mělké vody, ona se o něj den co den stará, ale zároveň si našla milence. „Je to můj způsob, jak to vydržet,“ říká.



Co dělat a co ne?


ANO – Buďte partnerovi oporou, ale neváhejte si říct o pomoc okolí, případně nějakou zaplatit, pokud to situace vyžaduje. Choďte s ním k lékaři, jestli o to stojí, zkuste ho vést k tomu, aby dodržoval léčebná doporučení, nevyhýbejte se ani bolestivým tématům. Udělejte si na něj čas.

NE – Nelitujte před nemocným člověkem omezení, která z jeho stavu plynou, nenechte si však líbit ani možné výčitky, případně si je neberte osobně.




7. Odchod dětí z domova


Syndromu prázdného hnízda se bojí hlavně ženy, které se najednou nebudou mít o koho starat. Ale může to zamávat celým vztahem, protože odchodem dětí z domova ubyde spousta témat k hovorům. Vyplatí se na tuhle situaci připravovat už předem. Zabírá smysluplná práce, koníčky, péče o domácí zvířata… Někdy se situace s velkými dětmi ještě zkomplikuje. Ať už ze společného domova odejdou či ne, mohou začít brát drogy nebo třeba vršit dluhy. Pak je na místě razantní řešení včetně nuceného opuštění vaší domácnosti. Ovšem více než jindy je potřeba, abyste se na takovém řešení shodla i s jejich otcem.



Co dělat a co ne?


ANO – Dodržujte rituály v podobě snídaní či večeří, i když už jíte jen sami s partnerem. Podnikejte společné akce, cestujte. Začněte třeba něco studovat – nové plány a zážitky znamenají nová témata k hovoru.

NE – Nevěřte tomu, že odchodem dětí váš život ztrácí smysl a jediné, co vás ­ještě čeká, je pomoc s vnuky. To naopak není vaše povinnost, proto si čas organizujte po svém.



  • Vybrali jsme pro Vás