Doporučujeme

Mýty o sexu ve středním věku

Stárnutí s sebou rozhodně nepřináší horší sex, natož jeho konec. Věřte tomu, že čím jste starší, tím větší vášeň můžete zažít…

Jeden z největších mýtů o sexu zní: Stárnutí a sex nejdou dohromady – je to takový protimluv jako svítání na západě. Přiznejme si, že určitým změnám neutečeme. Úbytek hormonů a fyzická omezení mohou vést k tomu, že sex po čtyřicítce vypadá jinak než ve dvaceti. A někdy překvapivě mnohem lépe. Pravda je ­totiž taková, že starší lidé nejenže mají sexu dostatek, ale většina z nich si ho i skvěle užívá. Nedávný výzkum amerických vědců odhalil, že naprostou spokojenost se svým se­xuálním životem nejčastěji uváděli lidé po šedesátce. Stárnutí sice nemusí být vždy příjemné a řada žen se na čtyřicáté narozeniny netěší, ale proč se děsit nejhoršími možnými scénáři? Na chvíli se pozastavte nad následujícími mýty o sexu ve středním věku a třeba zjistíte, že vás možná ještě čeká sex jako víno…

Menopauza zabíjí libido


Začneme nejoblíbenějším mýtem. Spousta žen se domnívá, že po přechodu to půjde s jejich sexuálním životem z kopce. Ano, menopauza je doprovázena změnami v hodnotách hormonů. Během perimenopauzy (asi dvouleté období před a po poslední menstruaci) ubývá estrogenu a testosteronu. A protože zrovna tyto dvě látky zvyšují chuť na sex, těžko vám můžeme vyčítat obavu, že po menopauze budete v tomto ohledu poněkud vyhořelá.

? Jenže… Na ženském libidu je ­zajímavé také to, že ho neřídí jenom ­chemické procesy. U většiny žen jsou ­duševní a tělesná hlediska stejně důležitá jako ta hormonální (proto se vám třeba do milování nechce, když jste ve stresu, když běží televize nebo z milionu ­jiných důvodů, které život přináší). ­Ovšem kvůli tomu přece nemusí mizet sexuální energie! „Některé ženy zjišťují, že u nich chuť na sex vzrůstá, když nejsou děti doma a také v době, kdy si už nemusejí dělat starosti s otěhotněním,“ říká gynekoložka Margery Gassová.
Ano, dojde sice k hormonální změně, ale stejně tak se změní ledacos dalšího. Sníží se hladina stresu, nebudete se muset ohlížet na děti, budete mít vyšší sebevědomí, váš dlouholetý partner bude dobře vědět, co na vás platí – zkrátka všechny tyto věci mohou znamenat, že sex v období kolem menopauzy může být mnohem lepší než v době, kdy každou chvíli hrozil vpád malých vetřelců do ložnice.

ČTĚTE TAKÉ: Orální sex je stále oblíbenější. Ale je i bezpečný?



Je to otravné a navíc to bolí!


Nebudeme vám lhát – i tam dole se může ledacos změnit. „Některé ženy se setkají s vaginální atrofií a kvůli tomu pro ně může být sex tak bolestivý, že o něj přestanou mít zájem,“ říká gynekolog Alan Altman. Nebudeme zabíhat do podrobností, ale v podstatě to znamená menší zvlhčení a následné ztenčení a zcitlivění kůže uvnitř vaginy.
? Jenže… To neznamená, že musíte mít horší sex. Napřed si řekněme, že nejlepší prevencí vaginální atrofie je právě více milostných aktivit, protože při nich se zvyšuje průtok krve ve va­gině, což je nepochybně zdravé.
Ale pokud přesto zvlhčení ubývá, existuje spousta řešení od lubrikantů po předepsání estrogenových krémů. ­Bolest k milování rozhodně nemusí ­patřit. Mnohem pravděpodobnější je pozitivní scénář, protože už dobře znáte vlastní tělo, víte, co máte ráda a co ne (to samé ví i váš partner), a dost možná zažijete mnohem četnější orgasmy, než když vám bylo dvacet.

NÁŠ TIP: 6 rad pro skvělý sexuální život!


Pokud vás téma zaujalo, více se dočtete v článku v aktuálním vydání Ženy a život, které je právě v prodeji. S podzimní přílohou Chuťovka jen za 35 Kč!


  • Vybrali jsme pro Vás