Za klesající pohlavní touhou může být leccos – nespokojenost s partnerem, se sebou, hladina hormonů nebo zdravotní obtíže. Jenže, co když váš muž o sex stojí a vy s hrůzou zjišťujete, že už vás vůbec nepřitahuje?

Pamatujete, jaké motýlky jste kdysi cítila v břiše, jakmile jste se podívala na svého muže? Ano, na toho, který tu teď kolem vás prošel v domácích kalhotách s dírou na koleni, povoleným břichem a řídnoucími vlasy. Nejspíš si na ten pocit ještě vzpomenete, ale znovu ho vyvolat už se vám ne­daří. Možná to moc neřešíte, protože mi­lování s ním je vám většinou příjemné a nakonec, ani vy už nemáte takovou postavu jako ve dvaceti nebo třiceti.

Nebaví vás to nebo je vám to vyloženě nepříjemné?


Nechuť k sexu není vždycky stejná, v zásadě se dá mluvit o třech různých podobách. U té první se vám do něj nechce, ale milování nakonec ujde nebo je dokonce plně uspokojivé. U druhé se vám do sexu sice nechce vůbec, ale je to dočasné, například proto, že jste před dvěma měsíci horko těžko přivedla na svět dítě a ještě se necítíte úplně v pořádku, nebo zrovna v práci nevíte kam dřív, bolí vás záda či zlobí děti... To vše se časem může vyřešit samo.
Kritická je ale ta třetí, když se vám do sexu nechce, protože vám je to nepříjemné a partner vás nepřitahuje. Podle sexuoložky Hanky Fifkové přitom tahle podoba nechuti k milování nemusí souviset s tím, že by žena svého partnera neměla ráda.

NÁŠ TIP: Nejčastější problémy ve vztahu – vyřešte je!


Nejlepší sex? Ten, co není!


Podle sexuologů je normální, že chuť na milování během života slábne – u žen většinou mnohem výrazněji než u mužů. Ti jsou schopní tvrdit, že je jejich žena stále sexy, i když má o dvacet kilo víc než v době svatby. Ženy naproti tomu, byť podvědomě, víc řeší proměny svého i partnerova těla, a to jejich prožívání sexu výrazně ovlivňuje.
Podle psycholožky Markéty Veselkové je slábnutí tělesné touhy na jednu stranu přirozený vývoj, ale na straně druhé máme šanci ho zpomalit – chce to však vypadnout právě ze stereotypu a každodenní rutiny. Že vám taková rada zní banálně? Jenže právě banální nudný život je to, co zvyšuje riziko, že se navzájem odcizíme, včetně tělesné touhy.
Nerezignovat na jakékoli vyrušení ze stereotypu, i kdyby to měl být jen obyčejný výlet na Kokořín, je tedy velmi důležité. I pro sex! Budete mít najednou nové zážitky – nemusíte o nich dlouze mluvit, ale můžete vzít jed na to, že dost možná dokážou probudit spící vzájemnou přitažlivost.