Na kamarádky se můžete vždycky spolehnout. Jenže co když je právě nemáte?

Nejlepší přítelkyně vás umí rozesmát a ochotně vás tahá z průšvihů. Co byste si bez ní počala? Kdo by vám ji nahradil, kdyby se třeba odstěhovala? Odpověď zní: vy sama. Ano, musela byste si nakoupit víc vlastního oblečení, ale ve všech ostatních směrech můžete být nejlepší přítelkyní sama sobě. Chce to jenom pár životních změn, které s pomocí tohoto článku zvládnete levou zadní. Vedlejší účinek: Budete sebejistější a kamarádky vás budou mít ještě mnohem raději než dosud.


Skvělá přítelkyně č. 1: Brání vás před nepřáteli

„V baru na mě začala křičet nová přítelkyně mého bývalého,“ prozrazuje šestadvacetiletá prodavačka Šárka. „Kamarádka Linda bezvadně odhadla situaci. Když se moje sokyně odmlčela, zeptala se jí, jestli by si s námi nedala koktejl. Tu holku to tak vykolejilo, že si přisedla. Vypadlo z ní, že je vzteklá, protože jí to s mým bývalým neklape.“

Pomozte si sama: Ačkoli byste nejraději vystřelila ze dveří, zůstaňte nad věcí – tak, jak by to udělala vaše kamarádka. Kdybyste vzala do zaječích, problém by se nevyřešil, takže si raději s potvorou klidně promluvte. Představte si, že jste superodvážná žena – třeba postava z vašeho oblíbeného filmu. Pak se sama sebe zeptejte, jak by se asi dotyčná ranařka ve vaší situaci zachovala. Nakopnete si sebevědomí a dokážete s mrchou diplomaticky a chytře promluvit. Pokud jste pořád nervózní, představte si, že jste herečka a musíte zvládnout obtížnou scénu. Když si vsugerujete, že jde jen o filmové natáčení, ne o skutečný život, budete mnohem klidnější. Zeptejte se útočnice, proč je na vás naštvaná. Neskákejte jí do řeči a vyslechněte ji až do konce. Sokyně vypustí páru a vás zahřeje vědomí, že nad ní máte navrch.

Co tím získáte: Když si budete stát za svým, zapůsobíte sebejistě – bez ohledu na to, že se třeba vnitřně chvějete jako sulc. Proč by za vás konflikty měla řešit kamarádka? Jste dospělá žena a neměla byste před problémy utíkat.