Téměř každá studentka na vysoké přibere pár kilo. Děsivější je ovšem fakt, že na studiích můžete chytit dost nepříjemnou infekci. Dá se jí vyhnout?

Erice se cestou ze spinningu, udělalo na autobusové zastávce zle. „Musela jsem se opřít o stěnu čekárny, abych neupadla. Potila jsem se, a přitom mi byla zima. Připadala jsem si unavená a bolely mě svaly a klouby. Myslela jsem si, že jsem to jenom přehnala s cvičením,“ vypráví třiadvacetiletá studentka sociologie. Jenže nepříjemné projevy nezmizely ani do rána. Erika neměla sílu ani vstát z postele.


„Změřila jsem si teplotu a zjistila, že mám skoro devětatřicet! Pálila mě kůže, jako kdyby hořela. A šíleně mě chytla záda.“ Vypadalo to na angínu, ale po rentgenu, krevních odběrech a dokonce i vyšetření páteře se Erika dozvěděla překvapivou diagnózu: infekční mononukleóza. Trvalo tři měsíce, než mohla Erika žít jako dřív. „Ůplně mě to odrovnalo. Cítila jsem se slabá, neměla jsem chuť k jídlu, pořád se mi chtělo spát. Předtím jsem paradoxně moc nemocná nebývala. Když dostali rodiče a bratr chřipku, obvykle jsem jako jediná nic nechytla a starala se o ně,“ diví se Erika. „Nechápu, kde jsem k mononukleóze přišla. Nevím o nikom ze svého okolí, kdo by ji v té době měl.“


Tuhle nemoc způsobuje takzvaný virus Epstein-Barrové (EBV), který patří do herpetické skupiny. Riziko, že se nakazíte infekční mononukleózou, výrazně stoupá už jenom tím, že studujete vysokou školu nebo pravidelně trávíte čas ve velkých partách mladých lidí. Jak je to možné a co byste o EBV měla určitě vědět?


Můžete se také nakazit mononukleózou?

> Mononukleóza je bouřlivá reakce těla na první setkání s virem Epstein-Barrové (EBV). Jestli jste s EBV přišla do styku už jako dítě, vaše tělo nejspíš zareagovalo mírně. Měla jste totiž ještě nezralou imunitu. Když se ale tímto záškodníkem poprvé nakazíte až v pubertě nebo v dospělosti, hrozí vám už infekční mononukleóza.>Jestli jste se s virem jako malá nesetkala, je šestadvacetiprocentní pravděpodobnost, že v průběhu prvního ročníku vysoké školy mononukleózu dostanete!> Zda už jste někdy virus potkala, nebo ještě ne, odhalí krevní test. Na něj vás může poslat imunolog.


  6:00,  aktualizováno  31. března 2019 13:28