Doporučujeme

Znáte nemoc z líbání?

Téměř každá studentka na vysoké přibere pár kilo. Děsivější je ovšem fakt, že na studiích můžete chytit dost nepříjemnou infekci. Dá se jí vyhnout?

Erice se cestou ze spinningu, udělalo na autobusové zastávce zle. „Musela jsem se opřít o stěnu čekárny, abych neupadla. Potila jsem se, a přitom mi byla zima. Připadala jsem si unavená a bolely mě svaly a klouby. Myslela jsem si, že jsem to jenom přehnala s cvičením,“ vypráví třiadvacetiletá studentka sociologie. Jenže nepříjemné projevy nezmizely ani do rána. Erika neměla sílu ani vstát z postele.


„Změřila jsem si teplotu a zjistila, že mám skoro devětatřicet! Pálila mě kůže, jako kdyby hořela. A šíleně mě chytla záda.“ Vypadalo to na angínu, ale po rentgenu, krevních odběrech a dokonce i vyšetření páteře se Erika dozvěděla překvapivou diagnózu: infekční mononukleóza. Trvalo tři měsíce, než mohla Erika žít jako dřív. „Ůplně mě to odrovnalo. Cítila jsem se slabá, neměla jsem chuť k jídlu, pořád se mi chtělo spát. Předtím jsem paradoxně moc nemocná nebývala. Když dostali rodiče a bratr chřipku, obvykle jsem jako jediná nic nechytla a starala se o ně,“ diví se Erika. „Nechápu, kde jsem k mononukleóze přišla. Nevím o nikom ze svého okolí, kdo by ji v té době měl.“


Tuhle nemoc způsobuje takzvaný virus Epstein-Barrové (EBV), který patří do herpetické skupiny. Riziko, že se nakazíte infekční mononukleózou, výrazně stoupá už jenom tím, že studujete vysokou školu nebo pravidelně trávíte čas ve velkých partách mladých lidí. Jak je to možné a co byste o EBV měla určitě vědět?


Můžete se také nakazit mononukleózou?

> Mononukleóza je bouřlivá reakce těla na první setkání s virem Epstein-Barrové (EBV). Jestli jste s EBV přišla do styku už jako dítě, vaše tělo nejspíš zareagovalo mírně. Měla jste totiž ještě nezralou imunitu. Když se ale tímto záškodníkem poprvé nakazíte až v pubertě nebo v dospělosti, hrozí vám už infekční mononukleóza.



>Jestli jste se s virem jako malá nesetkala, je šestadvacetiprocentní pravděpodobnost, že v průběhu prvního ročníku vysoké školy mononukleózu dostanete!



> Zda už jste někdy virus potkala, nebo ještě ne, odhalí krevní test. Na něj vás může poslat imunolog.



> Za rozšíření EBV mezi vysokoškoláky může těsné soužití s dalšími mladými lidmi. Virus se dá chytit například z lahve či sklenice, o kterou se s přáteli dělíte. Nakazit se  můžete také z půjčeného zubního kartáčku, ale i z kamarádčiny rtěnky, konturovací tužky… Někdy stačí, když vedle vás nakažený člověk zakašle a nepřikryje si rukou ústa.



> Nejčastěji je ovšem na vině líbání! A právě v době studií na vysoké škole lidé nejvíc střídají partnery, flirtují a sexuálně experimentují. „Během jednoho večírku jsem se líbala klidně se třemi kluky,“ přiznává Eva. EBV se přenáší slinami a nejrizikovější je hluboké líbání jazykem. Podle nejnovějších studií sex riziko nakažení nezvyšuje.


Jestli na sobě tohle pozorujete, hned zbystřete aneb jaké jsou příznaky nemoci z líbání?

? Na začátku připomínají potíže obvykle angínu nebo chřipku: máte zvětšené lymfatické uzliny, jste malátná, bolí vás klouby a svaly, vyskočí vám horečka.


? Typická jsou zvětšená játra nebo slezina. Můžou vás proto trápit bolesti zad nebo břicha.



? Když vám lékař nasadí antibiotika v domnění, že máte angínu, léčba nezabírá a můžete mít dokonce na antibiotika alergické reakce, ačkoli dříve jste je snášela bez problémů.


? Akutní fáze mononukleózy trvá týden až deset dnů. Pak výše popsané příznaky zmizí. Ještě několik měsíců vás pak ale může trápit obrovská únava a spavost. Jste malátná, málo výkonná, nemáte chuť k jídlu, chytnete každou virózu nebo trpíte alergiemi.



Jak se nemoc léčí?

1. Na mononukleózu neexistuje žádná zázračná pilulka. Antibiotika vás virů nezbaví. Vyplatí se jedině co nejvíc spát, odpočívat, pít hodně vody a čerstvých ovocných šťáv, jíst ovoce, zeleninu a bílkoviny. Pokud máte zvýšené hodnoty jaterních testů, nejspíš vám lékař kromě klidového režimu doporučí držet jaterní dietu.



2. Kvůli zduřelé slezině a játrům budete muset na celé týdny zapomenout na sport či jinou fyzickou námahu. Dost dlouho se budete cítit jako chodící mrtvola, ale přejde to. Jakmile se vám uleví, jste z potíží venku – virus EBV ve vás sice zůstane dřímat už napořád (podobně jako všechny ostatní herpetické viry – jako například ten, který způsobuje opar na rtu), ale akutní stav se už nevrátí.



3. Když ovšem infekci přechodíte, zbytečně si oslabujete imunitu. Navíc  si dost potrápíte játra.


Od koho jste to chytila?

? První příznaky přijdou měsíc až šest týdnů poté, co na vás virus přeskočil. To už samozřejmě netušíte, čí kelímek s pivem nebo polibek všechno odstartoval.

? Nepoznáte, že muž, se kterým se právě líbáte, vám právě předává EBV. Může vás nakazit, aniž by zrovna sám nějaké potíže měl.


Může se nemoc nějak zvrtnout?

? Nemoc většinou nemívá komplikace, ale u lidí se slabší imunitou může vyvolat žloutenku nebo chronickou infekci, při které se příznaky pořád vracejí.

? Lékaři se dřív domnívali, že EBV někdy vyvolá chronický únavový syndrom. Zřejmě to ale není pravda.


Kdy se smíte znovu líbat?

¦ když už se cítíte dobře, počkejte alespoň čtyři týdny, než se do někoho zakousnete či se napijete ze stejné lahve jako kamarádka. Stále totiž existuje riziko, že virus přenesete.



  • Vybrali jsme pro Vás