Včelí píchnutí bolí, ale používá se i terapeuticky a tento trend se poslední dobou dostává do popředí zájmu. Je to bezpečná cesta? 


APITERAPIE.


Léčení pomocí včelího medu, propolisu, mateří kašičky, ale i jedu, který mají včelky v žihadlech. Už loni prozradila herečka Gwyneth Paltrow v rozhovoru pro The New York Times, že s tímto experimentuje...


Jenže nechat se dobrovolně poštípat včelami, a získat tak benefity z protizánětlivých účinků včelího jedu bylo příliš i na zakladatelku alternativního Goopu. Najde se však dost takových, které se toho nebojí, neboť hledají netradiční prostředky, jak si ulevit při bolestech kloubů nebo zad, někteří zastánci věří i na pozitivní účinky při léčbě roztroušené sklerózy.


Tvrzení, že léčivé účinky včelích žihadel nejsou jen pověra, obhajuje newyorská akupunkturistka Frederique Keller, prezidentka American Apitherapy Society: „Včelí jed stimuluje tělo k produkci kortizonu, který souvisí s protizánětlivými procesy, jed také obsahuje peptid 401, který je v těle stokrát účinnější než například běžná kortizonová injekce.“


Frederique ve včely stoprocentně věří a sama si prý nechává dát zhruba třikrát týdně žihadlo – pomáhá jí to proti bolestem kolena a ramen. „Kolik žihadel člověk potřebuje, se různí. Záleží na situaci a reakci imunitního systému,“ dodává.