Doporučujeme

Včeličková terapie

Včelí píchnutí bolí, ale používá se i terapeuticky a tento trend se poslední dobou dostává do popředí zájmu. Je to bezpečná cesta? 


APITERAPIE.


Léčení pomocí včelího medu, propolisu, mateří kašičky, ale i jedu, který mají včelky v žihadlech. Už loni prozradila herečka Gwyneth Paltrow v rozhovoru pro The New York Times, že s tímto experimentuje...


Jenže nechat se dobrovolně poštípat včelami, a získat tak benefity z protizánětlivých účinků včelího jedu bylo příliš i na zakladatelku alternativního Goopu. Najde se však dost takových, které se toho nebojí, neboť hledají netradiční prostředky, jak si ulevit při bolestech kloubů nebo zad, někteří zastánci věří i na pozitivní účinky při léčbě roztroušené sklerózy.


Tvrzení, že léčivé účinky včelích žihadel nejsou jen pověra, obhajuje newyorská akupunkturistka Frederique Keller, prezidentka American Apitherapy Society: „Včelí jed stimuluje tělo k produkci kortizonu, který souvisí s protizánětlivými procesy, jed také obsahuje peptid 401, který je v těle stokrát účinnější než například běžná kortizonová injekce.“


Frederique ve včely stoprocentně věří a sama si prý nechává dát zhruba třikrát týdně žihadlo – pomáhá jí to proti bolestem kolena a ramen. „Kolik žihadel člověk potřebuje, se různí. Záleží na situaci a reakci imunitního systému,“ dodává.




Jak to probíhá v praxi?


„Je to jako malá operace. Vyjmu včelku z malé krabičky, vybereme místo, kam ji dáme. Malou pinzetou ji opatrně chytím za hlavičku, přiložím na kůži a ona píchne. Tím se do těla vpraví přibližně 0,01 mikrogramu jedu.“


Zrychlí se tep, stoupne tlak, jenž po chvílí klesá, a za zhruba čtvrt hodiny přichází úleva. Úvodní včelí konzultace vás přijde přibližně na 5500?Kč, každá další pak stojí něco málo přes 2000?Kč. Ne všichni lékaři jsou však včelí terapií nadšení (a pravděpodobně i všichni ochránci zvířat). Mnozí by rádi viděli rozsáhlejší studie na toto téma, protože ty dosavadní nejsou podle nich úplně spolehlivé.


„Neznáme ještě dokonale celý mechanismus akce a reakce a některé studie dokonce prokazují, že včelí jed žádné účinky na zlepšení stavu zánětu kloubů nebo zvýšení imunity nemá –– pacienti, kteří terapií prošli, nejsou pohyblivější, ani netrpí menší bolestivostí,“ říká pragmaticky Hart Cohen, neurolog slavné losangeleské kliniky Cedars-Sinai. American Medical Association ani další medicínské organizace se zatím včelami nijak nezabývaly, takže studií je málo. V Číně, kde mají k podobným experimentům blíž, je apiterapie uznaná jako oficiální léčebná metoda už od roku 2007.


Mezi příznivkyně patří i známá manhattanská kosmetička hvězd Tracie Martyn. „Bolí to, ale definitivně to uleví v následné bolesti. Mně apiterapie pomohla společně s akupunkturou od úporné bolesti zad, kterou jsem několik let trpěla a která se po mi po včeličkové terapii už naštěstí nevrátila...“


Apiterapii lidé nevědomky využívají, když si dáváme med při nachlazení do čaje. Jednou z nejjednodušších a zároveň zanedbávaných apiterapeutických metod i u nás je inhalace, která je známá již tisíce let. Základem je vdechování teplého vzduchu z úlu obohaceného propolisem, mateří kašičkou, včelím voskem a pylem. Inhalace zlepšuje imunitu, může pomoct i od bolestí hlavy a migrény nebo od depresí.


A tady se vracíme k rozumné Gwyneth, která spíš než aby mučila sebe i ubohé včelky, zvolila jemnější přístupy – kosmetické výrobky, které využívají včelích produktů jako ingrediencí. Med, mateří kašička, propolis a další mají – na rozdíl od sporných žihadel – prokázané příznivé účinky jak na pleť, tak na zdraví a imunitu (pokud ovšem nepatříte k včelím alergikům). 




TO JEMNĚJŠÍ Z APITERAPIE: 


Nemusíte si hned radikálně přikládat včely na obličej, máme příjemnější cestu, jak využít včelího bohatství pro krásu a zdraví naší pleti. Med, propolis i vzácná mateří kašička devětkrát jinak. 


výživný antiage krém s medovou texturou, Honey Cream, Biotherm, 1820?Kč



medový krém, Abeille Royale, Guerlain, 3500?Kč



šampon, Nuxe, 250?Kč



krém s hojivým medem manuka, Kiehl’s, 1450?Kč



čistič pleti, The Honey Mud, May Lindstrom Skin, 2160?Kč, (Ingredients)



krém na ruce s vůní mandlí a medu, Institut, Karité, 350?Kč (Profimed)



včelí balzám na rty, Nuxe, 250?Kč



propolisové sérum, Institut Esthederm, 1290?Kč



  • Vybrali jsme pro Vás