Doporučujeme

(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: H&M

Seznamte se s úchvatnou módní kolekcí z udržitelných materiálů

  • 0
Planeta Země pod nadvládou nás, lidí, trpí. Není proto od věci se zamyslet, jak přírodě ulevit, nezatěžovat ji tolik. Kromě omezení plastů můžete zvolit i další, neméně prospěšnou věc. Oblékejte se do oděvů z udržitelných materiálů. Pokud čekáte nějaké nudné kousky, jste na omylu! Budete velmi mile překvapená.

Co jsou udržitelné materiály?

Jde o tkaniny, které se zpracovávají se zřetelem na člověka a především pak životní prostředí. Mezi lidmi nejznámějším materiál prozatím patří „udržitelná“ bavlna. Existují ale i oděvy vyrobené z recyklovaného stříbra, alternativa přírodní kůže vyrobená z celulózových vláken extrahovaných z listů ananasu, z citrusové kůry získané během produkce džusů, atd.

H&M je jedna z největších světových značek, které se přihlásily k přechodu na cirkulární ekonomiku do roku 2030 a současně k maximálnímu využívání materiálů po co nejdelší dobu v oběhu. Jedním z příkladů postupného plnění svých cílů je i nová jarní limitovaná kolekce z udržitelných materiálů nazvaná H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE.

Piñatex® - alternativa přírodní kůže vyrobená z celulózových vláken...

O kolekci H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE 2019

Je inspirovaná zázraky naší země a její léčebnou silou, která je schopná psychicky i emočně spojovat lidi s přírodou. Inspirace minerály, krystaly a léčivými rostlinami je jasně přítomná jak ve vzorech, tak i v barevném schématu kolekce. Inspirace je taktéž čerpána z naší životní pohody, z toho, že umíme ocenit krásnu kolem nás, ať už tu přírodní nebo uměleckou. Zároveň se nezapomíná na technologie a inovace ve vývoji udržitelnějších materiálů a procesů.

BLOOM™ Foam je pružná pěna vyrobená z biomasy řas, jejíž výrobní proces pomáhá...

Šokující fakta

Módní průmysl je charakteristický výrobou rychloobrátkového, jednorázového zboží, které až přestane sloužit, končí v popelnici a potom na skládce. Podle průzkumu (společnosti Potex) kvůli nedostatečnému třídění textilu skončí v Česku na skládkách až 200 tisíc tun textilního odpadu a pouhá 3 % vyřazeného textilu nachází další využití. Navíc tento segment výroby je druhým největším spotřebitelem vody na světě a zároveň produkuje 20 % veškeré odpadní vody. Každý rok se do světových moří a oceánů z textilních vláken uvolní půl milionu tun mikrovláken, tedy množství, které odpovídá padesáti miliardám plastových lahví. Tyto i další faktografické a statistické údaje obsahuje nová publikace Cirkulární móda, která však také nabízí možná řešení, jak těmto děsivým číslům předejít a změnit pohled na celý módní průmysl.


Témata: příroda, planeta
  • Vybrali jsme pro Vás