Doporučujeme

ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

V jídle frčí dát si pauzu. Máme detailní návod na přerušovaný půst

  • 0
Přerušovaný půst je právě v kurzu. Není divu, protože se dá provádět velmi snadno, přitom dodá člověku dostatek energie a rychle rozpustí nadbytečná kila.

Existují různé koncepty půstu. Ten nejoblíbenější je s časovým rozestupem 16:8. Při této metodě se na 16 hodin zcela rezignuje na jídlo, z nápojů jsou pak povoleny jen voda, neslazený čaj a káva. Během zbylých 8 hodin se může normálně jíst.

Důležitou zásadou však je, že do domu nesmí žádný fast food ani sladkosti. Na stůl se naopak mohou dostat přírodní produkty, jako je ovoce, zelenina, mléčné výrobky, ryby a maso.

A malý tip. Pokud vám přijde zatěžko vzdát se chipsů, hamburgerů a čokolády, nechoďte nikdy nakupovat s prázdným žaludkem.

Proč metoda 16:8 funguje?

Pro rychlé získání energie spaluje organismus nejprve glukózu. Teprve dvanáct hodin po jídle, kdy už jsou spotřebovány všechny rezervy sacharidů, začínají se jako zdroje energie odbourávat tukové zásoby. Když tedy člověk hladoví více než dvanáct hodin, razantně zvýší spalování tuků. Začlenit tuto metodu do běžného denního programu je přitom velmi snadné.

Jak vypadá takový perfektní den 16:8

Přerušovaný půst je snazší, než si myslíte. Díky našim tipům okamžitě zapomenete na hlad.

7 hodin Aktivní vstávání

Podle odborníků se spaluje sportováním po ránu obzvlášť hodně tuku. Pohybujeme-li se nalačno, spotřebováváme větší množství energie, které se čerpá z vlastních tukových rezerv. Už jen třeba cvičení jógy může důkladně nastartovat spalování tuků, protože snižuje hladinu kortizolu, stresového hormonu, který spolu s dalšími faktory způsobuje ukládání tuků v těle a zpomaluje látkovou výměnu.

9 hodin Proteinová snídaně

Aby se zrychlilo spalování tuků, doporučují nutriční terapeuti dopřát si ráno snídani bohatou na bílkoviny. Jak prokázala řada studií, kdo přijímá stravu s vysokým obsahem bílkovin (0,8 až 1 gram na kilogram tělesné váhy denně), cítí se sytý po delší dobu.

Kromě toho taková strava podporuje budování svalové hmoty. Svaly pak v klidovém stavu spalují třikrát tolik kalorií. Miska ovesné kaše s čerstvým ovocem a ořechy tak dodá tělu velkou dávku bílkovin pro perfektní začátek dne.

Mléčná ovesná kaše s ovocem a čokoládou

11 hodin Čas na malou svačinku

Několik studií potvrdilo, že malá svačinka během dne je perfektním trikem na snížení váhy. Nažhaví spalování tuků a zároveň zamezí tomu, abyste při obědě snědla příliš mnoho. A další věc. Kdo hladoví až do oběda, přibrzdí metabolismus, protože organismus se pokouší uchovat zásoby energie.

S malou zdravou svačinkou, jako je například hrst mandlí, tak zaručeně neprohloupíte. Specialisté prokázali, že díky vysokému obsahu bílkovin a vlákniny krotí mandle chuť k jídlu a aktivně vyřazují ze hry návaly nezvladatelného hladu.

13 hodin Procházka místo talíře špaget

Podle provedené ankety konzumuje třetina zaměstnanců oběd u počítače. Mnohem lepší je ale zvednout se a vydat se ven! Pravidelné dlouhé sezení totiž vede k tomu, že naše tělo vypne látkovou výměnu. Nedostatek pohybu svalstva zpomaluje krevní oběh a redukuje tvorbu enzymů spalujících tuky.

Náš tip: Dopřejte si přes poledne půlhodinovou svižnou procházku nebo jogging.

13.30 hodin K obědu polívčička

Teplé jídlo zásobí organismus tekutinou, zahřeje zevnitř a můžete si ho navařit víc a zamrazit. To je velká výhoda pro velmi zaměstnané lidi. Dobrá polévka obsahuje hojně vitaminů, sacharidů, minerálních látek a vlákniny.

Tukožroutská polévka

17.30 hodin Vhodná doba večeře

Z posledního hlavního jídla dne načerpejte ještě jednou vše, co váš organismus potřebuje. Hodně bílkovin, vlákniny a sacharidů v kombinaci s množstvím vitaminů udrží vaše tělo po dalších 16 hodin v pocitu nasycení a spokojenosti.

22 hodin Čas jít do postele

Není žádným tajemstvím, že noci beze spánku nebo s jeho nedostatkem výrazně zvyšují riziko přibývání na váze. Výzkumníci potvrdili, že lidé, kteří spí v noci jen 5 hodin, přiberou v průměru 1 kg za týden, protože pak přes den jedí mnohem víc než obvykle.

Specialisté, zabývající se problematikou spánku, proto radí ukládat se na lůžko nejpozději před půlnocí vždy, pokud je to možné. Naše cirkadiánní rytmy čili biologické procesy v těle, které reagují na světlo a tmu, jsou neodlučitelně propojeny s bílkovinami podílejícími se na látkové výměně. Ty zůstanou v rovnováze jen tehdy, máme-li dostatek spánku (7 až 9 hodin).

Spánek je všemocný pán. Neodepírejte si ho.

  • Vybrali jsme pro Vás