Přehnala jste to na dovolené s opalováním a na určitých místech těla se vám udělaly nepěkné hnědé skvrny? Nevěšte hlavu, poradíme vám, jak se jich zbavit.

Za vznik pigmentových skvrn může především nadměrné slunění. V těle se při opalování tvoří nadbytek pigmentu – melaninu, který se ukládá v pokožce a tvoří na ní nepravidelné hnědé skvrny. Pigmentace mohou vznikat také v důsledku spálení kůže, zánětů, výkyvu hormonální hladiny např. při užívání antikoncepce, během těhotenství, v klimakteriu. Dalším faktorem je stárnutí. Stařecké skvrny zpravidla postihují lidi nad 50 let věku bez ohledu na typ pleti. Někteří jedinci mohou mít k výskytu pigmentace také dědičné predispozice.

Jak pokožku chránit, abychom zamezili vzniku pigmentací?


Aktivačním prvkem pro vznik pigmentací je zcela prokazatelně UV záření! Nejčastěji se hnědé skvrny objevují na obličeji, krku, na horním rtu a spáncích, proto bychom na tyto partie neměli při natírání ochranného krému určitě zapomínat. Na obličej používejte opalovací krémy s vyšším faktorem, ideálně 50+. Pamatujte, že krém by se měl nanášet alespoň 30 min. před sluněním a poté se každé 3 hodiny musí domazávat, jelikož jej snadno opláchneme a otřeme do ručníku.

Co dělat, pokud se pigmentace objevily?


Ošetření pigmentových skvrn není nijak složité. Doporučujeme používání depigmentačních krémů a sér nejlépe večer na očištěnou pokožku. V lékárnách jsou dostupná také depigmentační pera, pomoci nichž můžete léčbu přesněji zacílit. Pokud se chcete pigmentových skvrn zbavit rychleji, musíte s léčbou počkat až do podzimu. Zákroky na opálené kůži dermatologové neprovádějí, jelikož hrozí popálení pokožky. Vybrat si můžete z několika variant:

  • Laser – funguje na principu vysílání mikropaprsků pronikajících hluboko do pokožky. Energie z laserového paprsku nepravidelný pigment roztříští na malé částečky, které jsou poté postupně odplavovány z těla.

  • Ošetření intenzivním pulsním světlem (IPL) – funguje na podobném principu jako laser. Jedná se o šetrnější metodu léčby, vyžaduje však vícero sezení.

  • Chemický peeling – na pokožku je aplikována kyselina glykolová a podle potřeby se mohou přidávat další - citronová (podporuje bělení), kojová (ideální pro mastnější typy pleti) a mandlová. Kyseliny působí na odumřelé buňky v kůži a postupně je odlučují. Pleť bude po několika sezeních krásně sjednocená.


Vzniku pigmentací by se především mělo předcházet. Při pobytu na sluníčku se vždy chraňte krémy s faktorem SPF 30+ - 50+, které je potřeba v průběhu opalování přimazávat! Pokud pigmentace vzniknou, co nejdříve zahajte některou z výše uvedených metod léčby, a to nejlépe v podzimních a zimních měsících. Tyto metody se musí i několikrát opakovat, zpravidla nestačí pouze jedno ošetření. Pigmentace se může kdykoliv znovu objevit, proto je prevence nesmírně důležitá.

TIP: Péče o pokožku celého těla není důležitá jen v létě, ale v průběhu celého roku. Vyzkoušejte Regenerační promašťující tělové mléko od značky Mixa, odborníka na citlivou pleť, které intenzivně a hloubkově hydratuje pokožku a zanechává ji vláčnou a pružnou. Díky vysokému obsahu hydratačních látek působí proti loupání a podráždění pokožky a poskytuje jí tak celkovou úlevu.

  13:07,  aktualizováno  26. března 2019 17:14