Věděla jste, že kalhotky vznikly proto, aby ženy mohly jezdit na kole?

Tanga, stahovací kalhotky, podprsenky, zvedačky, korzety, spodní košilky. Možnost vybírat si z kvalitního, slušivého a hlavně pohodlného prádla je ale poměrně mladým přepychem. Vaše historické kolegyně válčily na poli nedbalek mnohem obtížněji.


Smyslné Kréťanky

První předchůdkyně podprsenky se objevila dva tisíce let před naším letopočtem na Krétě a vůbec nesloužila k zahalení ňader. Kréťanky si pruh látky omotávaly pod prsy a zdůrazňovaly tak své vnady, které vesele vyhlížely ven. Postupem času ale podobná móda začala být považována za nepřípustnou a ve starém Řecku se nemravná podprsenka přetvořila v korzet. Už malé dívky nosily sešněrovanou hruď, aby měly rovné držení těla a vypadaly štíhlejší.


S hrudí ovázanou pruhem látky chodily posléze i Římanky a tahle nepohodlná móda se udržela velmi dlouho. Zlom přišel až ve středověku, kdy se korzety používaly ke zvýraznění plného dekoltu. Mnohem početnější skupiny chudých žen ale oblékaly dlouhé košile, které jim sloužily coby podprsenka, kalhotky i menstruační vložka zároveň. Na druhé straně jim ale tahle varianta skýtala víc pohodlí než korzety vyrobené z železných plátů a drátěných ok. Na dvoře Kateřiny Medicejské a anglické královny Alžběty se dvorní dámy stahovaly na třicet centimetrů v pase, což mělo za následek, že často ztrácely vědomí, a nezřídka se stávalo, že se v ocelovém pancíři i udusily.


  6:29,  aktualizováno  25. března 2019 21:34