Doporučujeme

7 užitečných rad, jak nepřibrat na dovolené

Z dovolené vždy přijíždíte s kily navíc? Odolejte lákadlům a vraťte se letos o něco štíhlejší!

Když těch dobrot je tolik! Srdce vám plesá nad lahodnou pestrou nabídku a chuťové buňky se aktivují do stavu nejvyšší pohotovosti. Zdá se vám nemožné nepřibrat? Povede se to, když dodržíte sedmero následujících doporučení.



1. Zrádné cereálie

Dózička vedle dózičky a ve všech přitažlivé cereálie. Vypadají jako nejzdravější volba snídaně pod sluncem, ale měla byste si na ně dávat pozor. Jednak jsou mnohé směsi kaloricky skutečně bomba – zvlášť ty s přimíchanými čokoládovými krupičkami, ořechy nebo příliš velkým množstvím sušeného ovoce. Ale hlavně mají cereálie vysoký glykemický index (GI), což znamená, že po nich dostanete velmi brzy hlad. Řešením je zalít svou dávku ‚lupínků‘ mlékem nebo jogurtem. GI se tak sníží.



2. Kozí volba

Pokud na dovolené u moře budete dlabat sýr, tak kozí!  Je sice dost tučný (1 200 kJ na 100 g), ale svým složením se velmi podobá mateřskému mléku. Je tedy maximálně dobře stravitelný, dodá vám potřebné živiny a udrží pocit nasycenosti.



3. Pozor na nápoje

Hlídejte nejen jestli pijete (odborníci doporučují 2–3 litry neslazených vlažných nápojů denně), ale také CO. Zvlášť před dovolenou byste si měla připomenout, jak kaloricky nebezpečné jsou nápoje běžně dostupné u švédského stolu. Že se v jednom a půl litru coca-coly rozpustilo v přepočtu 48 kostek cukru (cca 3 700 kJ) je poměrně známá věc. Ale věděla jste, že sprite a fanta jsou na tom ještě o něco hůř? Do kávy nelijte smetanu, ale mléko, a slaďte umírněně.



4. Chyťte rybu na talířek

Co se mořských ryb týče, vědci se trochu lekli přepočítávání kalorií. Tučné ryby (např. sleď, makrela nebo tuňák) totiž na oplátku nabízejí zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Proto se jim nevyhýbejte. Stačí si zapamatovat pravidlo, že dva pokrmy z tučnějších ryb týdně (cca 300 g v součtu) stačí, tělo stejně více omega-3 kyselin nevstřebá. V ostatní dny volte méně kalorické šupináče – třeba tresku, kambalu nebo platýze.


5. Nástrahy polopenze

Spoléháte na to, že přes den máte v horkém počasí minimální hlad? To je sice pravděpodobné, ale systém ‚hodně se najím ráno a pak u večeře‘ je patrně hlavním viníkem vašich obvyklých dovolenkových špíčků navrch. Jakmile dopustíte, aby váš organismus hodiny hladověl, bude mít tendenci uložit si tuky ‚na horší časy‘, jakmile se dostane ke zdroji energie. Přes den si proto obstarejte na pláž alespoň cereální sušenky (uzobávejte je v pravidelných intervalech), ovoce dobře umyté pitnou vodou, nebo si kupte tvarohový nanuk a oloupejte z něj půlku čokolády pro partnera. Mimochodem – tvarohový nanuk jako svačina je lepší volbou než například ovocná zmrzlina – v té je sice méně tuku, ale více cukrů a má vysoký GI.



6. Sklenička ke skleničce

Velkým kalorickým zádrhelem na dovolené je zvýšená míra přísunu alkoholu. Nemusíte přímo nasávat v hotelovém baru, aby vás kromě kocoviny trápil i nárůst váhy. Alkohol je velmi energeticky výživný, přiberete i po dvou pravidelných skleničkách každý den na terase při západu slunce. Z alkoholu volte nejlépe vinný střik nebo víno. Podle druhů mají 2–3 000 kJ na litr. Vyhněte se tvrdému alkoholu a veškerým likérům. Jen pro srovnání – oblíbená tequila obsahuje 9 000 kJ na litr.


7. Salátové orgie

Odjet s předsevzetím, že budete jíst hlavně saláty, je sice chvályhodné, ale pravděpodobně to dlouho nevydržíte, pokud si z nabídky nevyberete ty správné. Výhradně zeleninové saláty jsou díky svému GI ‚hladové‘. Volte takové, které obsahují kostičky sýru balkánského typu a kousky masa (ne smaženého, protože smažení zvyšuje kalorickou hodnotu potravin až třikrát). Jídlo bude vyváženější.



  • Vybrali jsme pro Vás