Doporučujeme

Pečujte o vlasy i bez chemie. Možná zjistíte, že šampon není potřeba

  • 0
Návrat k přírodní péči o tělo nebo vlasy se více a více rozmáhá. Hitem posledních let je také No Poo, tedy mytí vlasů bez šamponu, případně Low Poo, kdy se používají pouze přírodní produkty. Jaké jsou výhody?
Pokud to jde, vlasový styling tvořte prsty. Jsou vhodnější než hřeben.

Není to nic nového, někteří lidé se jen vracejí k péči o pleť či vlasy, kterou dobře znaly už naše prababičky. Tehdy žádné šampony, kondicionéry či balzámy nebyly a muselo se vyjít s tím, co dala příroda.

Ke slovu se vracejí bylinné oplachy, které si umí poradit s problémy, jako jsou lupy, mastné vlasy či svědivá pokožka. Na trhu se objevil bezpočet přírodních produktů, které spadají do Low Poo mytí vlasů. 

O něco ortodoxnější je pak No Poo metoda, kdy se nepoužívá kosmetika žádná. Pokud ji zvažujete, je důležitá trpělivost, stejně jako u léčení bylinkami musíte na výsledek počkat o něco déle.

Aby byly vlasy krásné, je potřeba se jim věnovat, teď máte dostatek prostor k...

Seznamte se s No Poo

V čem tato metoda spočívá? Na vlasy se nesmí dostat jakákoli chemie, a tak se myjí buď jen vodou, což ale vyhovuje málokomu, nebo jinými přírodními náhražkami.

Půl roku bez šamponu: kadeřnice vyzkoušela populární metodu „no poo“

V začátku této metody se doporučovalo mytí vlasů jedlou sodou - ve fázi, kdy přecházíte z klasického mytí na No Poo. Toto přechodové období by ale nemělo být moc dlouhé, soda smíchaná s vodou vlasy a pokožku hlavy vysušuje.

Druhou variantou bylo mytí vlasů žitnou moukou smíchanou s vodou a třetí marocký jíl. Tento základ zůstal, ale rozrůstá se o další typy prášků, které se v tradiční indické ájurvédě běžně na mytí používaly už před několika tisíci lety - oblíbený je prášek amla, reetha nebo shikakai. Reethu možná znáte jako mýdlové ořechy na praní.

Každopádně při metodě No Poo jde především o to najít styl, který vám vyhovuje, přetvořit si ho po svém a vydržet. Přechod na bezšamponové mytí trvá asi šest týdnů, než se vlasy zregenerují. Kromě samotného mytí doporučujeme bylinné oplachy a přírodní styling, který je součástí No Poo.

Pokud chcete něco podobného vyzkoušet, stojí za to se stát členem některé z facebookových skupin, kde získáte drahocenné rady a tipy.

Maska na vlasy (ilustrační fotografie)

Low Poo pro méně náročné

Na rozdíl od No Poo není Low Poo tak náročné. Stačí najít přírodní produkty, které budou vašim vlasům svědčit. A to jak ty pečující, tak stylingové. Ovšem pozor, mnoho produktů se přírodně jen tváří a ve složení přitom mají nebezpečné sulfáty, silikony a parabeny, je proto důležité sledovat bedlivě složení. 

I Low Poo obdivovatelé mají na sociálních sítích své skupiny, kde získáte přehledný návod, jak metodu praktikovat, ale také seznam pro zdraví nebezpečných látek, které často komerční kosmetika obsahuje. I přechod na Low Poo chce trpělivost, ale výsledek - ozdravení vlasů - opravdu stojí za to.

Byliny na vlasy

  • Levandule

Možná nejoblíbenější bylinka u nás, levandule, dodává vlasům lesk, regeneruje je a především je výborným bojovníkem proti lupům. Zkuste vlasy splachovat výluhem z levandule po každém mytí. 

  • Šalvěj 

Když budete na závěr mytí vlasy oplachovat šalvějí, zacelí se poškozené konečky, a pokud trpíte na nadměrné padání vlasů, můžete se těšit na zlepšení. Šalvěj lékařská hojí také vlasovou pokožku. 

  • Měsíček 

Závěrečný oplach z měsíčku lékařského dodá vlasům lesk a oživí barvu. Především ale bojuje proti lupům a svědivé pokožce hlavy. Pokud máte hrubé či hodně suché vlasy, krásně je změkčí a zjemní. 

  • Podběl 

Nenápadná bylinka je úžasnou regenerací pro vlasovou pokožku. Hodí se především pro mastné vlasy či ty, které jsou mastné jen u kořínků a u konců suché. Na závěr mytí si udělejte podbělový oplach a nesmývejte. 


  • Vybrali jsme pro Vás