Doporučujeme

Kosmetický slovníček: co je to upcyklace, bakuchiol či skin booster?

  • 1
Také se vám občas stane, že na obalu kosmetického přípravku či v textu o kosmetice narazíte na neznámý nebo nejasný pojem? Pár těch, na které se ptáte častěji, jsme vybrali a sestavili jsme pro vás malý kosmetický slovníček.

Kožní mikrobiom

Každý organismus má svůj vlastní přirozený kožní mikrobiom, tvořený různými mikroorganismy, jako jsou bakterie, kvasinky, roztoči nebo viry. Na 1 cm2 kůže je zhruba milion mikroorganismů asi 500 různých druhů. Žijí s námi v symbióze, upravují pH na různých místech těla. Jsou pro nás důležité hlavně proto, že fungují jako imunitní bariéra kůže, která nás chrání před nepříznivými vlivy okolí a škodlivými patogeny.

Z toho je jasné, že si musíme svůj mikrobiom chránit. Jeho kvalitu ohrožují vlivy vnitřní (genetická výbava, věk apod.) i vnější (míra znečištění okolního prostředí, nevhodná kosmetika, UV záření, životní styl, stres, strava aj.).Mikrobiom pokožky chrání například prebiotika.

ilustrační snímek

Micely

Jistě znáte čisticí micelární vody a micelární mléka, které obsahují micely. Micely jsou mikroskopické molekuly, zvenku hydrofilní (vodomilné, tedy přitahující vodu, a proto se v ní dobře rozpouštějí) a uvnitř lipofilní (tukomilné, takže odpuzují vodu a přitahují oleje a mastné látky).

Líčení a nečistoty jsou olejového charakteru, micely je vtáhnou dovnitř a tam uzavřou. Pleť tak odlíčíte (i voděodolný make-up) rychle a snadno bez zbytečného drhnutí. Při dlouhodobém používání může micelární přípravek pokožku vysušovat a narušit přirozený ochranný kožní film – zejména u citlivé pleti.

Kvalitní micelárky bývají proto obohacené o další složky, jako jsou minerály, vitaminy, prebiotika atd., které podporují hydrataci a posilují přirozenou ochranu kůže.

Skin booster

Mezi přípravky sérum a booster (buster) není u některých značek rozdíl. I když jsou si velmi podobné, nejsou stejné. Sérum i booster nabízejí intenzivní péči o pokožku.

Působí na jejím povrchu, kde posilují kožní bariéru, i v jejích hlubších vrstvách. Jsou nabité účinnými složkami a zesilují účinky dalších kosmetických přípravků. Séra mívají širší záběr účinku. Boostery pracují s jedinečnými vlastnostmi a schopnostmi určité složky, kterou obsahují v maximální koncentraci a působí na určité konkrétní kožní problémy.

Používáte-li oba přípravky současně, tak se na pleť nejprve aplikuje booster, potom sérum a pak pečující krém.

Ilustrační snímek

Upcyklované ingredience

Upcyklace obecně je proces znovuvyužití materiálu, který přidává věcem, jinak určeným k likvidaci, na hodnotě. Stejné je to v kosmetice, kde se při výrobě využívají nevyužitelné ingredience či suroviny, které jsou v jiných odvětvích, například v potravinářství, už nepotřebné. Třeba plevel, opadané květy, ovoce nedorostlé do požadované velikosti, suroviny vzniklé při výrobě něčeho jiného atd.

Výběr vhodných surovin pro upcyklaci je zatím omezený, ale nové způsoby výroby kosmetiky dávají stále víc možností. Upcyklace snižuje dopad kosmetického průmyslu na životní prostředí.

Bakuchiol

Bakuchiol je přírodní alternativa klasického retinolu, skvělá v boji proti vráskám. Pochází z rostliny babchi. Bakuchiolový olej se tradičně používá v ájurvédské a čínské medicíně, ale jeho popularita rychle roste se stále větší oblibou rostlinné kosmetiky.

Bakuchiolová séra a oleje jsou vhodné pro vegany. Díky svým vlastnostem jsou šetrnější než retinol a vhodnější pro pokožku citlivou nebo s kožními onemocněními (ekzémy, lupénkou, dermatitidou atd.). Bakuchiol je silný antioxidant (chrání pleť před volnými radikály), podporuje regeneraci vrchní vrstvy pokožky, bojuje proti známkám stárnutí, rozjasňuje a sjednocuje tón pleti, zvyšuje její pevnost a pružnost, působí jako prevence akné, proti tmavým skvrnám a podobně.

Je potřeba si uvědomit, že pokožka je mnohem citlivější a náchylnější na...

Komedony

Jsou to vlastně černé tečky, které na své kůži, nejčastěji na nose a kolem nosu, na čele i jiných místech obličeje, ale třeba i na ramenou a zádech, měl někdy určitě každý z nás. Obecně má k jejich tvorbě větší předpoklady mastnější typ pleti, ale můžete si je přivodit třeba i nevhodnou péčí.

Komedony jsou ucpaná ústí mazových žláz nahromaděním odumřelých kožních buněk, přebytečného mazu a nečistotami z vnějšího okolí. Jejich tvorbu můžete omezit důkladným odličováním a čištěním pleti, pravidelnou péčí, používáním kosmetiky vhodné pro váš typ pleti i zdravým životním stylem.


  • Vybrali jsme pro Vás