Doporučujeme

#Hair: 9 věcí, které jste nevěděli o šamponu!

Používáme ho některé denně, vme o něm, ale všechno? Třeba kde se vzal?

1. Slovo šampon pochází z hindského výrazu champo, což znamená drbání či masírování. Staří Indové k vlasové hygieně používali extrakt z plodů mýdelníku, jenž obsahuje vysoké množství chemické látky saponinu, smíchaný s angreštem a bylinkami. Saponin má přitom podobné účinky jako mýdlo. V Indonésii se zase šampony vyráběly z lusků a rýžové slámy. Obojí se spálilo na popel a smíchalo s vodou. Výsledkem byla sice perfektní očista, ale taky totálně vysušené vlasy. Proto si tehdejší ženy do pramenů vtíraly i kokosový olej. Evropané si po staletí vystačili s pouhou vodou a obyčejným mýdlem, případně bylinkami.

2. Severoameričtí indiáni sázeli na extrakty z rostlin, nejčastěji z kapradiny. Jihoameričtí indiáni zase používali merlík chilský (quinou), jehož očistné účinky objevili náhodou při vaření. Obilovina se totiž před svoji tepelnou úpravou musela omýt, aby se zbavila již zmíněného saponinu a byla jedlá. „Odpadová látka“ pak posloužila jako šampon.

3. Rakouská císařovna Alžběta Bavorská, která se proslavila pod přezdívkou Sissi, byla svými vlasy doslova posedlá. Mytí její bujné hřívy představovalo obřad, který probíhal každé tři týdny a trval celý den. Lazebnice šlechtičniny kadeře napřed tři hodiny pročesávala, pak použila šampon z vaječných žloutků, koňaku a jablečného octa. Přípravek nanášela na prameny štětcem a nechala  hodinu působit. Poté služebná Alžbětiny kadeře opláchla teplou vodou a vývarem ze slupek vlašských ořechů. Pak ještě přišla řada na medovou masku a další sprchu. Po umytí chodila Sissi sem a tam, dokud jí prameny neuschly. Na závěr lazebnice vlasy ještě přestříkla zeleným čajem – pro božský lesk!

4. Revoluci v mytí vlasů způsobil Hans Schwarzkopf, který si v Berlíně roku 1898 otevřel první drogerii vůbec a následující roky zasvětil výzkumu. Jeho šampon spatřil světlo světa v roce 1903. Byl práškový a voněl po fialkách. Do roku 1917 postupně vtrhly na trh nové druhy – heřmánkový, vaječný, s výtažkem z bylin, sírový a lanolinový. Po 1. světové válce odstartovala další série – pod názvem Schaumpon. První tekutou variantu, která se nanášela na mokré vlasy, představil Hans Schwarzkopf v roce 1927. Bohužel šampon stále obsahoval mýdlové složky, které vlasům ubíraly na lesku. Rok 1931 ale konečně přinesl první pečující šampon.

5. Šampony značky Pantene byly na světě už od 40. let 20. století. U jejich zrodu stáli švýcarští vědci, kteří přišli s nápadem, že by panthenol, který se používal k regeneraci popálené kůže vojáků, mohl zlepšit také kvalitu pramenů. A nemýlili se! V 60. letech doktor Gustav Erlemann vyvinul složení, díky kterému dokázal přípravek vlas vyživit maximálně do hloubky. V té době navíc odezněla móda tupírování a trendem se staly spíš zdravě vypadající dlouhé vlasy, což popularitě výrobku jen nahrávalo. V roce 1985 značku koupil koncern Procter & Gamble, který ji přejmenoval na Pantene Pro-V.

6. V roce 1949 se objevila značka Schauma. Její šampon byl v tubě, a snadno se tak aplikoval. Od této doby firma vlastně jen mění receptury, obaly, ovšem princip výroby základu šamponu zůstal stejný.

7. „Vlasy si nejradši ošetřuju koňským šamponem!“ prohlásila herečka Sarah Jessica Parker. Její oblíbená vlasová kosmetika, která byla původně určena pro péči o koňské žíně, je přitom vyrobena z pečlivě vybraných kombinací přírodních olejů doplněných o mikroproteinovou formuli a dokáže vykouzlit plnější, silnější a celkově zdravější vlasy.

8. Máte pocit, že vždycky (nejen) s příchodem zimy přestane váš šampon fungovat, nebo vám někdo tvrdí, že si na přípravek vaše vlasy prostě zvykly? Omyl. Na vině jsou vnější vlivy: Vlhko, sucho, nošení huňatých čepicí. Možná se proto na čas vyplatí přesedlat na jiný přípravek. Například v chladnějších dnech udělá dobrou službu šampon pro suché až extrémně suché a zcitlivělé vlasy.

9. Americká vlasová stylistka Naeemah Carre doporučuje: „Aby se vám vlasy při chůzi pohupovaly stejně přirozeně jako modelkám, musíte je perfektně umýt. Dvakrát! Než ale nanesete šampon, vlasy musí být úplně mokré, jinak přípravek nebude pěnit. Propláchněte teplou vodou, použijte kondicionér a potom je se zatnutými zuby osprchujte studenou vodou. Ta uzavře kořínky a hříva budou odolnější a zářivější!“

 


  • Vybrali jsme pro Vás