Doporučujeme

Češi a Valentýn: Svátek zamilovaných slaví přibližně třetina z nás

| foto: Bauer Media

Češi a Valentýn: Svátek zamilovaných slaví přibližně třetina z nás

K snídani vajíčka ve tvaru srdce, růže, bonboniéra, lahev vína, romantická večeře nebo třeba vzkaz od tajného ctitele.

To vše neodmyslitelně patří k 14. únoru pro 36 % respondentů, kteří v anketě ČSOB odpověděli, že svátek všech zamilovaných slaví. Oslava Valentýna se mezi příznivci tohoto svátku rozhodně netýká jen zamilovaných. Drobné dárky a vzkazy si mezi sebou v nejmladší generaci vyměňují i spolužáci a kamarádi nebo děti s maminkami. Obecně platí, že se v tento den obdarováváme spíše maličkostmi do 500 Kč. Nákladné dary kupují pouze 2 % z těch, co svátek svatého Valentýna slaví.

Valentýn bere jako příležitost pro oslavu a důkaz vzájemné náklonosti spíše mladší generace. S větší radostí a pečlivostí jej slaví především ženy, pro které je valentýnská pozornost většinou důležitější než pro jejich partnery. Někteří muži by dokonce tento svátek s radostí ignorovali, ale kvůli partnerce se do slavení pouštějí. Střední a starší generace má oslavu lásky spojenou spíš s 1. májem a líbáním se pod rozkvetlou třešní. „Někteří respondenti vnímají Valentýn jako importovaný svátek. Zaznamenali jsme i názor, že je to stejné jako s Ježíškem a Santa Clausem, tedy že preferují české svátky a lásku slaví na 1. máje,“ říká Pavla Hávová, tisková mluvčí ČSOB.

Živá tradice pro náctileté

Srdíčka, plyšáci, zamilovaná přáníčka a čokolády nachází v posledních letech své místo i na českých školách. „Na gymnáziu jsme měli vždy před Valentýnem ve vestibulu poštovní schránku lásky, kam mohl kdokoli komukoli hodit přáníčko se vzkazem. Ale do obálky se často vešla i čokoláda. Všichni jsme to hojně využívali a bavilo nás to. Pátrat pak po tajném ctiteli byla vždy zábava,“ popisuje Barbora Navrátilová z Prahy, která i přes hezké vzpomínky v současné době s přítelem 14. únor nijak neprožívá, stejně jako dalších 64 % respondentů ankety.

Ačkoli je mezi námi dost odpůrců tohoto původem anglosaského svátku, tak ti, kteří se na něj každoročně těší, si oslavy rozhodně nenechají zkazit: „Docela mě udivuje, proč Valentýn tolik lidí vytáčí. Vždyť nikdo nikoho do ničeho nenutí. Kdo si tento den chce trochu ozvláštnit, ať to udělá, a kdo nechce, ať si klidně dá topinku s česnekem,“ myslí si jedna z účastnic ankety ČSOB a dodává, že obchodníci přeci neplní regály valentýnským zbožím pro zákazníky, kteří tento svátek neslaví, ale pro ty, kteří si rádi něco s valentýnskou tematikou koupí.

Mezi typické dárky patří klasicky květiny, čokoláda, sladkosti, láhev sektu, či vína, nebo společné zážitky – nejčastěji návštěva dobré restaurace. Mnoho respondentů ale připravuje speciální valentýnské menu doma, nechybí v něm samozřejmě oblíbené jídlo partnera. Hezký dárek občas přijde i z nečekané strany. „Já trávím Valentýna v rodině mého syna. Přinesu malý dortík ve tvaru srdce, dáme si kávičku a takto trávíme příjemné odpoledne. Večer pohlídám vnoučata a mladí jdou na večeři,“ říká jedna z respondentek.

Češi a Valentýn

(Zdroj: anketa ČSOB, 153 respondentů)

36 % hlasujících slaví Valentýn

64 % respondentů únorový svátek zamilovaných nijak neprožívá

88 % z těch, co Valentýna slaví, utratí za dárek maximálně 500 Kč

10 % hlasujících pak koupí dárek, který stojí maximálně 1 000 Kč

Pouze 2 % respondentů koupí dárek dražší než 1 000 Kč

61 % z účastníků ankety nekupuje k svátku zamilovaných nikomu nic

25 % z nás koupí k Valentýnovi jen maličkost – květiny nebo sladkosti

Společnou večeří oslaví 14. únor 12 % z nás

  • Vybrali jsme pro Vás