Doporučujeme

5 zdravých důvodů, proč se často smát

Tady máte pět hlavních důvodů, proč byste měla do svého života zařadit koňské dávky humoru.

První důvod k smíchu:  Skvělá relaxace

Jakmile vás v krku začnou šimrat bublinky smíchu, vaše tělo se zcela uvolní. Zatímco vám bránice pracuje na plné obrátky, zároveň si posilujete břicho, kdežto zádové svaly se naopak povolí. Uvolní se zároveň i svaly na nohou a rukou. Protože při smíchu přirozeně zakláníte hlavu, relaxují se vám navíc i šíjové svaly, které si jinak valnou část dne blokujete třeba u počítače. Z téhle skutečnosti plyne i další přínos chechtotu – totiž prevence a zmírnění bolestí hlavy, které mohou pramenit právě z vašeho zatuhlého krku. Odborníci uvádějí, že minuta intenzivního smíchu nahradí tři čtvrtě hodiny relaxačního tréninku a je to ideální způsob, jak ze sebe setřást pracovní únavu a všeobecnou strnulost. Smích vám ale uvolní a namasíruje i svaly na tváři. Máte strach z obličejových vrásek? Jako nejlepší lék proti nim se osvědčil právě smích, protože při něm provádíte kompletní obličejovou gymnastiku. Při chechtání se totiž stahují zcela jiné svalové skupiny, než jaké používáte při běžném provozu (a to neplatí jen pro řehtání, kdy se popadáte za břicho, ale i pro pouhé usmívání se). Účinek je úplně stejný, jako kdybyste tváři dopřála luxusní kosmetickou masáž. Jen ji budete mít zadarmo.

Druhý důvod k smíchu:  Posílení imunity

Napadlo vás někdy, že lépe než granulované vitaminy vám proti jarní únavě pomůže humor? Lékaři zjistili, že lidé, kteří se často smějí, mají mnohem silnější a odolnější imunitní systém než věční sýčkové. Veselé rozpoložení totiž aktivuje v organismu tvorbu speciální protilátky, která se jmenuje imunoglobulin a zodpovídá za to, jestli proplouváte chřipkovou epidemií bez úhony, nebo se na vás přisaje každý virus v okruhu deseti kilometrů. Imunoglobulin ale existuje v několika podobách a kromě toho, že smích prokazatelně podporuje tvorbu typu, který chrání organismus především před onemocněním dýchacích cest (jako je právě chřipka), vědci předpokládají, že zároveň se při smíchu tvoří protilátky, které likvidují rakovinové buňky.

Třetí důvod k smíchu: Likvidace stresu

Tlačí na vás uzávěrka, za zády vám stepuje nastartovaný šéf a doma na vás čeká nevyléčitelně otrávený partner? Potom není vůbec divu, že by váš organismus mohl stresové hormony vyrábět na zakázku. Musí vás totiž neustále udržovat v pohotovosti k reakci: bojuj, nebo uteč. Kromě toho, že se stresem výrazně snižuje pracovní výkonnost a narůstá počet chyb, jichž se dopustíte, stres vám snižuje imunitu, narůstá počet krevních destiček, které v krajním případě vedou k ucpání žil. Navíc vyplavené stresové hormony vám zvyšují krevní tlak. Smích vám poslouží jako bezpečnostní záklopka, která tvorbu stresových hormonů znemožňuje. Věřte, že při jejich absenci všechny projekty zvládnete dvakrát rychleji.

Čtvrtý důvod k smíchu: Sexuální apetyt

Pokud si vaše chuť na sex vzala dlouhodobou dovolenou, erotický život připomíná spíš zimní spánek medvědů a víc než partner vás vzrušuje nové tričko, zkuste do hry zapojit smích. Při něm se totiž uvolňují hormony adrenalin a noradrenalin, které mimo jiné zařizují sexuální vzrušení. Kromě toho ve vás vyprodukují i pocit štěstí a zbaví vás stresu, takže máte připravené ideální podmínky pro milostné hrátky. Smích navíc způsobuje i vyšší prokrvení všech tkání, takže sliznice budou citlivější a vnímavější k smyslným podnětům všeho druhu. Zajděte si tedy před začátkem laskání do kina na dobrou komedii a naservírujete si tak nejlepší milostnou předehru, jakou si můžete přát.

Pátý důvod k smíchu: Srdeční trénink

I když vám to možná připadá předčasné, protože infarkt vám přece jen v následujícím týdnu nehrozí, smát byste se měla i kvůli srdci. Chechtáním mu totiž poskytujete ten nejlepší trénink; minuta intenzivního smíchu vydá za čtvrt hodiny na rotopedu a deset minut veslování. Vědci také zjistili, že lidé, kteří se často smějí, jsou mnohem méně náchylní k infarktům a srdečním onemocněním než škarohlídi. Tím, že se smějete, snižujete si krevní tlak a to je samozřejmě další věc, za kterou by vám srdce nejraději zulíbalo ruce. A jen tak mimochodem – víte, že smích vám přinese úlevu i při migréně a bolestech páteře, tlumí bolest a jogíni věří, že minuta srdečného chechtání vám prodlouží život o hodinu?


  • Vybrali jsme pro Vás