Doporučujeme

12 faktů a mýtů o celulitidě

Tímto ‚neduhem‘ dnes trpí až 90 procent žen, přičemž se nevyhýbá ani těm, které jsou štíhlé a fit.

Stejně rozšířené jako celulitida jsou i fámy, které se o ní šíří. Než utratíte celou výplatu za zaručenou léčbu, nebo naopak úplně rezignujete, zjistěte si o pomerančové kůži co nejvíce.

1. Celulitidu způsobují toxiny nahromaděné v těle = mýtus

Řada produktů slibuje, že z těla odplaví toxiny, které stojí za vznikem nevzhledných hrbolků. Nic takového však není vědecky potvrzeno. Celulitida se objevuje, když se podkožní tuk začne tlačit skrz vrstvu kolagenových vláken nebo pojivové tkáně v podkoží (nejčastěji na hýždích a stehnech, ale i na pažích, břiše a dalších partiích). Pojivová tkáň může být oslabena hormony, nedostatkem pohybu a svalového tonusu, přemírou tuku i špatnou cirkulací krve. Ne však toxiny. Pokud by ve vašem těle došlo k zásadnímu nahromadění toxických látek, nejspíš byste ležela na jednotce intenzivní péče a neřešila celulitidu...

2. Ženy trpí celulitidou častěji než muži = fakt

Ženy mívají větší tukové zásoby na stehnech a bocích, zároveň jsme vybaveny slabší vazivovou tkání, která se během těhotenství a porodu potřebuje vytáhnout na maximum. Zatímco u mužů je vazivo uspořádáno do propletené sítě, u žen jsou vlákna vaziva v podkoží uložena kolmo k povrchu kůže, a pokud tukové buňky zbytní, vytlačují se vzhůru k povrchu kůže, kde vystupují jako malé bouličky.

3. Celulitida se zhoršuje s věkem = fakt

Čím jste starší, tím méně máte v těle estrogenu, hormonu, který zajišťuje plynulou cirkulaci krve. Horší cirkulace zároveň znamená sníženou produkci kolagenu a a větší křehkost vaziva.

4. Celulitidu můžete mít v genech = fakt

Je pravda, že celulitida zůstává ‚v rodině‘, a pokud na ni trpěla vaše matka, projeví se pravděpodobně i u vás. Dokonce již existuje genetický test, který dokáže odhalit zvýšené predispozice. Geny jsou však jen jedním dílkem skládačky v celé problematice pomerančové kůže. Jenom proto, že jste celulitidu zdědila, se s ní nemusíte smířit.

5. Celulitidu mají jen ženy, které necvičí = mýtus

Nadváha samozřejmě vzhledu dolíčků nepřidá, neboť znamená zvýšené nároky na vazivovou tkáň. Celulitidou však trpí ženy všech váhových a kondičních kategorií. „Mám ve své péči i modelky Victoria‘s Secret, které jsou velmi štíhlé, zdravě se stravují a pravidelně cvičí,“ říká  Shira Ein-Dor, majitelka Amerického centra pro redukci celulitidy v New Yorku.

6. Cvičení zlepšuje stav celulitidy = fakt

Pravidelné cvičení sice nedokáže celulitidu úplně zlikvidovat, ale může výrazně vylepšit její vzhled. Vzhledem k tomu, že problém dolíčků tkví v oslabeném podkožním vazivu, posilování a protahování postižených partií pomáhá. Svaly s dostatečným tonusem vypnou pokožku a učiní celulitidu na první pohled méně viditelnou. Velmi vhodné jsou kromě silového cvičení například také jógové sestavy cílené na pružnost celého těla.

7. Nejlepší cvičení proti celulitidě je kardio = mýtus

Běh a další formy aerobního cvičení vám pomohou snížit nadváhu, což je jistě plus. Pro hladkou kůži je však nezbytné silové cvičení, které vám pomůže vybudovat si svalovou hmotu. Nedávná studie ukázala, že třicetiminutový aerobní tréning třikrát týdně byl na shazování kil stejně účinný jako tréning složený z 15 minut posilování a 15 minut kardia. Druhý typ tréninku měl však navíc viditelný účinek na stav celulitidy.

8. Neinvazivní procedury na celulitidu fungují = fakt

Laser, radiofrekvence a různé masážní techniky se používají na ošetřování celulitidy už několik let. Přestože jejich účinek není trvalý, na čas dokážou vzhled vaší pokožky výrazně vylepšit. Vyzkoušet můžete například radiofrekvenční přístroj Thermage nebo VelaShape.

9. Po liposukci budou vaše stehna (břicho, zadek) vypadat lépe = mýtus

Pokud je vaším hlavním problémem celulitida, liposukce není dobré řešení. Rozložení tuku v podkoží je po jeho odsátí často ještě nepravidelnější, zbylé tukové buňky se přitom mohou dál zvětšovat a stav celulitidy se zhorší.

10. Některé potraviny pomáhají potlačovat celulitidu = fakt

Zdravý jídelníček není samospásný, vyvážené stravování s velkým podílem zeleniny však může zmírnit výskyt zánětů v těle a také předcházet nadváze. Důležitý je i pitný režim, který udržuje vazivové tkáně v dobré kondici. Nezapomínejte pít a jezte hodně zeleniny s velkým podílem vody, jako je okurka, ředkve nebo rajčata.

11. Speciální oblečení může pomoci = mýtus

Stahovací legíny a pásy mají spíše psychologický efekt – tukové polštářky se při cvičení neklepou a neberou nám motivaci. Pokud bude oblečení příliš těsné, může naopak zhoršovat průtok krve a lymfy.

12. Kouření zhoršuje stav celulitidy = fakt

Chemie z cigaretového kouře zužuje cévy a zhoršuje cirkulaci krve, což dále vede k oslabování vaziv, ztrátě kolagenu a vysušování pokožky. Chatrné vazivo neudrží tuk v pravidelných strukturách a výsledkem jsou hluboké dolíčky.  


  • Vybrali jsme pro Vás