Doporučujeme

#TRAVEL: Sarajevo – neprávem opomíjená perla Balkánu

Sarajevo, hlavní město Bosny a Hercegoviny, nepatří zrovna mezi nejvyhledávanější turistické cíle. Tak trochu neprávem – je to velmi zajímavé město plné kontrastů, multikulturalismu, milých přátelských lidí, rozmanité architektury a spousty dalších zajímavostí. Českou stopu zde najdete na mnoha místech, a nejen proto stojí za to tohle město navštívit!

Malý Istanbul nebo taky evropský Jeruzalém, jak bývá Sarajevo nazýváno, začínají pomalu objevovat turisté, tak si pospěšte a zajeďte tam dřív, ať zažijete autentický duch tohoto zajímavého města s pohnutou historií. Pokud jsou právě dějiny vaším koníčkem, neměly byste minout jeden z nejstarších mostů přes řeku Miljacku – Latinský most. Zde byl totiž roku 1914 spáchán atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda, následníka rakousko-uherského trůnu, a jeho ženu Žofii, což později ovlivnilo i historii Československa.

Gastronomie a káva

Při toulkách městem vám určitě vyhládne, tak se nezapomeňte zastavit v nějaké tradiční místní restauraci. Pokud chcete vyzkoušet něco opravdu typického, dejte si čevapi – válečky mletého masa, většinou hovězího. Nejproslulejší najdete v sarajevské čtvrti Baščaršija. Základem bosenské kuchyně je maso, což moc nepotěší vegetariány, ale i ti mohou vyzkoušet místní speciality – například burek – slaný koláč z tzv. filo těsta plněný nejrůznějšími náplněmi, od brambor, přes sýr až zpět k mletému masu. Když vás přepadne chuť na sladké, vyzkoušejte pochoutku zvanou tufahija, což jsou dušená jablka plněná vlašskými ořechy, nebo třeba baklavu. Ale pozor, jestli si zakládáte na štíhlé linii, nebudou pro vás místní dezerty to pravé ořechové – jsou totiž až nehorázně sladké.

Baklava

Pokud jste závislí na dobré kávě, jste v Sarajevu, speciálně v Baščaršiji, na tom správném místě. Káva (bosanska kafa) je totiž absolutně nejtypičtějším bosenským nápojem vůbec, je bez nadsázky přímo součástí místní kultury. Podává se v džezvě, což je malá kovová konvička, spolu s malým šálkem, kostkami cukru a cukrovinkou podobnou želé, rahat lokum. Mňam! A co je nejlepší? Bosenskou kávu i džezvu si můžete dovézt domů jako suvenýr a při jejím popíjení pak vzpomínat na dovolenou!

Baščaršija

Baščaršija je historickým, kulturním i řemeslným srdcem Sarajeva, je tím hlavním důvodem, proč se do města jezdí. Kromě ikonické fontány Sebilj, která se vyskytuje téměř na každé fotce z Baščaršije, zde najdete nepřeberné množství kaváren, restaurací a řemeslnických krámků, kde můžete nakoupit tradiční suvenýry z cest. Dejte si na čas, projděte si nejdřív všechny obchůdky a pak se rozhodněte, kde dárky nakoupíte, ceny se totiž můžou lišit. Určitě nevynechte hlavní nákupní uličku Sarači. A co je kromě zmíněné džezvy typickým suvenýrem? Je to tak trochu morbidní, ale jsou to nábojnice jako přívěsky na klíče, tužky z nábojnic nebo různé sošky. Jsou i víc než dvacet let po skončení války živou připomínkou jugoslávského konfliktu, jehož stopy najdete i jinde ve městě. Až se budete toulat centrem města, nezapomeňte se občas podívat pod nohy. Co že máte hledat? Tzv. sarajevské růže. Pod tímto poetickým názvem se však neskrývá žádná květina, ale červené skvrny na chodnících. Jsou to díry po granátech a bombách zalité červeným plastem, které připomínají nelehké období obléhání města v letech 1992-1995.

Fontána Sebilj

Tzv. sarajevské růže

Architektura

Láká-li vás architektura, určitě si nenechte ujít stavby, na jejichž vzniku se podíleli čeští, respektive českoslovenští architekti. Tím nejznámějším, který svou prací velmi výrazně ovlivnil vzhled Sarajeva, byl Karel Pařík. Je podepsán pod významnými sarajevskými stavbami od Šerijatské soudcovské školy, Penzijního ústavu, Zemského muzea, radnice, vězení až po Společenský dům. Po celé Bosně a Hercegovině realizoval na stovku projektů. V Sarajevu dokonce existuje i náměstí nesoucí jeho jméno.

Architektura určitě patří mezi zajímavé aspekty Sarajeva – kde jinde totiž potkáte pár metrů od sebe mešitu, pravoslavnou katedrálu a synagogu? Za návštěvu určitě stojí Gazi Husrev-begova mešita ze 16. století, která je přístupná turistům za mírný poplatek ve vyhrazených hodinách a ve vhodném oděvu, tedy u žen zakrytá kolena, ramena a vlasy. Ale nebojte, šátky jsou k zapůjčení na místě.

Pro sportovní nadšenkyně

Jestliže máte na objevování Sarajeva více dní a máte rády sport, vyhraďte si jedno dopoledne pro návštěvu teď už bývalé bobové dráhy na hoře Trebevič, která byla postavena při příležitosti konání Zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984. Projít si přímo korytem dráhy, která je nyní rájem pro sprejery a skejťáky, je opravdu zážitek (i pro nesportovkyně J). Po cestě zpět do města se můžete odměnit bosenskou kávou v kavárně Kod Biban a na terase se kochat úžasným výhledem na celé Sarajevo. Stojí to za to!

Bobová dráha

Praktické informace

Víte, co je při cestě do Sarajeva nejlepší? Nemusíte umět žádný cizí jazyk, skvěle si vystačíte s češtinou a zbytek doplníte „rukama nohama“. Bosenština je přece jen slovanský jazyk a v mnoha ohledech jsou slova naprosto totožná. Zkuste hádat: co asi tak dostanete, když si objednáte „velke pivo“?  Super je taky fakt, že místní znají Českou republiku, dost z nich procestovalo ještě Československo nebo studovalo v Praze a moc rádi si o tom s vámi popovídají.

Do Sarajeva můžete zajet autem, dostanete se tam i autobusem (většinou z Německa), a když máte kliku, tak i za pár korun pohodlně letadlem. Platí se bosenskou konvertibilní markou, kterou směníte na místě za eura. Na některých místech můžete dokonce platit eurem, ale počítejte s tím, že zpátky dostanete marky. A to nejlepší nakonec – místní ceny jsou opravdu, ale opravdu příznivé. Tak co, už víte, kam pojedete na dovolenou?

P. S.: Pokud vám to nestačilo, můžete se naladit živelnou hudbou sarajevského rodáka, světoznámého hudebníka Gorana Bregoviče.


  • Vybrali jsme pro Vás