Dnes v noci se uskuteční velkolepé zatmění měsíce. Zabalte si dalekohled a vydejte se ho večer se svojí láskou romanticky pozorovat!

Rudý měsíc

Nejdelší úplné zatmění 21. století je na spadnutí! A bude výjimečné, protože další tohoto formátu je možno vidět až v roce 2123! Uskuteční se dnes večer a bude ho možné pozorovat skoro dvě hodiny. Měsíc bude mít červenou barvu, která vzniká díky lomu světla v atmosféře. Přímo pod měsícem bude možné pozorovat také planetu Mars, která dnes bude obzvlášť viditelná. A co je dnes také pozitivní, že by neměla být na obloze velká oblačnost, takže pozorování bude o to snadnější a zajímavější! 

Kde půjde nejlépe vidět a v kolik?  

Nejlepší je jít zatmění měsíce pozorovat někam mimo město, kde vám nebudou vadit světla a také na kopec, kde můžete dobře vidět na jih a východ, protože celý měsíc se ukáže těsně nad obzorem. Celková doba zatmění trvá od 21:30 do 23:13 hod., maximální zatmění je 22:22 hod.. Od 19:13 hodin budete moct také vidět, jak se měsíc pomalu mění. Dnes v noci je možné jít měsíc pozorovat také do některé z hvězdáren, které budou díky tomu otevřené. Náš tip: pražská Štefánikova hvězdárna na Petříně nebo hvězdárna v Ondřejově. 

  12:43,  aktualizováno  24. března 2019 14:55