Doporučujeme

#HEALTH: Proč jíst jackfruit, jajubu a ječmen

Zajímáte se o zdravý životní styl a přemýšlíte o tom, co jíte?

Pak právě pro vás jsme připravili abecedu zdraví, sérii článků, kde vám postupně během následujících týdnů představíme zdraví a kráse prospěšné potraviny. Přihodíme i pár důvodů, proč zrovna je zařadit do svého jídelníčku, a samozřejmě pojedeme podle abecedy. Pokračujeme s abecedou zdraví a tentokrát přinášíme tipy od písmenka J. Proč jíst jackfruit, jujubu a ječmen?

Jackfruit

Exotický obří plod jackfruit má velmi zajímavý český název – chlebovník. Slyšeli už jste o něm někdy? Roste v Asii a Tichomoří na vysokých stromech a pro místní obyvatele je přirozenou součástí jídelníčku. Konzumují ho jak v syrovém stavu, tak ho třeba smaží, vaří nebo pečou. V čem je tak neobvyklý, kromě jména samozřejmě?  Chlebovník obsahuje vysoký podíl škrobu, což znamená, že důkladně zasytí a dodá potřebnou dávku energie! Významný je také podíl vitaminů a minerálů. Jmenujme například sodík, draslík, vápník, železo a další. Může se pochlubit i významným množstvím bílkovin, což je u ovoce dost nezvyklý jev. Kromě toho obsahuje i vysoký podíl vlákniny. Prostě jedna lepší zpráva než druhá! A co je na tom všem nejlepší? Že i když je jackfruit tak zdravý, jeho chuť je velmi lahodná – někomu připomíná mandarinky, banány nebo nektarinky, vždy je ale nasládlá a osvěžující.

Asi vás taky zajímá, proč se mu říká zrovna chlebovník, chutná jako chleba? Ne! Vysvětlení je mnohem prozaičtější – plody jackfruit totiž připomínají svým tvarem a velikostí právě chleba.

Perlička na závěr? Schválně, tipnete si, kolik vážil největší sklizený plod jackfruit? Téměř neuvěřitelných 80 kg! To jsou tedy věci.

Jujuba

Ovoce jujuba pochází z jižní Číny, a proto se mu také někdy přezdívá čínské datle (po usušení tak totiž opravdu vypadá). Jsou to drobné plody velikostí naší švěstky se zelenou slupkou a poměrně nevýraznou, za to ale velmi osvěžující chutí. Obsahují významný podíl železa, jodu a kobaltu, vlákniny, esenciální nenasycené mastné kyseliny a také vitamin C.

Vzhledem k historii tohoto ovoce, která se píše již přibližně úctyhodných 3000 let, je jujuba součástí čínské medicíny. Ta ji využívá hlavně jako prostředek pro detoxikaci, ke srovnání zažívání nebo k léčbě vysokého krevního tlaku. A jak se jujuba konzumuje? Je oblíbenou surovinou, ze které se vyrábí marmelády, nebo se kompotuje. Můžete ji také usušit a pochutnávat si na ní celoročně.

Ječmen

Ne, vážně vám nedoporučujeme jíst zrní. Mladý ječmen, neboli zelený ječmen, patří mezi zelené superpotraviny a většinou se jedná o zelený prášek, ze kterého si uděláte nápoj, nebo ho seženete v podobě tablet. A proč sáhnout zrovna po mladém ječmenu? Obsahuje totiž velké množství vitaminů, antioxidantů, 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních, minerálů (draslík, vápník, hořčík, železo a další) a mnoho dalších zdraví prospěšných látek. Je skvělým pomocníkem při detoxikaci organismu, dodává energii a pomáhá bojovat s únavou a depresemi. Kromě toho má i pozitivní vliv na stárnutí, pomáhá při nadváze, posiluje imunitní systém, bojuje s poruchami spánku a zlepšuje pleť! Prostě univerzální pomocník!

 


  • Vybrali jsme pro Vás