Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 31. května 2023 Kamila

Tony Hawk's Pro Skater 2

  12:00aktualizováno  10. července 2001 1:03
Když se vám dostane do ruky hra Tony Hawk's Pro Skater 2 (dále jen THPS2), měli byste nejdříve udělat následující. Sežeňte si klasické kapsáče a oblečte si je. Dále si navlečte tu nejvytahanější mikinu, jakou doma najdete, a do kapsáčů si zavěste kilový řetěz. Tak co, cítíte se jako praví skejťáci?

Tony Hawk Pro Skater 2

Image je na nic, následuj instinkt!

Když se vám dostane do ruky hra Tony Hawk's Pro Skater 2 (dále jen THPS2), měli byste nejdříve udělat následující. Sežeňte si klasické kapsáče a oblečte si je. (Pokud by to bylo nad vaše síly, stejnou úlohu splní i montérky.) Dále si navlečte tu nejvytahanější mikinu, jakou doma najdete (nejlépe po otylejším bratrovi či sestře), a do kapsáčů si zavěste kilový řetěz. (Jako náhražka postačí tkanička s kilovým závažím.) Dále je bezpodmínečně nutné, abyste někde sehnali okolené prkýnko (nemusí se nutně jednat o skateboard) a flašku Spritu.

Tak co, cítíte se jako praví skejťáci? Že ne? Popravdě řečeno, zvláště použili jste-li hodně náhražek, se vám ani nedivím. Lepší bude, pokud si THPS2 nainstalujete a z klidu domova vyzkoušíte, že být skejťákem není žádný med. Za ty boule to nestojí. (Ve virtuální podobě to je ale libová zábava. To mi věřte.)

Nejsem si jistý, zda-li se první díl dočkal konverze na PC, ale pokud mne paměť neklame, myslím že ne. A jelikož není moc obvyklé, že se s konverzí na jinou platformu začíná až od druhého dílu, byl jsem celkem zvědavý, jak to nakonec dopadne. Takže k věci.

Jelikož je vlastně THPS2 na PC dílem prvním, nebudu ho srovnávat s dílem minulým tj. s THPS protože a) by to nemělo smysl, jelikož moc PC hráčů doma Playstation, N64 nebo Dreamcast nemá, a b) jsem THPS ani na jedné z výše Tony Hawk Pro Skater 2jmenovaných konzolí nehrál. Vlastně jsem ho nehrál vůbec. Takže ačkoliv jsem si vědom, že se de facto jedná o díl druhý, budu ke hře přistupovat, jako by šlo o prvotinu. Možná tedy dojde k lehkému zkreslení některých faktů a znalci by mi mohli vytýkat, že se třeba budu rozplývat na něčím, co již bylo v prvním dílu, ale připadá mi to jako nejlepší a nejvhodnější řešení.

Co vás tedy čeká a nemine, budete-li si THPS2 chtít zahrát? Předně na vás po celkem dlouhém, zvukově dobře podbarveném, ale jinak zcela průměrném úvodním filmečku zachycujícím nějaké frajerské kousky profesionálních skateboardistů vybafne úvodní menu, které sestává z následujících položek: Career Mode, Single Sesion, Free Skate, Multiplayer, Create Skater, Park Editor a Options.

Kariéra
Career Mode je klasická kariéra, kdy si buď zvolíte z nabízených skutečných jezdců, mezi nimiž nechybí ti nejlepší profesionálové, kterými Tony Hawk, Bob Burnquist, Kareem Campbell, Rune Glifberg a další dozajista jsou, anebo si pomocí položky Create Skater vytvoříte jezdce vlastního. Samotná tvorba je celkem příjemně udělaná a svému jezdci můžete zvolit prakticky cokoliv. Barvu vlasů, pleti, pokrývku hlavy, zda bude mít brýle, jaké bude mít ošacení, obutí, prkno, odpružení kol a co je nejdůležitější, lze navolit i triky, které bude ze začátku ovládat. Dále je ještě ze potřeba nastavit základní vlastnosti jezdce (Air, Hang Time, Ollie, Speed, Spin, Landing, Switch, Rail Balance, Lip Balance a Manuals), které determinují, jak bude dobrý ve vzduchu, jak při dopadu, jeho rychlost atd. Na úvod máte sice jen omezený počet bodů, ale dříve než kariéru v THPS2 dokončíte, tak vám garantuji, že váš jezdec bude mít všechny vlastnosti na maximu. (Každý z předdefinovaných profesionálních jezdců má vlastnosti trochu jiné, stejně jako ve skutečnosti.)

Tony Hawk Pro Skater 2

Abyste si mohli jednotlivé vlastnosti vylepšovat a abyste se mohli zdokonalovat i v tricích a zvládali čím dál tím složitější skoky, je třeba v každé z osmi tratí plnit úkoly, které jsou vám zadávány a získávat tím peníze. Ze začátku je ale otevřena pouze trať jediná a je jen na vás, jak rychle si otevřete i ty následující. Jak jsem řekl, úkoly jsou různé, ale v každé trati máte několik shodných. Mezi ty, které se neustále opakují, patří například zajet trať jako začátečník, zkušený a profesionál. Za každý skok, který se vám povede, totiž dostáváte bodové ohodnocení, a tak například na začátečníka musíte zajet trať na 20.000 bodů, na zkušeného na 50.000 a na profesionála na 100.000 bodů. A věřte mi, že zajet trať na profesionála je už celkem fuška. (Jen tak mimochodem, skoků a jejich kombinací je několik desítek, možná i stovek a naučit se, které jsou nejlépe bodované, chvíli trvá.) Kromě těchto základních úkolů vás ale čeká ještě spousta dalších. Úkolem může být například porazit všechny barely, sesbírat všechny peníze, které jsou po trati poschovávané, objevit tajné lokace, sebírat písmena S,K,A,T,E a spousta, spousta dalších. Jelikož ale máte na každou trať časový limit jen dvě minuty, nelze všechno stihnout najednou, a tak je dobré zaměřit se vždy na splnění jednoho nebo maximálně dvou úkolů. Po vypršení časového limitu a splnění některého z úkolů si můžete hru uložit a zkusit dodělat některý jiný. THP2 je ale tak skvěle vybalancovaný, že se budete muset naučit ovládat svého jezdce maximálně efektivně a zvládnout i ty nejtěžší skoky, protože jinak úkoly nesplníte a přístup k novým tratím si nevybojujete . A skvělé na tom je, že vás tato složitost nebude nijak prudit, ale motivovat. Tohle autoři zvládli na jedničku.

Tony Hawk Pro Skater 2

Když nasbíráte určitý, předem stanovený finanční obnos, otevře se vám další trať a vy můžete ušetřené penízky investovat do nákupu lepšího prkna nebo do vylepšení vlastností a do dokoupení skoků. (To ostatně můžete udělat kdykoliv, protože k otevření nové trati je potřeba jen určitý obnos vyhrát. V hotovosti ho již mít nemusíte.) Pokud se vám podaří otevřít třetí trať, zjistíte, že se jedná o trať bonusovou. Zde máte jen jednu minutu a musíte zajet co nejlepší jízdu a zaskákat ty nejsložitější skoky, abyste byli lepší než soupeři. To se opakuje třikrát a poté je vyhlášen celkový vítěz, který si odnese tučnou odměnu a vstup do další lokace.

Mapy
Lokací je ve hře celkem osm plus jedna bonusová. I když se může zdát, že to není moc velký počet, opak je pravdou. Každá lokace je totiž promakaná do těch nejmenších detailů a je velmi rozsáhlá. Level design se prostě povedl a je vidět, že si někdo pořádně máknul. V každém levelu je spousta příslušenství, které správný skejťák nenechává nevyužité. Ať už se jedná o schody, zábradlí, zídky, mosty, květináče nebo různé šikmé plochy, vše jde nějak využít k provádění těch nejbláznivějších skoků. Jinak každá mapa je zasazena do jiného prostředí, a tak se podíváte do Marseille, do Nového Yorku, do Jižní Kalifornie anebo třeba do Philadelphie a na Venice Beach.

Doprovodná hudba a zvuky
Jestliže lze o doprovodných zvucích prohlásit, že jsou zcela průměrné, tak o soundtracku se to říci nedá. Ten je totiž……. Tony Hawk Pro Skater 2absolutně skvělý a můžete se těšit na takové kapely, jakými jsou například ANTHRAX & CHUCK D, RAGE AGAINST THE MACHINE, NAUGHTY BY NATURE, BAD RELIGION a mnoho dalších. Takhle zvučná jména na soundtracku hry byla snad naposledy u Wipeoutu! Muzika je jednoduše skvělá, řízná, výborně podbarvuje hru a nutí vás maximálně riskovat. Paráda. K tomu již netřeba dalších slov. Prostě kdyby takhle profesionálně vypadal i hudební doprovod ostatních her, nebyl bych proti.

Grafika
Grafiku lze shrnout velmi jednoduše. Stačí totiž říct, že je naprosto dostačující, a že by s ní měl být každý spokojený. Pohyby jezdců se povedlo nasnímat dobře, a tak vypadají při jízdě věrně. A pokud vám okolní obrázky nestačí, najdete další v sekci screenshoty.

Park Editor
Vynikajícím nápadem, který z THPS2 činí prakticky neomrzitelnou hru je editor úrovní. Jednoduše dostanete prázdnou plochu a je na vás, čím ji osadíte. K dispozici je spousta druhů hopů a skoků, dále zábradlí, šikmé stěny, stromy a mnoho dalšího vybavení, které je možno vidět během exhibic profesionálních jezdců i u nás. (Kromě toho správný skejťák využije pro maximální požitek z jízdy prakticky všeho - schody počínaje a auty konče.)

Multiplayer
multiplayer má. Dokonce je umožněna i hra na jednom počítači a to tak, že se hráči střídají a předvádějí své nejlepší triky. Kdo dosáhne vyššího bodového ohodnocení, vyhrál. Mnohem větší sranda ale je, když je možnost propojit více počítačů, protože to se otevře několik nových typů her. V módu Graffiti si nastavíte vlastní časový limit a pak se už jen snažíte vytagovat si cestu (tj. zaskákat na určitých místech lépe než soupeři). V módu Trick Attack nejde o nic jiného než vyskákat více bodů než soupeři a konečně v módu Tag musíte skákat lépe než ostatní, protože jim tak ukrajujete z jejich časového limitu a kdo první dosáhne nuly, prohrává.

Finální hodnocení
THPS2 je dobrá hra, kterou můžete kdykoliv odložit a následně se k ní vrátit a přitom neztratí nic ze svého kouzla.

Tony Hawk's Pro Skater 2
Výrobce: Activision
Distributor: Activision
Minimální konfigurace: Pentium 300, 64 MB RAM, 4x CD-ROM
Doporučená konfigurace: Pentium II 400, 96 MB RAM, 12x CD-ROM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Dobrá hra, kterou můžete kdykoliv odložit a následně se k ní vrátit a přitom neztratí nic ze svého kouzla.
Hodnocení 81%
Autor:
Témata: Graffiti, virtuální
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

RECENZE: Hrot je geniální české retro z éry tvrdého socialismu

Nad socialistickým Československem se stahují černá mračna. V ulicích Prahy se děje cosi zneklidňujícího. Místo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka setřela hulváta, který na videoherním turnaji urazil jejího syna

Třiadvacetiletý profesionální hráč Enrique „Maister“ Hernández sice v turnaji v bojové hře Super Smash Bros. Ultimate...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Dead Island 2 chce zaujmout hlavně brutalitou. A ono to funguje

Víte, kdo přežije zombie apokalypsu? Zejména kutilové, kteří si dokážou vyrábět kreativní zbraně a pasti. Dead Island 2...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Svěste džíny na půl žerdi. Do módy se vrací trend ze začátku milénia

Většina z nás je nejspíš ráda, že móda z let 2006 až 2012 zmizela z pultů. Bokové džíny, baleríny, chokery a průhledné...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Podle právníka musel Ondřej s článkem v bulváru souhlasit, říká Kuchařová

PR zastoupení Taťány Kuchařové poskytlo redakci iDNES.cz stanovisko nezávislého právníka. Podle toho musel dát Ondřej...