Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tony Hawk's Pro Skater 2

  12:00aktualizováno  10. července 2001 1:03
Když se vám dostane do ruky hra Tony Hawk's Pro Skater 2 (dále jen THPS2), měli byste nejdříve udělat následující. Sežeňte si klasické kapsáče a oblečte si je. Dále si navlečte tu nejvytahanější mikinu, jakou doma najdete, a do kapsáčů si zavěste kilový řetěz. Tak co, cítíte se jako praví skejťáci?

Tony Hawk Pro Skater 2

Image je na nic, následuj instinkt!

Když se vám dostane do ruky hra Tony Hawk's Pro Skater 2 (dále jen THPS2), měli byste nejdříve udělat následující. Sežeňte si klasické kapsáče a oblečte si je. (Pokud by to bylo nad vaše síly, stejnou úlohu splní i montérky.) Dále si navlečte tu nejvytahanější mikinu, jakou doma najdete (nejlépe po otylejším bratrovi či sestře), a do kapsáčů si zavěste kilový řetěz. (Jako náhražka postačí tkanička s kilovým závažím.) Dále je bezpodmínečně nutné, abyste někde sehnali okolené prkýnko (nemusí se nutně jednat o skateboard) a flašku Spritu.

Tak co, cítíte se jako praví skejťáci? Že ne? Popravdě řečeno, zvláště použili jste-li hodně náhražek, se vám ani nedivím. Lepší bude, pokud si THPS2 nainstalujete a z klidu domova vyzkoušíte, že být skejťákem není žádný med. Za ty boule to nestojí. (Ve virtuální podobě to je ale libová zábava. To mi věřte.)

Nejsem si jistý, zda-li se první díl dočkal konverze na PC, ale pokud mne paměť neklame, myslím že ne. A jelikož není moc obvyklé, že se s konverzí na jinou platformu začíná až od druhého dílu, byl jsem celkem zvědavý, jak to nakonec dopadne. Takže k věci.

Jelikož je vlastně THPS2 na PC dílem prvním, nebudu ho srovnávat s dílem minulým tj. s THPS protože a) by to nemělo smysl, jelikož moc PC hráčů doma Playstation, N64 nebo Dreamcast nemá, a b) jsem THPS ani na jedné z výše Tony Hawk Pro Skater 2jmenovaných konzolí nehrál. Vlastně jsem ho nehrál vůbec. Takže ačkoliv jsem si vědom, že se de facto jedná o díl druhý, budu ke hře přistupovat, jako by šlo o prvotinu. Možná tedy dojde k lehkému zkreslení některých faktů a znalci by mi mohli vytýkat, že se třeba budu rozplývat na něčím, co již bylo v prvním dílu, ale připadá mi to jako nejlepší a nejvhodnější řešení.

Co vás tedy čeká a nemine, budete-li si THPS2 chtít zahrát? Předně na vás po celkem dlouhém, zvukově dobře podbarveném, ale jinak zcela průměrném úvodním filmečku zachycujícím nějaké frajerské kousky profesionálních skateboardistů vybafne úvodní menu, které sestává z následujících položek: Career Mode, Single Sesion, Free Skate, Multiplayer, Create Skater, Park Editor a Options.

Kariéra
Career Mode je klasická kariéra, kdy si buď zvolíte z nabízených skutečných jezdců, mezi nimiž nechybí ti nejlepší profesionálové, kterými Tony Hawk, Bob Burnquist, Kareem Campbell, Rune Glifberg a další dozajista jsou, anebo si pomocí položky Create Skater vytvoříte jezdce vlastního. Samotná tvorba je celkem příjemně udělaná a svému jezdci můžete zvolit prakticky cokoliv. Barvu vlasů, pleti, pokrývku hlavy, zda bude mít brýle, jaké bude mít ošacení, obutí, prkno, odpružení kol a co je nejdůležitější, lze navolit i triky, které bude ze začátku ovládat. Dále je ještě ze potřeba nastavit základní vlastnosti jezdce (Air, Hang Time, Ollie, Speed, Spin, Landing, Switch, Rail Balance, Lip Balance a Manuals), které determinují, jak bude dobrý ve vzduchu, jak při dopadu, jeho rychlost atd. Na úvod máte sice jen omezený počet bodů, ale dříve než kariéru v THPS2 dokončíte, tak vám garantuji, že váš jezdec bude mít všechny vlastnosti na maximu. (Každý z předdefinovaných profesionálních jezdců má vlastnosti trochu jiné, stejně jako ve skutečnosti.)

Tony Hawk Pro Skater 2

Abyste si mohli jednotlivé vlastnosti vylepšovat a abyste se mohli zdokonalovat i v tricích a zvládali čím dál tím složitější skoky, je třeba v každé z osmi tratí plnit úkoly, které jsou vám zadávány a získávat tím peníze. Ze začátku je ale otevřena pouze trať jediná a je jen na vás, jak rychle si otevřete i ty následující. Jak jsem řekl, úkoly jsou různé, ale v každé trati máte několik shodných. Mezi ty, které se neustále opakují, patří například zajet trať jako začátečník, zkušený a profesionál. Za každý skok, který se vám povede, totiž dostáváte bodové ohodnocení, a tak například na začátečníka musíte zajet trať na 20.000 bodů, na zkušeného na 50.000 a na profesionála na 100.000 bodů. A věřte mi, že zajet trať na profesionála je už celkem fuška. (Jen tak mimochodem, skoků a jejich kombinací je několik desítek, možná i stovek a naučit se, které jsou nejlépe bodované, chvíli trvá.) Kromě těchto základních úkolů vás ale čeká ještě spousta dalších. Úkolem může být například porazit všechny barely, sesbírat všechny peníze, které jsou po trati poschovávané, objevit tajné lokace, sebírat písmena S,K,A,T,E a spousta, spousta dalších. Jelikož ale máte na každou trať časový limit jen dvě minuty, nelze všechno stihnout najednou, a tak je dobré zaměřit se vždy na splnění jednoho nebo maximálně dvou úkolů. Po vypršení časového limitu a splnění některého z úkolů si můžete hru uložit a zkusit dodělat některý jiný. THP2 je ale tak skvěle vybalancovaný, že se budete muset naučit ovládat svého jezdce maximálně efektivně a zvládnout i ty nejtěžší skoky, protože jinak úkoly nesplníte a přístup k novým tratím si nevybojujete . A skvělé na tom je, že vás tato složitost nebude nijak prudit, ale motivovat. Tohle autoři zvládli na jedničku.

Tony Hawk Pro Skater 2

Když nasbíráte určitý, předem stanovený finanční obnos, otevře se vám další trať a vy můžete ušetřené penízky investovat do nákupu lepšího prkna nebo do vylepšení vlastností a do dokoupení skoků. (To ostatně můžete udělat kdykoliv, protože k otevření nové trati je potřeba jen určitý obnos vyhrát. V hotovosti ho již mít nemusíte.) Pokud se vám podaří otevřít třetí trať, zjistíte, že se jedná o trať bonusovou. Zde máte jen jednu minutu a musíte zajet co nejlepší jízdu a zaskákat ty nejsložitější skoky, abyste byli lepší než soupeři. To se opakuje třikrát a poté je vyhlášen celkový vítěz, který si odnese tučnou odměnu a vstup do další lokace.

Mapy
Lokací je ve hře celkem osm plus jedna bonusová. I když se může zdát, že to není moc velký počet, opak je pravdou. Každá lokace je totiž promakaná do těch nejmenších detailů a je velmi rozsáhlá. Level design se prostě povedl a je vidět, že si někdo pořádně máknul. V každém levelu je spousta příslušenství, které správný skejťák nenechává nevyužité. Ať už se jedná o schody, zábradlí, zídky, mosty, květináče nebo různé šikmé plochy, vše jde nějak využít k provádění těch nejbláznivějších skoků. Jinak každá mapa je zasazena do jiného prostředí, a tak se podíváte do Marseille, do Nového Yorku, do Jižní Kalifornie anebo třeba do Philadelphie a na Venice Beach.

Doprovodná hudba a zvuky
Jestliže lze o doprovodných zvucích prohlásit, že jsou zcela průměrné, tak o soundtracku se to říci nedá. Ten je totiž……. Tony Hawk Pro Skater 2absolutně skvělý a můžete se těšit na takové kapely, jakými jsou například ANTHRAX & CHUCK D, RAGE AGAINST THE MACHINE, NAUGHTY BY NATURE, BAD RELIGION a mnoho dalších. Takhle zvučná jména na soundtracku hry byla snad naposledy u Wipeoutu! Muzika je jednoduše skvělá, řízná, výborně podbarvuje hru a nutí vás maximálně riskovat. Paráda. K tomu již netřeba dalších slov. Prostě kdyby takhle profesionálně vypadal i hudební doprovod ostatních her, nebyl bych proti.

Grafika
Grafiku lze shrnout velmi jednoduše. Stačí totiž říct, že je naprosto dostačující, a že by s ní měl být každý spokojený. Pohyby jezdců se povedlo nasnímat dobře, a tak vypadají při jízdě věrně. A pokud vám okolní obrázky nestačí, najdete další v sekci screenshoty.

Park Editor
Vynikajícím nápadem, který z THPS2 činí prakticky neomrzitelnou hru je editor úrovní. Jednoduše dostanete prázdnou plochu a je na vás, čím ji osadíte. K dispozici je spousta druhů hopů a skoků, dále zábradlí, šikmé stěny, stromy a mnoho dalšího vybavení, které je možno vidět během exhibic profesionálních jezdců i u nás. (Kromě toho správný skejťák využije pro maximální požitek z jízdy prakticky všeho - schody počínaje a auty konče.)

Multiplayer
multiplayer má. Dokonce je umožněna i hra na jednom počítači a to tak, že se hráči střídají a předvádějí své nejlepší triky. Kdo dosáhne vyššího bodového ohodnocení, vyhrál. Mnohem větší sranda ale je, když je možnost propojit více počítačů, protože to se otevře několik nových typů her. V módu Graffiti si nastavíte vlastní časový limit a pak se už jen snažíte vytagovat si cestu (tj. zaskákat na určitých místech lépe než soupeři). V módu Trick Attack nejde o nic jiného než vyskákat více bodů než soupeři a konečně v módu Tag musíte skákat lépe než ostatní, protože jim tak ukrajujete z jejich časového limitu a kdo první dosáhne nuly, prohrává.

Finální hodnocení
THPS2 je dobrá hra, kterou můžete kdykoliv odložit a následně se k ní vrátit a přitom neztratí nic ze svého kouzla.

Tony Hawk's Pro Skater 2
Výrobce: Activision
Distributor: Activision
Minimální konfigurace: Pentium 300, 64 MB RAM, 4x CD-ROM
Doporučená konfigurace: Pentium II 400, 96 MB RAM, 12x CD-ROM
3D karty: ano
Multiplayer: ano
Verdikt: Dobrá hra, kterou můžete kdykoliv odložit a následně se k ní vrátit a přitom neztratí nic ze svého kouzla.
Hodnocení 81%
Autor:
Témata: Graffiti, virtuální
  • Nejčtenější

Nejpopulárnější streamerka se rozešla a sdílí historky ze seznamek

Streamerka Imane „Pokimane“ Anys se svým fanouškům svěřila, že se jí rozpadl dlouholetý vztah....

Tajný playstation se prodal v přestrojení jako ohřívač pizzy

Na aukčním portálu eBay kdosi vydražil vývojářskou verzi konzole PlayStation 5. Jelikož je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rychlý pád až na dno. Streamer má po kariéře kvůli obtěžování nezletilé

Herní streamer Herschel Beahm známý pod přezdívkou Dr Disrespect si vydobyl popularitu a bohatství...

Nejsem zlatokopka, brání se nová přítelkyně jednoho z nejbohatších streamerů

Populární herní streamer Felix Lengyel, známý fanouškům pod přezdívkou xQc, daroval své nové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěli vytvořit Skyrim planetu ve Starfieldu, reakce fanoušků je zklamala

Skupina fanoušků her od Bethesdy si uložila heroický úkol, přenést fantasy svět Tamrielu, známého...

Speciálnímu ovladači narostlo pozadí. Osahají si ho jen šťastlivci

Za neobvyklý tvar nové speciální edice ovladače ke konzoli Xbox může superhrdina Deadpool, je to...

Končí animátorské studio Axis, hráčům dalo jeden z nejlepších trailerů vůbec

Po téměř čtvrt století na scéně ohlásilo konec skotské animátorské studio Axis, všech 162 lidí bude...

Plačící dívky utěšuje úsměvem, pak jim vezme život. Nová detektivka Nintenda

Emio – The Smiling Man: Famicom Detective Club je připravovaná herní detektivka, v níž se hráči na...

Letošní fotbal od EA Sports slibuje vylepšit grafiku i umělou inteligenci

Stejně jako v předchozích třiceti letech, i letos se můžeme těšit na nový díl fotbalové série od...

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...