Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

The Sims

  12:00aktualizováno  18. února 12:03
Kdybych vám řekl, že se mi dostala do rukou hra, která je simulací reálného života, mnozí mávnou rukou. Ale nevěřili byste, jak složitý život je, když ho plánujete někomu jinému. Maxis se se svým nápadem pustil na tenký led... a uspěl.

BonusWeb HIT The Sims

To, že život není peříčko, víme všichni. Ne každý si ale uvědomuje, co znamená žít s rodiči, jak je těžké najít práci a v neposlední řadě jak správně žít, když se odpoutáte od těch, co vás vychovávali. Sedíc v klidu u svých černých žebrovaných miláčků, prožíváte s hrou The Sims "simulaci reality", tedy něčeho, co na první pohled nezní příliš zajímavě. Maxis, který je znám svou nikdynekončící sérií simulací "Simů" (Sim City, Sim Ant, Sim Tower, Sim Life...), vydává po úspěšném představení na PC svou hru The Sims i na PS2 a distribuce se zcela podle mého očekávání ujímá herní gigant Electronic Arts.

Principem hry je žít (pokud možno jako člověk) a přežít. Celý děj se odehrává v trojrozměrném prostředí, které si můžete různě natáčet a přibližovat, aniž byste zpozorovali sebemenší cuknutí. Ovládáte postavu či postavy, plánujete jim různé úkoly a oni se je snaží plnit, co jim síly stačí. The Sims by se dal rozdělit do dvou částí: v té první plníte různé úkoly, druhá část je více zaměřena na stavbu, vylepšování vašich příbytků a vztahů se sousedy.

The Sims

V první části si nejprve vytvoříte vzhled a pohlaví postavy, barvu vlasů, oblečení a v neposlední řadě i vlastnosti. Můžete mít nepořádného lenocha, který má ovšem výborný smysl pro humor, anebo pracovitého člověka, se kterým je ale těžké vyjít ve vztazích s ostatními. Pochopitelně, máte omezený počet bodů, jež lze do jednotlivých vlastností investovat, aby to nebylo zase tak jednoduché. Když si nevíte rady, můžete si zvolit přednastavené charakteristiky ve formě hvězdných znamení, což funguje i jako zajímavý horoskop. To, jak se vám bude na začátku dařit, záleží převážně na těchto vlastnostech.

První příběhová část hry začíná od té doby, kdy začíná být i reálný život zajímavý. Jste v malém domku se svoji matkou a vaším úkolem je osamostatnit se. K tomu je však zapotřebí vycházet se svým rodičem dobře, aby vám na nové bydlení přispěl malým obnosem. Abyste s matkou dobře vycházeli, je potřeba jí podstrojovat, co se dá. Navrch ještě nesmíte opomenout sami sebe. Ve hře se utkáváte i s takovými maličkostmi, které v reálu berete jako samozřejmost. Například rituál "vyprazdňování" nespočívá jen v tom, že si dřepnete na mísu, ale musíte po sobě i spláchnout, uklidit a umýt si ruce a The Sims všechny tyto operace plánujete svému svěřenci za pomocí jakéhosi ukazovátka, kterým kliknete na určený objekt a vyberete činnost, jíž chcete provést. Všechny tyto operace lze z větší části plánovat dopředu. Pokud "Simovi" budete zmíněné rituály opakovat, může se je naučit a dělat je automaticky, což je další krůček k tomu si tuto gamesku oblíbit.

Když se vám podaří najít si práci a sehnat peníze na bydlení, přecházíte do dalšího levelu, kde již žijete sami ve vlastním domě, navazujete známosti se sousedkou a otravnými sousedy, chodíte včas do práce a staráte se jak o dům, tak o svoje potřeby. Možné je i přikupovat za ušetřené peníze vybavení bytu, přičemž např. každý kus nábytku zlepšuje pohodu domova a zkracuje dobu, kterou potřebujete na vykonání určité činnosti (v komfortnější vaně se rychleji vykoupete, virtuální helma přispěje k rychlejšímu "nabití" ukazatele zábavy atd.) Hra je příliš rozsáhlá, než aby se dala popsat v jednom článku, ale můžete vzít jed na to, že se při ní řádně zapotíte. Jejím smyslem je totiž pečlivě nastavit priority činností, jež můžete se Simem vykonávat.

The Sims

Jeden příklad za všechny. Ráno vstanete, ustelete po sobě postel, umyjete se, vyčistíte zuby, uděláte na sebe pár hezkých obličejů do zrcadla, nasnídáte se, obléknete se, podle potřeby si zacvičíte, abyste byli fit, a s dobrou náladou vyrážíte do práce. Pokud nestíháte, váš Sim je nespokojený a odrazí se to i v jeho hodnocení v zaměstnání. Po příjezdu z práce se najíte, vykoupete, zavoláte matce pro udržení dobrých vztahů a můžete si i pozvat sousedku. Pokud se na ni hned nevrhnete, je možné začít budovat pěkný vztah, který dospěje až do toho stádia, že vám bude pomáhat s domácností a stane se právoplatným členem rodiny. Celý tento kolotoč událostí vám znepříjemňují nutné opravy zařízení bytu: špinavé akvárium, rozbitá myčka či v nejhorším případě oheň na plotně. Pro to, abyste byli schopni opravit cokoli rozbitého, můžete ve volném čase, kterého bude setsakramentsky málo, biflovat příslušné příručky. Vše souvisí se vším a proto doporučuji pečlivě studovat délku jednotlivých činností. V celé hře mi snad chybí už jen chlupatí miláčci, ale i tak budete mít co dělat, aby byl váš Sim se svým "pánem" spokojen.

The Sims

Ve druhé části hry ovládáte hned několik charakterů najednou a můžete sledovat třeba vztahy mezi jednotlivými postavami. Toto je velmi důležité, neboť pokud máte ukazatel vztahů nižší než 50%, oba "panáci" spolu odmítají spát v jedné posteli, čímž si koledujete o silně nepohodlné nocování na zemi (snižování ukazatele komfortu). V této fázi se však lze přepnout na druhé sousedství a řídit chvíli rodinu, která vás doteď navštěvovala, konat společné párty a budovat hezké sousedské vztahy. Vše záleží na vás, jak budete řídit život vašich svěřenců.

Nezanedbatelnou, avšak ve hře rafinovaně skrytou možností je multiplayer, který se zapne automaticky při připojení druhého ovladače. Obrazovka se rozdělí na dvě poloviny a můžete si s kamarádem zkusit, alespoň virtuálně, společné soužití. Možným hádkám o to, kdo bude spát v posteli, se nevyhnete ani při samotném hraní s kolegou a právě to činí z multiplayeru The Sims výbornou zábavu.

Audiovizuální zpracování nelze hodnotit jinak než pozitivně. Postavy mají naprosto detailně rozanimované pohyby a vše se hýbe jako ve skutečnosti. Když si k The Sims tomu představíte i roztomilé brblání a žvatlání postav, doprovázející jednotlivé činnosti, nevyhnete se lehkému úsměvu. Nesnažte se oněm projevům porozumět, jednotlivé věty nedávají smysl, ale tón hlasu vám veškeré emoce prozradí. The Sims pochopitelně doprovázejí i zvuky ze zapnuté televize, zpěv ptáků, hučení myčky či bzučení much, které signalizuje, že máte v domě cosi s prošlou trvanlivostí a je třeba onu ingredienci rychle odklidit. V jednotlivých menu či při kupování nebo stavění hraje příjemná, nijak nerušící muzika. I po zvukové stránce jsou tedy The Sims vypipláni k dokonalosti. Ještě se vrátím ke grafice. V domě máte spoustu detailů, vše se pěkně hýbe, řeka hučí po lučinách, bory šumí po skalinách... netřeba komentáře. Jen mě občas zaskočilo nesmyslné trhnutí obrazu při změně režimu den/noc, při zapnutí lampy či rozžehnutí ohně. Je to jen jedna ze dvou chyb, kterou bych mohl této výtečné simulaci vytknout. Bohužel, na uložení pozice u této hry je zapotřebí alespoň 1.5MB na paměťové kartě, ale co - The Sims stojí i za nějakou tu smazanou pozici!

Nemůžu si pomoct. Přestože neoplývám touhou hrát jakékoli simulace, The Sims mne dokázali udržet týden u obrazovky a nejednou jsem šel spát se zarudlýma očima a s kletbou na rtech, když si můj Sim zrovna neužíval. Když budete hodně šikovní, můžete risknout i zapnutou hru přes noc. Pokud jste svého Sima vypiplali k dokonalosti, postava si bude žít svým životem i bez vaší spolupráce. Hra, která se při troše šikovnosti hraje sama. Popravdě: setkali jste se někdy s něčím podobným?

The Sims
Výrobce/Vydavatel Maxis/EA
Platforma PlayStation 2, Xbox, GameCube
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 1.500kB
Verdikt: Dokonalá simulace skutečného života obohacená o zajímavé úkoly plus velezábavný multiplayer rovná se výtečná zábava.
Hodnocení: 90% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Díky AI si můžete popovídat s Amouranth. Zadarmo ovšem ani kuře nehrabe

Provokativní streamerka Amouranth začala poskytovat novou službu. Díky umělé inteligenci schopné realisticky napodobit...

Nejlepší Diablo vůbec? První recenze na Diablo 4 nešetří nadšením

Akční hra na hrdiny Diablo 4 se vrací k temným kořenům a alespoň částečně napravuje pošramocenou reputaci kdysi téměř...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šest nejočekávanějších her, které vycházejí v červnu

V červnu se utkáme se samotným peklem, postavíme si vlastní zábavní park, pokusíme se utéct ze zdánlivě opuštěného...

Doom už funguje i v teletextu. Před dvaceti lety by to byla velká věc

Oddaný fanoušek rozběhal klasickou střílečku Doom i skrz zastaralou technologii teletextu. Dokonce ho lze nyní ovládat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Posolte šneka! Fanoušci organizují protesty proti změnám v populární hře

Fanoušci populární vojenské hry War Thunder vstoupili do otevřené války s vývojáři. I když ti z plánovaných změn na...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

RECENZE: Tiny Tina’s Wonderlands ukazují špičkové spojení fantasy a sci-fi

Spin-off k sérii Borderlands nepřekvapí herními mechanismy, ale fantasy kabátek mu náramně sluší. A hlavně: je to...

RECENZE: Virtuální realita potřebuje více her, jako je Hubris

Není to každý den, aby pro virtuální realitu vyšla hra srovnatelná s vysokorozpočtovými mainstreamovými hity. Trh je...

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....