Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. února 2023 Dobromila

The Getaway 2: Black Monday

  12:00
Další městská akce vyrůstající ve stínu netrpělivě očekávaného San Andreas. Může se s novým GTA vůbec měřit? Nebo ho snad dokonce hodlá trumfnout? Přečtěte si naši recenzi a hned v tom budete mít jasno.

The Getaway 2: Black Monday Určitě si všichni pamatujeme, kterak se pokusilo zaútočit na neotřesitelnou pozici nejlepší městské akce. A kterak The Getaway 2 neboli Black Monday. Ptáte-li se hned z kraje, zda má šanci ohrozit Getaway 2 se tvůrci vskutku zaměřili na to, v čem byli v jedničce opravdu dobří.

Konkrétně je to filmové zpracování děje. Getaway 2 je totiž opět film. Film po čertech akční, s po čertech pěkným dějem a navrch v po čertech luxusním balení. Pokračování je to naprosto právoplatné, takže znalci prvního dílu se budou záhy cítit jako doma. Výborný prvek dvou úhlů pohledu, tolik opěvovaný v díle prvním je zde vypilován zase o něco lépe. Znovu příběh, který si prožijete jak s postavou stoprocentně na straně zákona, tak i za jeho hranicí. Dá se říci, že jde o dvě party. Zásahová jednotka The Getaway 2: Black Monday na straně jedné a partička zlodějíčků, sídlících v tělocvičně boxerského klubu, na straně druhé, přičemž tyto dvě skupiny vlastní společného nepřítele v podobě drsné ruské mafie. Policisté to mají u mafie rozlité, protože to je jejich práce, nu a ti druzí strkali nos tam, kam neměli, a tím si to rozlili rovněž. Příběhy těchto dvou skupin se v několika místech protnou, takže se dá říci, že párkrát potkáte i sami sebe. V jedné misi například vyčistíte coby policista budovu, kde řádila ona mafie. Naleznete zde několik chladnoucích mrtvol patřících k partičce z tělocvičny. Následuje jeden z mnoha pěkných filmečků, kdy vás šéf chválí za dobře odvedenou práci , když tu náhle nahoře v podkroví něco zašramotí. Oba se podíváte tím směrem a šéf tam pošle pár chlapců, aby se tam porozhlédli. Nenajdou nic, takže původ zvuku zůstává utajen. To ale platí pouze do chvíle, kdy se v pozdější části hry vžijete do role té druhé skupiny. Pak totiž přijedete před výše zmíněnou budovu, spatříte vozy zásahové jednotky a vplížíte se do budovy zjistit, co se stalo. Plížíte se podkrovím. A hádejte co tehdy způsobilo ten zvuk? Ano, ano... VY!

Klasické nakukování za roh je ještě obohaceno o možnost, kdy vystrčíte pouze zbraň a naslepo střílíte.

Tyto drobné prvky plus naprosto excelentní namluvení všech postav umocňují pocit filmovosti z celé hry. Když jsme u namluvení, tak dodáme, že se nám velice líbila směs naprosto nezaměnitelné britské angličtiny na straně dobra a takové té klasické kombinace ruštiny a zprzněné angličtiny na straně mafie. Tohle je jedna z těch her, která vás baví, i když jí pouze pasivně The Getaway 2: Black Monday sledujete, zatímco hraje někdo jiný. Po vzoru dílu předchozího se rovněž budete muset obejít bez klasických ukazatelů stavu zdraví či střeliva ve vašich zbraních. Orientovat se budete muset pouze podle chování vámi ovládané postavy. Když se vám bude lepit na tělo košile nasáklá krví a hrdina bude každý krok provázet bolestivým syknutím, je jasné, že už mnoho nevydrží a potřebuje odpočinek, který má opět uzdravující účinky jako minule. Kdo má z toho pocit, že mise budou nenáročnou selankou, ať se nechá vyvést z omylu. Ve hře totiž opět chybí jakékoli uzdravovačky a většinová část hry se odehrává v tak zběsilém tempu, že vám bude zubatá dýchat neustále na paty. Nehledě na to, že jste-li v dané části omezeni časem, dává vám to najevo pouze dramatická hudba. Jakýkoli ukazatel zbývajícího času opět chybí. Tyto, v jiných hrách nezvyklé prvky, jistě přispívají k atmosféře, avšak budete si na ně muset chvíli zvykat. Samozřejmě kromě veteránů prvního dílu, kteří budou hned vědět, co a jak.

Hra je opět rozdělena na jezdící a pěší úkoly. Přičemž poměr mezi nimi činí zhruba tak půl na půl. K oběma by se slušelo říci pár slov, a tak začněme třeba tou pěší částí. Leccos již bylo naznačeno výše, ale pár detailů musíme doladit. Ovládání postav je vcelku inteligentní. Podle toho, za koho zrovna hrajete, se mění samozřejmě i charakter a možnosti pohybů. Jako policista Mitchell můžete zločince atakovat buď střelnou zbraní nebo ručně, přičemž je opět k dispozici „zatýkací“ combo, kdy The Getaway 2: Black Monday protivníka odzbrojíte, spoutáte a navíc uspíte ranou pažby do zátylku. Zločinci se při pohledu na krvavá jatka, která jste rozpoutali v jejich řadách občas i sami vzdají. K dispozici je automatické zaměřování, které se však nechová vždy ideálně, takže oceníte jistě i manuální korekci. Je zde rovněž obligátní plížení kolem stěn a schovávání za překážky. Klasické nakukování za roh je ještě obohaceno o možnost, kdy vystrčíte pouze zbraň a naslepo střílíte. V roli boxera Eiddieho coby jednoho ze zločinců nemůžete sice nasazovat želízka, vynahradí vám to však různá komba pěstmi, koleny i hlavou. Nečekejte ale zase nic tak pestrého jako například v . V této roli rovněž lze sbírat prakticky libovolné zbraně po svých protivnících, od baseballové pálky až po samopal. Třetí role pak připadá mladé dívce Sam. Její mise jsou čistě sealthové a není zde možnost nepřítele jakkoli inzultovat. Připravte se tedy hlavně na přebíhání ze stínu do stínu, lezení do nepřístupných míst atd.

Městské akce

Fenomén, kterému dala vzniknout serie GTA. prvni dva díyi ještě v 2d grafice, třetí již plně 3D. Čtvrtý díl Vice city se stal fenoménem, na který se nezapomene. Hodně pokračovatelů se ho snažilo překonat či alespoň se mu vyrovnat. Snad každý přinesl něco originálního:
Getaway- reálné zpracováníLondýna plus atmosféra gangsterky.
Tru Crime of LA – rozmanitá škála chvatů a poměrně propracovaný systém boje muže proti muži.
Mafia – akce městská a hlavně česká! Pro konzole zprzněna špatnou konverzí a chybějící češtinou. Škoda.
Getaway 2 - větší londýn, delší gangsterka

Co mají všichni společného? Lineární postup hrou. Všechny úkoly lze plnit pouze jednou cestou a kdykoli se pokusíte to nějak obejít, dočkáte se pouze neúspěchu. Dveře se dají otevřít pouze tam, kde je to potřeba, přelézt lze pouze tam, kde je to nutné k dalšímu postupu. Hráč se tím může cítit poněkud ochuzen, ale na druhou stranu tato přímočarost přispívá dynamice celé hry. The Getaway 2: Black Monday Nepřátelé se v chodících částech chovají v celku rozumně, schovávají se a kryjí za překážky, a tak přestřelky mezi vámi a nimi působí velice přitažlivě. Připočtěme ještě rozsáhlost a rozmanitost jednotlivých lokací a máme slušnou porci zábavy. Kamenem úrazu bývá u podobných her, inteligence kamery a práce s ní. Vězte tedy, že ani ta není v Black Monday nikterak špatná. Jistým flustrujícím situacím se sice nevyhnete a občas nějakou slíznete, ani nevíte od koho, nicméně zvyknout a zorietovat se rozhodně dá.

Vozidel je opravdu mnoho a s každým se jezdí trošku jinak. Hlavně o hodně realističtěji než třeba ve Vice City.

Doteď jsme se věnovali víceméně pouze těm partiím hry, kdy musíte chodit po svých. Pusťme se do té druhé, jezdící poloviny. Na té se tradičně nešetřilo. Máme tu opět zdigitalizovaný Londýn a to prý ještě o větší rozloze než minule. Nejsme sto posoudit, o kolik je město rozsáhlejší, ale věřme vývojářům. Ostatně, za tímto dílkem stojí slušný finanční kapitál, tak proč nevěřit. Stejně jako je třeba věřit autentičnosti města. Pokud ale do anglické metropole nejezdíte pravidelně, těžko budete poznávat každou uličku a říkat „ano přesně tam ten patník je správně“. Celé je to totiž o tom, jak blízko k tomuto městu máte. Pro rodilého Londýňana musí mít hra úplně jiný rozměr. No zkuste si představit, jak se proháníte přes pěší zónu, zahnete nahoru po Václaváku a napojíte se na magistrálu, to vše za řevu policejní sirény v patách podezřelého auta. Jak používáte skutečné znalosti Prahy k
The Getaway 2: Black Monday uspěšnému postupu hrou. Našinci je totiž podle nás jedno, zda se prohání po městě smyšleném či skutečném, když stejně ani jedno moc nezná. Po grafické stránce působí město velmi věrohodně. Grafika budov je sice velmi jednoduchá, ale účelná. Na nějaké prohlížení zblízka nebudete mít stejně mnoho času. Navíc si jistě budete všímat celé řady vozidel, které se pohybují po stále ucpaných londýnských komunikacích. Je jich opravdu mnoho a s každým se jezdí trošku jinak. Hlavně o hodně realističtěji než třeba ve Vice City. Nečekejte tedy žádné létání v desetimetrové výšce nad silnicí. Přesto nebo právě proto jsou honičky plné adrenalinu. Ať už jste pronásledovatel nebo pronásledovaný. A když už jsme u toho, je vám asi jasné, že podle toho, v jaké roli právě hrajete, mění se i chování ostatních řidičů a chodců ve vašem okolí. Toto by však ale jistě mohlo být daleko dotaženější ba dokonce jsme zaznamenali menší pokles inteligence Londýňanů oproti prvnímu dílu. Policejní siréna jim, jak se zdá, nic neříká, a to platí jak pro chodce tak pro řidiče. Na střelbu v bezprostředním okolí rovněž leckdy nezareagují. Ba co víc. Když jedete se svým oddílem rychlého nasazení k případu ve služebním voze a se zapnutou sirénou a kdejaký osamělý chodec na ulici zastaví a začne po vás střílet, vypadá to přinejlepším podezřele. Ale abychom pouze nehanili. Při honičkách s mafií je naopak velmi příjemné, že policie například začne pronásledovat vás za nebezpečnou jízdu v protisměru, avšak posléze se zaměří na vaše pronásledovatele, kteří na vás najíždí a nešetří při tom municí. Pálit z okýnek můžete i vy a jistě oceníte i automatické zaměřování nepřátel, jelikož budete mít více času na manévrování.

The Getaway 2: Black Monday Čas na rekapitulaci. Getaway 2 je pokračováním poměrně kontroverzní hry. Věříme, že bude pokračováním i právě v té kontroverznosti. Určitě si zase najde okruh lidí kteří na něj nedají dopustit a budou prohlašovat, že právě takhle má městská akce vypadat. Ve své filmovosti nemá mnoho konkurence. Občas to přehání například tím, že nelze odmáčknout filmové sekvence, což je mimochodem neduh poděděný po předchozím dílu. Občas trošku zavoní zbytečnou nedotažeností například inteligence obyvatel. Výsledek se má takto. Jestliže jste skalními příznivci dílu předchozího, neváhejte. Black Monday vás nezklame. Ba naopak. Pokud vám však jednička nesedla, s dvojkou pochodíte velmi pravděpodobně stejně. A je-li mezi vámi někdo, kdo nehrál ani jeden díl, navrhujeme začít právě od tohoto.

The Getaway 2: Black Monday
Výrobce/Vydavatel Sony/Sony
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ne
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 61 kB
Verdikt: Vylepšené pokračování pro fanoušky. Žádná revoluce prostě jen pokračování.
Hodnocení: 70% (info)

Autor:
  • Nejčtenější

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Nejdražší hra na Steamu stojí 46 tisíc korun. Mám na to právo, tvrdí autor

Na Steamu vyšla nezávislá hra The Hidden and Unknown, která se prodává za bezmála dva tisíce dolarů, tedy přes čtyřicet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Celníci v USA zničili sběratelský artefakt v hodnotě 200 000 korun

Nadšený sběratel utratil sta tisíce korun za neporušenou kopii legendární japonské hry Pokémon Yellow. Kvůli až...

Už i pohlazení kočky vadí. Hra ze světa Harryho Pottera dále vzbuzuje emoce

Chystaná hra ze světa Harryho Pottera budí spoustu emocí, a to ještě ani nevyšla. Nejnověji se ke kritice autorů přidal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tak to bylo rychlé. Loni mu tleskali, teď je autor herního hitu bez práce

Ještě počátkem roku byl americký komik, animátor a v neposlední řadě i tvůrce počítačových her Justin Roiland za svojí...

Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

RECENZE: The Chant působí jako nedotažená vykrádačka Stranger Things

Prvotina studia Brass Token sice není vyloženě špatná hra, v mimořádně na horory bohatém závěru roku ovšem nemá žádné...

RECENZE: V hororu The Mortuary Assistant balzamujete těla v márnici

Směna v pohřebním ústavu se promění v noční můru v originálním hororu s neotřelým systémem strašení. Kromě balzamování...

RECENZE: Gran Turismo 7 je milostným dopisem všem fanouškům autosportu

Konzole Playstation dlouho trpěly zoufalým nedostatkem pořádných závodních her, tomu je však konec. Gran Turismo 7 je...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...