Sudden Strike - ráj pro milovníky WW2

  12:00aktualizováno  10. července 2001 12:09
Máte rádi realtimové strategie? Zajímá vás 2. světová válka? Sudden Strike vám nabízí jedno z nejlepších zpracování tohoto tématu. Dokonalá grafika, kvalitní umělá inteligence, vynikající atmosféra... to vše, a nejen to, přináší nová hra z dílen společnosti CDV.

Sudden StrikeSudden Strike (SS) je jedna z nejlepších realtimových strategií, které se v poslední době urodily a hravě strčí do kapsy Red Alert 2 i další mnohonásobně více hypované tituly. Trošku netradičně ale začněme zápory. Tím nejhorším, na co při hraní narazíte, je doprovodná hudba. Autoři se jednoduše vůbec netrefili do atmosféry hry, a tak místo toho, abyste poslouchali vojenské pochodové písně nebo zákopové odrhovačky, podivujete se nad podivnostmi á la Mission Impossible. (A to je ještě to nejlepší.) Doprovodná muzika se prostě jedním slovem nepovedla. Naštěstí je to ale více méně to jediné, co je na hře špatné. Zbytek je totiž opravdu kvalitní a nejednoho zarytého stratéga může SS přinutit změnit dosavadní žebříček jeho nejoblíbenějších titulů.

K dispozici jsou tři strany – Rusové, Němci a Spojenci (USA, Francie a Velká Británie) a pro každou z nich je připraveno dvanáct napínavých misí. Za Rusy si užijete boje na východní frontě, za Němce dobývání Evropy a za Spojence likvidaci německého impéria. Kromě toho je ještě připraveno dalších cca 30 samostatných misí, ve kterých si můžete procvičit své strategické schopnosti. Ještě je nutno podotknout, že délka hraní jednotlivých misí se celkem Sudden Strikeliší, ale většinou se pod hodinu nedostanete. Pokračujme však dál.

V dnešní době by si skoro žádná hra ani neškrtla, kdyby nebyla postavena na graficky líbivém enginu. SS naštěstí patří do skupiny těch graficky povedených. Co říkám! Do skupiny těch velmi povedených. (Ostatně koukněte na obrázky a posuďte sami.) Veškeré modely vozidel, tanků, transportérů, ale i vojáčků, domů, stromů atd., jsou vyvedeny v těch nejjemnějších detailech, a co je ještě podstatnější, ale bohužel u mnohých strategií ne tak samozřejmé, odpovídají vojáčci proporcionálně tankům a ty zase domům. Jednoduše radost pohledět. Vynikající je také volba pochmurných odstínů barev, které umocňují atmosféru hry. Někdo by sice mohl namítnout, že je grafika až moc temná a nepřehledná, a že občas nejsou nepřátelští vojáci vidět, ale o to právě jde. Grafika vás vlastně nutí postupovat opatrně a každý předem nepromyšlený pohyb jednotek je většinou dost nepříjemně potrestán. Řeknu vám to jednoduše. Poslat vojáky bez krytí po cestě lemované po obou stranách hustými křovinami se z 99 procent rovná jejich jisté smrti.

Sudden StrikeJelikož je SS hra strategická, přichází skoro v každém okamžiku na řadu taktické a strategické myšlení. A věřte mi, že se budete muset snažit opravdu hodně, protože SS je hra celkem obtížná. K její obtížnosti také přispívá hlavně to, že si nikde nemůžete navolit, jak ji chcete mít těžkou. Jedna mise je potom neuvěřitelně jednoduchá, zatímco následující je skoro nehratelná. Nevím, jestli to byl záměr autorů, ale opět to skvěle nahrává do not atmosféře. Naštěstí nebyli lidé v CDV tak bláhoví, že by neumožnili ukládání pozic během mise, a tak si můžete po úspěšně akci hru vždy uložit a nemusíte se strachovat, že když něco zkazíte, budete muset hrát od začátku.

Pokud jsem to ještě nezmínil (jako že ne, vím to), tak ve hře nejsou žádné zdroje a ani se nemusíte starat o výstavbu základny. V SS totiž žádná není a vše je orientováno jen na samotný boj. A vězte, že použitelných jednotek jsou mraky a všechny odpovídají svým reálným předlohám, což je další bod, kde SS doslova exceluje. Doposud jsme totiž byli zvyklí, že reálnost je doménou strategií tahových. SS mě ale přesvědčil, že když se chce, všechno jde. A když říkám všechno, tak tím myslím opravdu všechno. Dokážete si Sudden Striketřeba představit, že by se v Red Alertu 2 najedou pohybovalo 200 vojáků a tančíků? Já tedy ne. I když vlastně ano - jako obrázek. V SS je to ale naprostou samozřejmostí a vše zůstává naprosto plynulé i když všichni střílí o sto šest. (Testovací sestava Celeron 566 MHZ, 128 MB RAM, TNT 2 PRO, rozlišení 1024x768.) Smekám.

Další věcí, která souvisí s výše zmíněnou nemožností navolit obtížnost, jsou posily. Na začátku většiny akcí totiž máte jednotek poskrovnu (výjimkou budiž vylodění v Normandii a některé další) a teprve během mise, kdy dobudete některé důležité body, dojdou posily. Nikdy ale nevíte, kolik jich bude a zda-li vůbec dorazí. Atmosféra jako řemen! Co mě ale dorazilo maximálně, je možnost zabrat jakékoliv nepřátelské vozidlo, dělo, minomet atd., které je alespoň trochu provozuschopné. V některých misích je to dokonce podmínkou pro jejich úspěšné splnění. Jako výborná taktika se mi například osvědčilo poslat skupinu šesti obyčejných vojáků doprovázených plamenometčíkem – pro případ masového útoku pěchoty, dvěma granátníky – pro případ setkání se zbloudilým tankem, a dvěma ostřelovači, aby pročesávali les a snažili se najít nepřátelské ležení. Prakticky vždy se mi podařilo objevit nějaká Sudden Strikedalekonosná děla, o jejichž obsluhu se postarali ostřelovači, obsadit je, otočit je proti jejich vlastním jednotkám a rozstřílet je dřív, než se stačili vzpamatovat. A podobných vychytávek je v SS ještě spousta.

O vyváženosti jednotlivých jednotek snad ani nemá cenu mluvit, ale přeci jen ji zmíním. Pokud pošlete třicet vojáčků na jednoho kulometčíka na kopci, můžete je rovnou odepsat, pokud tam pošlete tank, bude zlikvidován kulometčík. Pokud pošlete třicet samopalníků na tank, skoro nic mu neudělají, ale schováte-li dva granátníky a necháte-li tank přijet dostatečně blízko, jednoduše jej vyhodíte do povětří. A tak dále, a tak dále. Co, na koho a v jakém počtu posílat, si již zjistíte během hraní sami.

Ke skrývání vojáčků, ale i tanků, můžete používat hustě zalesněné oblasti a samotné vojáčky ještě můžete nalifrovat do budov. Pak jim jen stačí nařídit, aby útočili pouze z největší blízkosti a nepřátelské tanky nemají šanci. Pokud potřebujete nějaké místo opevnit, není nic jednoduššího, než pomocí ženistů natáhnout ostnatý drát a postavit protitankové překážky. Sudden StrikePokud je zapotřebí dostat se přes vodu, lze postavit pontonové mosty. Když už máte jednotek málo, můžete využít minových polí a nepřátele do nich nalákat. Možností je prostě nepočítaně.

Inteligence jednotek a jejich navigační schopnosti jsou na vysoké úrovni. Stačí jim ukázat místo a můžete si být jisti, že tam dorazí, jak nejrychleji budou moci. (Samozřejmě se občas najde pár jednotek, které k přesunu využijí neprozkoumaný terén. Většinou na to ale dojedou.) Jediné, co bych mohl v tomto směru autorům trochu vytknout, je hromadění jednotek na zúženích, kterými jsou hlavně mosty a některé úzké silnice lemované porostem. Jinak je vše v pořádku.

Další věcí, kterou hodlám zmínit, považuji za naprosto skvělou a doufám, že se stane standardem pro všechny další RTS. Stejně jako v Baldur’s Gate (ale i Black Moon Chronicles - by mondy), lze totiž SS kdykoliv pomocí klávesy Pause-Break zapauzovat a rozdělit jednotlivým jednotkám příkazy. SS ale nezůstává jen u této možnosti. Jde ještě dál a Sudden Strikeumožňuje manipulovat s časem, zpomalovat ho a zrychlovat. Tomuhle říkám user-friendly přístup!

Na závěr a pro přiblížení atmosféry bude nejlepší popsat vám jednu misi – vylodění v Normandii. Na začátku se mi na třech různých místech vylodily tanky, děla, vojáčci a další technika – dohromady tak 120-150 jednotek. Všude okolo se po pláži válela roztrhaná těla vojáků, kteří se již pokoušeli projít přede mnou, ale neuspěli. Spojil jsem tedy všechny tři útočné skupiny dohromady a pokusil se, za mohutné kulometné palby ze strany německých vojáků, prorazit obranu jihovýchodní stranou. Povedlo se, ale mnoho vojáků padlo a několik tanků již nešlo použít. Přede mnou se rozprostřela volná plocha a já, vědom si nástrah otevřeného prostranství, poslal několik průzkumníků zjistit situaci. Samozřejmě objevili několik šikovně postavených děl, která by mě při přesunu přes prostranství bez problémů smetla. Práce pro ostřelovače. Po chvíli již byla děla moje a já je otočil na blízký lesík. Právě včas. V tu chvíli totiž vyrazily německé tanky a jaly se mě ničit usilovnou palbou. Všechna děla byla zničena a bohužel se jim povedlo znehybnit i některé mé tanky.

Heavy tank VI (Tiger) Heavy tank VI "Tiger"
Země: Německo
Váha: 56.9 tun
Posádka: 5
Pancíř: přední 100mm, boční 82mm, zadní 82mm
Výzbroj: 88 mm dělo KwK 36 (94 nábojů)
            7.92mm kulomet MG 34 (5100 nábojů)
Max. rychlost: 45 km/h
Medium tank M4A4 (Sherman V) Medium tank M4A4 "Sherman V"
Země: USA
Váha: 32.21 tun
Posádka: 6
Pancíř: přední 63mm, boční 38mm, zadní 38mm
Výzbroj: 76 mm dělo M1A1 (71 nábojů)
            0.50mm kulomet AA (6250 nábojů)
Max. rychlost: 41 km/h
Heavy tank KV-1 Heavy tank KV-1
Země: USSR
Váha: 47.50 tun
Posádka: 5
Pancíř: přední 75mm, boční 75mm, zadní 75mm
Výzbroj: 76 mm dělo L-11 (135 nábojů)
            7.62mm kulomet "DT" (1920 nábojů)
Max. rychlost: 34 km/h
Cruiser tank Comet I (A34) Cruiser tank Comet I (A34)
Země: Anglie
Váha: 35.74 tun
Posádka: 5
Pancíř: přední 79mm, boční 29mm, zadní 25mm
Výzbroj: 77 mm dělo OQF (58 nábojů)
            7.92mm kulomet BESA (5175 nábojů)
Max. rychlost: 46 km/h
Přibližně s třiceti vojáčky a několika tanky jsem se vydal tedy dál. Tanky jsem schoval v lese a slovo dostali opět průzkumníci. Po několika minutách se mi podařilo obsadit minometné hnízdo, ale zrovna ve chvíli, kdy jsem je obsazoval, napadla moje tanky německá záloha. Co naplat, pokropil jsem celý les minomety a obětoval zbylé tanky. Stejně by nepřižily. S posádkou jsem se samozřejmě pokusil uprchnout, ale nestihli to všichni. Ještěže se v tu chvíli objevila na pláži posila v čele s několika těžkotonážními tanky. Město, které jsem měl za úkol dobít, již čekalo. Popisovat, jak probíhala mise dál, už snad nemá cenu, protože si myslím, že tahle malá ukázka vám atmosféru přiblížila dostatečně. Pokud by vás to přeci jenom zajímalo, tak vězte, že jsem po dvou a půl hodinách tuto misi úspěšně dokončil s přibližně třemi sty jednotkami. Ještě několikrát totiž přijely posily na pláž a letadla shodila přibližně padesát parašutistů nepříteli přímo do týla.

Sudden Strike je jednoznačně příjemným překvapením na sklonku tohoto tisíciletí.

BTW: málem bych zapomněl, že v SS mají všechny jednotky omezenou munici, a tak musíte dávat dobrý pozor, aby vám nedošla. Potom jsou totiž jednotky absolutně bezbranné a zbytečné. Ledaže byste jim munici doplnili opravárenským vozem:-)).

Sudden Strike
Výrobce: CDV
Distributor: Strategy First
Distribuce v ČR: Bohemia Interactive, hra se již prodává za 1799,- Kč
Oficiální homepage: www.suddenstrike.de
Minimální konfigurace: Pentium 266 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: Pentium 366 MHz, 64 RAM
3D karty: ne
Multiplayer: ano
Verdikt: Jedna z nejlepších strategií, které v poslední době vyšly, a vůbec nejlepší převedení druhé světové války do realtimu.
Hodnocení: 91%

Autor:
 

Nejčtenější

KVÍZ: Otestujte se v ultimátním herním kvízu 1989 - 2019

Wolfenstein 3D

Letos uběhne 30 let od sametové revoluce. K plánovanému výročí jsme se rozhodli přispět i za herní rubriku a připravili...

TÉMA: Věřte nebo ne, i Electronic Arts kdysi dělali skvělé a originální hry

Parodické logo EA

Dnes to může vypadat neuvěřitelně, ale jméno Electronic Arts bylo kdysi zárukou kvality. Připomeňte si s námi několik...

RECENZE: Postapokalyptický The Division 2 nastavuje nový žánrový standard

The Division 2

Žánr online kooperativních her byl vždy spojený s všemožnými porodními bolestmi. The Division 2 ukazuje, že to jde i...

Stahujte zdarma PC verzi závodů GRID 2, čas máte do neděle

GRID 2

Slušné závody GRID 2 z roku 2013 si můžete dočasně stáhnout zdarma prostřednictvím serveru Humble Bundle.

První dojmy: Pagan Online chce být slovanské Diablo

Pagan Online

Vydali jsme se do srbského Bělehradu okouknout chystané akční RPG Pagan Online. Vývojáře čeká ještě spousta práce, ale...

Další z rubriky

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

Najdete na iDNES.cz