Smuggler´s Run 2: Hostile Teritorry

  12:00aktualizováno  16. prosince 4:26
Nějakým záhadným způsobem se offroadové hry těší zvláštní oblibě jak mezi hráči tak mezi tvůrci. U hráčů by se to dalo ještě pochopit, jde většinou o rychlou jízdu volným terénem, jakou se svou Škodou 105L zažijete jen stěží. Ovšem nyní již můžeme říci, co k tvorbě těchto her pravděpodobně vede vývojáře. Zdá se, že jejich výroba je směšně jednoduchá.

Smugglers Run 2

Bylo nebylo, kdesi v asijské stepi se vesele šmelilo. A to tak, že docela dost. A je docela obtížné určit, která z pašeráckých band je zkorumpovanější, mocnější a vůbec celkově „vytvrdlejší“. To, že nejzkorumpovanější je pravděpodobně místní policie si necháme zatím pro sebe a po vzoru jednoho našeho zlidovělého šumaře do toho sami náležitě šlápneme, ať poznáme kus světa. Ve střední Asii jsme totiž ještě nebyli a pokud nás to nepřestane bavit, koukneme se i do Vietnamu.

Hned po příjezdu do této malebné krajiny zjistíme, že jediným schůdným způsobem obživy bude přidat se k jedné z pašeráckých band. Staniž se. Sice se zprvu může zdát, že je těch místních band velmi mnoho (což možná i je), nicméně ve hře se kromě lokálních policejních složek objeví tyto skupiny pouze dvě, celkem tedy tři. A pokud si myslíte, že budete mít na výběr, ke které z nich se přidáte, tak se zase hezky posaďte, protože hra vám vaši roli naprosto přesně a nekompromisně přidělí. No nevadí, alespoň se tedy vyhnete týdennímu dilematu, s kým že to tady budete jedna ruka.

Jelikož je v tomto kraji stálý nedostatek pracovních sil, budete ihned zaškoleni a zapojeni do pašovacího procesu. Nafasujete terénní vozidlo, které docela hodně připomíná standardní autokrosovou buginu a už vám nic nebrání vyrazit do ulic. Ehm, promiňte, chtěl jsem samozřejmě říci: „Hurá do polí“. První dvě mise jsou standardně zaučovací. Tedy ne že by šlo vyloženě o bůhvíjaký tutorial, ale ještě v nich nejde do tuhého. Spíše se zatím jedná - Smugglers Run 2 řekněme - o jakýsi přijímací pojezd (protože se během hry hovoří skutečně velmi zřídka, není obvyklé slovo pohovor až tolik na místě). Dále se už ovšem práší za kočárem, respektive mělo by se prášit.

Cílem hry je, jak jsem se již snažil naznačit výše, propašovat daný kontraband odněkud někam. Dalo by se tedy očekávat, že se setkáme s hektickým závodním běsněním směrem k hraniční čáře ve snaze dojet tam dříve než mě trénovaní pohraničníci rozstřílejí. Daly by se očekávat noční mise na úzkých cestičkách se zhasnutými reflektory a dalo by se také čekat kradmé kličkování mezi terénními vyvýšeninami. Nicméně nejsem si nijak nadvakrát jist, že bychom se toho v případě závodního hitu jménem Smuggler´s Run 2 kdy dočkali. Po celou hru jde totiž, samozřejmě až na výjimky, pouze o jednu jedinou věc: jezdit od táboráku k táboráku. Na začátku mise se rozjedete a podíváte se do horní části obrazovky na něco, co vypadá jako nějaký zjednodušený kompas a udává to směr, kterým se nachází místo, kam zrovna máte dojet. Takže hned poté, co se rozjedete, se podíváte na onen kompas a otočíte váš vůz tak, abyste byli čelem přímo k požadovanému cíli. No, a pak už zbývá jen sešlápnout plyn až na podlahu a upalovat přímo za nosem. Tak tedy dojedete ke žlutému kouřovému signálu, kde náklad naložíte, otočíte se a ujíždíte k červenému kouřovému signálu, kde náklad zase vyložíte. Potom se znovu otočíte, jedete ke žlutému signálu, ... a tak dále a tak znovu. Nejsem si sice vůbec jist, zda jsem ono barevné odlišení nepopsal právě naopak, ale patrně sami uznáte, že v Smugglers Run 2 konečném důsledku to v principu hru absolutně nemění. Cestou se vás snaží "rozhodit" motorizované policejní hlídky, nicméně ty se ve většině případů chovají skutečně takříkajíc pošetile, až vás s tím prostě musím seznámit. Samozřejmě, že absolutně nehrozí nějaké zatlačování do pastí nebo organizované nadjíždění vašeho vozu. Pokud se tedy dostanou do vaší blízkosti (a to tedy rozhodně dostanou, ať už máte jakkoli silné a rychlé auto), je jejich jedinou oblíbenou činností nabourat to do vás na plný plyn, což vás sice občas převrátí na střechu a ztratíte tím potřebný čas (ano, ano, mise jsou časově omezené), ale většinou vás to pouze lehce vychýlí z vaší dráhy. A když si to ke mně „přihasil“ kovboj na čtyřkolém motocyklu a udělal to samé, zaseknutí jeho motorky o mou kapotu a řidičův následný přelet přes můj vůz někam do věčných lovišť mě skutečně rozesmál na hodně dlouho. Výjimku z "táborákového" stereotypu tvoří občas dva typy misí. V první se musíte většinou rychle někam přesunout, přičemž musíte sledovat někoho, kdo vás vede neznámým terénem. A ve druhé musíte za dobu trvání mise přepašovat dané množství kontrabandu dříve než konkurenční gang (po třech vozech na každé straně), což je ve výsledku úplně to samé jako ona "kouřová" session, jen s tím rozdílem, že se po obrazovce prohání více aut a hoří navíc ohně modré, ke kterým vy se svým zbožím samo sebou nesmíte.

Ale abych stále jen nehanil, musím zmínit, že celá tato záležitost se až překvapivě dobře hraje. Všechna vozítka, která si časem odemknete, se chovají docela svižně, zatáčejí pěkně rychle, jsou dostatečně stabilní na to, abyste nebyli každou chvíli na střeše a snesou Smugglers Run 2 skoky z obdivuhodných výšek. Takže v konečném důsledku zjistíte asi až někde u patnácté dvacáté mise, že je to pořád dokolečka to samé a že už vás to vlastně delší dobu ani moc nebaví. Poněkud nedotažené je ovšem stupňování obtížnosti. Tvůrci si nějakým zázrakem uvědomili, že asi nebude stačit pouze zkracovat časové limity, ale že bude potřeba zvýšit obtížnost i jinak. Bohužel podařilo se jim vymyslet pouze dva další způsoby. Jedním z nich je, že pokud má být mise těžší, vyrobili v ní autoři strmější kopce. Pokud se tedy odněkud zezadu shora přižene policejní offroad, kutálíte se ze svahu déle a rychleji, čímž pouze ztratíte více času. Druhým způsobem je snížení dohledu a přidání špatně viditelných překážek. Takže si misi několikrát zopakujete, než zjistíte, že cestou od druhého červeného ohníčku ke třetímu žlutému se asi po deseti sekundách jízdy přímo rovně musíte lehce odchýlit, abyste se vyhnuli šedobílé zdi uprostřed zasněžené stepi.

Graficky hra rozhodně také nijak neexceluje. Nemyslím si sice, že by středoasijská tundra musela být nutně ve fotorealistické kvalitě, ale ona ani vietnamská džungle v pozdějších misích není nikterak ohromující. Navíc bych čekal, že za sucha se bude třeba prášit od kol a naopak za mokra bude moje bugina po celou jízdu zanechávat stálou stopu. Ale ono ne. Zajímavé a netradiční jsou ovšem filmové sekvence mezi levely, které sice nejsou nijak časté, ale hru docela zvedají na alespoň průměru se blížící úroveň. O zvucích se, jak je mým "dobrým" zvykem, moc rozepisovat nebudu. Jsou prostě po celou dobu stejné, nenápadité, je jich docela málo, jejich kvalita je na standardní úrovni. Více skutečně netuším, co bych o nich měl napsat.

Takže ve výsledku zde máme co do činění s docela dobře hratelnou, leč po celou dobu úmorně stejnou hrou. Jistě, Smuggler´s Run 2 je výrazně lepší než konkurence v podobě ; jenomže protože se na našem trhu PlayStation 2 prodává už rok - ve světě (respektive v Japonsku) už to budou téměř dva roky, je na místě očekávat nějaký posun v celkové kvalitě her a na její posuzování si konečně vzít delší metr. Děkuji za pozornost.

Smuggler’s Run 2
Výrobce/Vydavatel Angel Studios/Rockstar Games
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano, 2 hráči
Vibrace/Analog: ano/ano
Další ovladač: ano
Paměťová karta: ano, 308kB minimum
Verdikt: Docela hratelná, ale neuvěřitelně se opakující a tím pádem časem velmi nudná hra.
Hodnocení: 40%

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 patří mezi nejočekávanější hry současnosti. Kutí ho tvůrci Zaklínače a opět půjde o hru na hrdiny v otevřeném světě. Ukázka za zavřenými dveřmi na E3 2018 nás nadchla, letošní pak potvrdila, že je zaděláno na hit. Rozruch vzbudil také herec Keanu Reeves, jenž na tiskovce Microsotu odhalil datum vydání. Pro největší fandy je pak určena sběratelská edice za několik tisíc. Hra bude opatřena českými titulky.

Nejčtenější

Hořící zombie dítě mu ukončilo rekord, ale nastartovalo kariéru

Streamer Philza

Britský streamer Phil „Philza“ Watson drží rekord za nejvíce času stráveného na jeden život v hardcore módu hry...

Čínské kopie her už vadí i samotným Číňanům

Naštvaní čínští hráči protestují proti hře Genshin Impact

Že se v Číně bez skrupulí kopírují západní herní hity už asi nikoho nepřekvapí. Oznámení nové hry Genshin Impact však...

Lidé vzpomínají na obaly od 3D karet minulé dekády. Jsou k smíchu i pláči

Retro obal od 3D grafického akcelerátoru

Estetika nikdy nebyla silnou stránkou videoherní kultury, své pomyslné dno však už má snad naštěstí za sebou. Nic...

Samuraj, viking nebo husita? Osm možných scénářů dalších Assassin’s Creed

Assassin's Creed

Studnice nápadů pro další hry Assassin’s Creed sice není příliš plná, ale zároveň je stále mnoho cest, kterými se hra...

Nepropásněte hru zdarma. Skvělý Mutant Year Zero není ani rok starý

Mutant Year Zero: Road to Eden

Obchod Epic Store rozdává tento týden opět parádní kousky. Kromě povedené tahové strategie Mutant Year Zero je to i...

Další z rubriky

RECENZE: War Thunder je snem všech milovníků vzdušných bitev

War Thunder

War Thunder uspokojí více i méně náročné piloty. A nadchne technickým provedením.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: F1 2013 jsou parádní formule, ale doplácejí na roční vydávání

F1 2013

Nejenže je to jediná hra s oficiální licenci F1, ale navíc je opravdu dobrá. Jenže když vychází každý rok, je těžké to...

Najdete na iDNES.cz