Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 23. června 2021 Zdeňka

RECENZE: Nášup zdarma pro Resident Evil 2 přináší vzpomínky na Raccoon City

Horor v Raccoon City jen tak nekončí. Remake kultovní videohry Resident Evil 2 totiž ještě neřekl poslední slovo. Přídavek The Ghost Survivors je přitom zdarma.
80

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Platforma: PC, XboxOne, PlayStation 4
Výrobce: Capcom

 • Je to zdarma, hurá!
 • Runaway je těžká pecka
 • Nové typy nepřátel
 • Šílené masky jsou zábavné
 • Hned čtyři nové scénáře
 • Větší příběhové pojetí by neškodilo

Resident Evil 2 The Ghost Survivors jsou zábavným přídavkem do už tak geniální videohry. Navíc jsou zdarma, takže není co řešit. Ostatní vydavatelé by si měli vzít z Capcomu příklad.

Herní karta

Varování

Recenze DLC vychází ze základní hry Resident Evil 2. Obsahuje proto spoilery k několika vedlejším postavám.

Lednový remake Resident Evilu 2 mě uhranul natolik, že mám už teď jasno v tom, že půjde o jednu z nejlepších her roku 2019. Dokonce je to zatím můj favorit. Je přitom absolutně nemožné tento hororový spektákl nemilovat. Ať už jde o grafiku, hratelnost, strašidelné pojetí nebo spoustu obsahu. RE2 prostě válí. K tomu všemu si pro nás navíc Capcom připravil dodatečný přídavek zdarma.

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Po jeho stažení dostanete obsah na minimálně další dvě hodiny hraní. To dnes není úplně běžné. Většina vydavatelů chce za cokoliv bonusového prašule navíc. A to i někdy v případě, že jde o část hry vyňatou z jejího základu. The Ghost Survivors není ten případ. Fandové Resident Evilu, vítejte zpět.

Je to zdarma, upalujte stahovat

Obáváte se, že má dodatečný obsah nazvaný stylově The Ghost Survivors nějaký chyták? Nemá, je opravdu zdarma, k jeho spuštění však samozřejmě potřebujete mít základní hru. Nejde o samostatně hratelný kousek. A i když jsme z přístupu Capcomu nadšení, přece jenom jde o recenzi, takže zůstaneme nohama na zemi a podíváme se, jak se stahovatelný obsah hraje a co nabízí.

DLC přináší hned čtyři nové scénáře ve stylu The 4th Survivor s Hunkem, který byl k dispozici už při vydání hry. Jasně, Capcom ohlásil pouze tři, ale to byla jenom habaďura, která maskovala čtvrtou část přídavku. Ta je tajná a odemkne se až po odehrání tří příběhů přítomných od počátku. Všechny čtyři scénáře jsou pojaté stylem „Co kdyby“. 

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

To znamená, že nejsou součástí skutečného příběhu hry, ale nabízejí alternativní pohled na osudy některých zabitých postav, které se v tomto pojetí dostaly z Raccoon City a přežily.

Rozdíl v obtížnostech je markantní

Všechny přídavky jsou hodně arkádové, což je na jednu stranu pochopitelné a na druhou zase trochu škoda. Kdyby všechny měly více příběhové pozadí, byla by to totální pecka. Takhle je to tedy jenom pecka. 

Každý scénář začíná a končí animací ze statických obrázků. Jsou sice docela stylové, ale klasické rozpohybované videosekvence v enginu hry by byly mnohem, mnohem lepší. Zvolit si můžete hru o co nejlepší čas, v níž jste postaveni skutečné výzvě, nebo trénink, což je v podstatě lehký mód. Rozdíl v obtížnostech je obrovský.

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Při hře na čas vám půjde po krku více nepřátel, budete mít menší inventář a i méně munice a ozdravných předmětů. Úkolem je až kromě poslední kapitoly vždy dorazit do klíčové destinace a probojovat se přes zástupy nepřátel. Někdy je lepší se jim ale vyhnout a vzít nohy na ramena. Arkádové pojetí pak podtrhuje přítomnost automatů na žvýkačky rozmístěných v částí Raccoon City.

Zombie-baťůžkáři

Žvýkačky v nich ovšem nejsou. Obsahují různé předměty včetně zdraví a nábojů, ale z výběru si můžete vždycky vzít jen jeden a šlus. Narazíte také na zombie-baťůžkáře, kteří mají na zádech ruksaky s dalšími předměty, které po jejich likvidaci můžete sebrat. Při hraní vám po krku půjde celá řada známých monster. Od zombií, zmutovaných psů přes lickery, tu listnatou hrůzu, která má být Ivy (ale není, tohle monstrum tak zprznili), G-mutanty a na dostaveníčko dorazí i Mr. X.

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Objevují se i nové typy zombií jako nemrtví v kombinézách těžkooděnců s taktickými vestami a helmami, které vůbec není snadné sejmout. Jsou to odolní parchanti. Inspirace seriálem The Walking Dead (Živí mrtví), v němž se totožní nemrtví objevili ve věznici, je zřejmá. To ale vůbec nevadí. Kultovní seriál je jedním z nejlepších zombie děl vůbec.

Úplně nová monstra, wow

Další nové zombie mají na zádech propanbutanové lahve, takže je sejmete v doprovodu s ohlušujícím výbuchem i s jejich okolím. Za opravdu nové nepřátele, kteří se nevyskytují v původní hře, rozhodně označím jedovaté zombie. Jsou fialové a v jejich těle koluje nebezpečná látka. Tyto oživlé mrtvoly do hry vizuálně moc nezapadají, protože mají kolem sebe purpurové výpary. Jde ale o zajímavé protivníky. Pokud vás kousnou, jste infikovaní a musíte si sehnat protijed.

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Fialoví nemrtví mají slabiny na nejrůznějších místech – na hlavách, trupech i zadcích. Viditelné však nejsou, takže probíhá jejich likvidace metodou pokus-omyl. Když se to povede, vylétne ze zombie fialový pšouk. Je to docela legrační. Naopak naprosto děsiví jsou noví Pale Headi. Jde o obludná monstra, která jako by vypadla z filmů od Guillerma del Tora.

Legendary Kendo Gun Shop

Jde o zmutované lidi, kteří nemají oči a okamžitě se po zásahu regenerují. Jsou strašidelní a mají tuhý kořínek. Při splnění určitých podmínek se vám budou odemykat nejrůznější masky. Některé z nich jsou šílené a legrační jako např. tygr, jednorožec nebo živý mýval posazený na hlavě. Jiné jako lebka, maska zmutovaného Birkina nebo plesnivého Molded fujtajbla z Resident Evil 7: Biohazard jsou docela cool a stylové. Každopádně se při jejich nasazení snižuje vážnost celé hry. 

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Resident Evil 2 - The Ghost Survivors

Nové kapitoly jsou tedy čtyři a v první z nich nazvané No Time To Mourn se chopíte role nebohého Roberta Kenda – majitele ikonického obchodu se zbraněmi. Jeho osud v hlavní hře patří k těm nejtragičtějším. Jeho malá dcerka byla pokousána a hráčům se měnila v zombie přímo před očima. Robert ji nedokázal zachránit a poté, co ji vysvobodil z jejího trápení, se chystal obrátit zbraň proti sobě.

Dcera starosty Raccoon City na útěku

Jenže v okamžiku, kdy se chystal stisknout spoušť, uslyšel v rádiu, že jeho kamarád splašil helikoptéru a chystá se zdrhnout z Raccoon City. Robert se proto omlouvá mrtvé dceři a vyráží za záchranou. Jde o čistě akční a přímočarou epizodu, v níž si hodně zastřílíte a budete chvílemi i skřípat zuby a mít nervy. Otrávené zombie jsou na každém kroku. O zábavu nouze není a než doběhnete k helikoptéře, vypálíte hodně kulek. Jen škoda pouťové hudby. Pevnost Boyard hadr.

Ještě povedenější je kapitola Runaway. Ta se mi líbila ze všech nejvíc. Její hlavní protagonistkou je Katherine Warren – dcera starosty Raccoon City. Té se v této alternativní verzi podařilo dostat ze spárů prasáckého policejního šéfa Briana Ironse a zabít ho. Teď je na útěku za svým milým, novinářem Benem Bertoluccim, který je zavřen ve vězení. I když je také ozbrojená, je hra za ní více o utíkání. Po krku jí jde totiž spousta Pale Headů.

Stovka zombií na benzince

Hra za ni je také ozvláštněna tím, že aby se pokaždé dostala dál, musí vždy získat klíč ke dveřím. Hudební doprovod v Runaway je atmosférický a nahání husí kůži. Jen škoda, že jde o docela krátkou část The Ghost Survivors. 

Fotogalerie

Třetí část, v níž se chopíte role, ehm, Ghosta, se jmenuje Forgotten Soldier. V hlavní roli se představuje dosud neznámý voják Umbrelly, kterému se podařilo získat vzorek G-Virusu. S ním musí pláchnout do lanovky. V ní ho ale čeká nemilé překvapení. Forgotten Soldier je čisté ratata a jasně nejhorší a nejvíce stereotypní částí celého přídavku. Ale stále v pohodě. 

Když dohrajete první tři nové části, odemkne se čtvrtá tajná No Way Out. Jejím hrdinou je šerif Daniel Cortini, který se ocitá na zamčené benzinové pumpě, ze které nemůže ven. Musí vydržet, počkat na posilu a porazit 100  krvelačných zombií.

Je to těžká arkáda, ale zároveň velká zábava. Jde o napínavou část, protože boj ve stísněných prostorech čerpací stanice je hodně adrenalinový. The Ghost Survivors nás hodně potěšili a každý, kdo má Resident Evil 2, by si je měl stáhnout, zahrát nebo spíš dohrát a pobavit se také.

Hodnocení hry

Redakce

80 %

Čtenáři

81 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 41 čtenářů

 • Nejčtenější

Blonďatého padoucha Alberta Weskera ztvární v seriálu Resident Evil černoch

Co na to říct? Máme tu hotový casting z pekla. Seriálový Albert Wesker totiž nevypadá vůbec jako jeho předloha z...

Vývojář Daniel Vávra chce žalovat Facebook kvůli banům za kyberšikanu

Designér počítačových her Daniel Vávra, jenž vystupuje proti cenzuře na internetu, chce zažalovat Facebook kvůli banům...

Take Two hráče zklamalo, místo představení novinek poučovalo o toleranci

Herní vydavatelství Take Two nevyužilo svůj prostor na výstavě E3 k předvedení chystaných novinek, ale uspořádalo...

Stalker 2: Heart of Chernobyl vypadá přesně tak, jak si fanoušci vysnili

Po dlouhé odmlce se příští rok vrátí legendární postapokalyptická střílečka S.T.A.L.K.E.R. Strhující trailer...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ubisoft vypnul server a lidé se nemohou dostat do hry, kterou si zakoupili

Hráči sedm let starého RPG Might & Magic X se na vlastní kůži přesvědčili o nevýhodách digitální distribuce. Poté, co...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

 • Další z rubriky

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: The Medium je jak z jiného vesmíru, baví i štve zároveň

Hororová adventura The Medium je jednou z prvních exkluzivit pro novou generaci konzolí, těžko ovšem předpokládat, že k...

RECENZE: Remake Destroy All Humans! je stejně tak praštěný jako originál

Patnáct let stará akční adventura Destroy All Humans! se dočkala moderní grafiky, jinak zůstalo vše při starém. Obstojí...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....