Pinball Master – skákající koule

  • 4
V poslední době se stále méně setkáváme s hrami jednoduchými konceptem, avšak bohatými zábavou a dobou u nich strávenou. A přesně do této kategorie „her na odreagování“ zapadají všechny, dnes již bohužel upadající, pinbally. Pojďme se spolu podívat na pokus o resurekci tohoto kdysi tak populárního žánru.

Pinball Master Diskriminace, to je slůvko prostupující čím dál tím více náš svět. Není divu, že se v jisté formě začíná objevovat i v říši počítačových her. Vždyť dnes, když nemá hra nápad a pořádnou grafiku (rozuměj super realistickou 3D grafiku), neštěkne po ní ani pes, natož pak distributorští giganti. A právě na tento fakt nejvíce doplácí hry časů minulých, kdy skleněné obrazovky brázdily kostky nejroztodivnějších tvarů ve snaze spojit se v souvislou linku. Hry jako Tetris nebo Pinball jsou v dnešní době značně znevýhodněny, neboť na tak dokonale jednoduchý koncept jednoduše nelze napasovat nejnovější technologie a prodat tak hru vizuálním pozlátkem. Snad až na výjimky typu Adventure pinballu, který ale zatím nenašel následovatele.

Recenzovat jakýkoliv pinball je bezesporu noční můrou každého recenzenta. Vždyť co rozumného se dá napsat o kuličce hopsající po blikajícím stole, hrdinně narážejíc do bonusotvorných hejblátek? Snad proto většina recenzí začíná stylem "Jak nešťastně jsem k pinballu přišel..." nebo "První pinball spatřil světlo světa roku...". Pinball MasterInu přenecháme čistě výplňovou část recenze těmto několika řádkům a vrhněme se rovnou na nejnovější přírůstek do rodiny nudu zahánějících her.

Hned po nainstalování na vás vybafne poněkud zastarale vyhlížející „wokenní“ rozhraní, ve kterém si můžete vybrat o jaký že to typ pinballu máte zájem. K dispozici je rovnou dvanáct klasických 2D stolů a devět stolů v trojrozměrném provedení rozdělených do skupin po třech. Avšak více někdy znamená méně, což platí bohužel i v případě Pinball Masteru. Tam, kde se u jiných pinballů (zejména série Pro Pinball od Empire) skvěl jediný stůl ve vší parádě a propracovanosti, zde se setkáváme se třemi nuznými základními typy lišícími se jinak pouze v textuře pozadí. Základem je jednoduchý stůl se dvěma flippery, po něm následují další dva druhy, vždy po jednom flipperu navíc. Pokud byste však čekali bohatou vybavenost jednotlivých stolů překypujícím množstvím ramp, bonusů a blikajících světélek, je to podobné jako byste v iglú hledali kabelovou přípojku na internet. Zde vás čeká toliko jediná rampa jen u Pinball Masterněkterých typů stolů a jediný bonus v podobě skřeku měnícího se s prostředím.

Opravdu nechápu co vedlo autory k tomu, aby se každá ze skupin lišila pouze obrázkem v pozadí a přitom se spouštěla odděleně. V praxi to vypadá tak, že spustíte hru, zhlédnete dvakrát nechutně dlouhé a neodklepnutelné logo Duckfoot Games, přes příšerně citlivé menu navolíte jeden ze tří stolů, až vás začne nudit (řádově v minutách) vypnete hru, kliknete na další skupinu stolů, shlédnete dvakrát nechutně dlouhé a neodklepnutelné logo Duckfoot Games a tak dále až do úmoru.

Zmateně působí i grafické ztvárnění hry. Dvourozměrné stoly jsou ještě fajn, i když na dnešní dobu mohly být provedeny v daleko vyšším rozlišení. To nejde měnit a tak na sedmnáctipalcovém monitoru má kulička průměr téměř dva centimetry a výhled zaujímá někdy jen třetinu herního stolu. Při kreacích koule pak obraz scroluje nahoru a dolu rychlostí rovnající se přibývání na váze ve vánočním období (tj. rychlostí světla) a Pinball Masterhráči tak hrozí nebezpečí urvání hlavy při neustálém cukání ve snaze sledovat míček. Na druhou stranu jsou některá pozadí docela povedená, své koule můžete prohánět mezi jedovatými pavouky, mimozemšťany nebo detektivy v ošuntělých baloňácích. Naproti tomu prezentace trojrozměrných stolů je doslova úděsná. Jedna rozmázlá textura v pozadí a perspektivní pohled posunuje hru opravdu do jiných sfér. Ovšem ne do sfér nebeských, jak autoři nejspíš bláhově plánovali, nýbrž do sfér pekelných. O hudbě se snad ani nemá cenu zmiňovat, neboť roztodivné bzučení, řinčení a výbuchy, proti kterým je nadávání tchýně prohnané kompresí 8kB/s rajskou hudbou, se snad hudbou nazývat nedá.

Je škoda, že mnoha dnešním vývojářům již chybí umění zakomponovat do každé hry něco nového, neotřelého a zábavného. Místo toho se na nás valí jedna kopie za druhou a co víc, ve stále více degradující kvalitě. Pinball Master je toho přímým důkazem. Pokud stojíte o odreagování při nenáročné zábavě, je zde řešení. Jmenuje se Space Cadet 3D Pinball a obsahuje jej základní verze Windows od verze Millenium Edition. Je stokrát lepší a nemusíte za něj platit.

Pinball Master
Výrobce: eGames
Vydavatel: eGames
Distribuce v ČR: není rozhodnuto
Oficiální homepage: homepage
Minimální konfigurace: procesor 300 MHz, 32 MB RAM
Doporučená konfigurace: procesor 450 MHz, 65 MB RAM, 16 MB 3D
3D karty: ano
Multiplayer: ne
Verdikt: Nemastný, neslaný, nepěkný a nezábavný pinball, který jasně dokazuje, že pokud se nestane něco opravdu velkého, hry tohoto typu již nejspíš v budoucnosti nemají své místo.
Hodnocení 30%