NFL Street 3 - úpadek mravů

  12:00aktualizováno  31. května 8:33
Sporty od EA Big bývaly vždy zárukou kvality, ale americký fotbal v jakékoliv podobě u nás nikdy neměl na růžích ustláno. Obáváme se, že NFL Street 3 rozhodně nezmění.

NFL Street 3 Když vyšel kdysi dávno první díl NFL Street, nebyla to sice kdovíjaká událost, alespoň tedy ne v našich krajích, ale nikdo této hře nemohl upřít skutečnost, že naprosto perfektně zapadala do portfolia značky EA Big a skvěle rozšiřovala jají image coby tvůrce arkádových sportovních her, které překypují stylem, licencemi ale v prvé řadě také hratelností. V té době byly hry od Bigů na samotném vrcholu oblíbenosti.

Jak už to ale tak bývá u EA zvykem, začaly se na nás v rychlém sledu valit další a další díly jednotlivých sérií, až tedy došlo v posledních letech k jakémusi rozmělnění obsahu, aby se tam toho vešlo co nejvíc, a z pohledu hráčů pak k jistému rozčarování. Naštěstí tu ale již máme next-gen mašiny a příklad NBA Street ukazuje, že by se pomalu zase mohlo začít blýskat na lepší časy. Bohužel, co se týče třetího pouličního NFL, zůstáváme stále na platformě generace pomalu doznívající.

Chyby na vysílači EA zde ale samozřejmě jsou rovněž, a to bohužel nikterak malé.

NFL Street 3 Série NFL Street disponuje již od svých počátků jednou vlastností, o které se nedá příliš dobře říci, zdali je dobrá nebo špatná. Máme na mysli skutečnost, že se skutečným americkým fotbalem nemají tyto hry příliš společného. To je na jednu stranu určitě skvělé, protože si ji může zahrát praktický každý, kdo má alespoň jen mlhavý náznak znalosti, o co v tomto sportu vlastně je, ale na druhou stranu je zde plno věcí dovedeno do takových extrémů, až si člověk občas říká, jestli se mu to vlastně ještě líbí. Jde o to, že když se podíváte na NBA Street, tak je to tak říkajíc pořád ještě basketbal, a když kouknete na FIFA Street, tak je to pořád fotbal, akorát že na menších pláccích, s triky a menším počtem hráčů. Ale když se podíváme na NFL Street, tak tu máme v prvé řadě pořádný mazec a až v řadě druhé se to začíná podobat reálnému sportu. Možná to je ale tím, že jako Evropani nemáme k americkému fotbalu takový vztah jako k fotbalu klasickému, který dokážeme bezpečně rozpoznat i v takové šílenosti, jako je Mario Strikers.

NFL Street 3 Podobně jako v jiných sériích nešetřili tvůrci na licencích, a tak nás úvodním slovem uvítají hned v intru virtuální podoby skutečných hráčů, ovšem to asi na většinu našinců příliš velký dojem neudělá, protože na rozdíl od basketbalistů ze skutečné NBA tady asi borce z NFL jen tak někdo nezná, zvláště tedy když stejně po hřišti po většinu času pobíhají v zamřížované helmě. My tedy známe jménem asi tři hráče, z toho jedním je Bob Sapp, jehož jsme ale zaznamenali díky turnajům K1. Každopádně je ale jasné, že v tomto případě je chyba spíše na našem přijímači než kdekoliv jinde.

Nic nemůžeme vytknout jen technickému zpracování.

Chyby na vysílači EA zde ale samozřejmě jsou rovněž, a to bohužel nikterak malé. Třetí NFL Street totiž potkal naprosto stejný osud, jako NBA Street 3 nebo FIFA Street 2 – do hry bylo nacpáno co nejvíce věcí prakticky za jakoukoliv cenu, přičemž tou cenou je ke škodě hráčů i série skutečnost, že se to už NFL Street 3 zase tak mopc dobře nehraje. Můžete zde tedy dělat spoustů věcí počínaje během po zdech a konče skákáním do takových výšek, za něž by se nemuseli stydět ani „homiez“ z pouliční NBA. A mezi tím si občas i hodíte míčem nebo s ním popoběhnete. Samozřejmě značně přeháníme, ale od prvních minut se zdá, jako by hlavní pozornost vývojářů byla soustředěna právě na tyto „postranní“ činnosti a ne na samotný fotbal.

Nabídka hry je klasická a hlavním režimem je kariéra nazvaná Respect the Street, což nám už zní až směšně, ale je zcela evidentní, že v Americe tento přístup stále hodně frčí. Jde zde samozřejmě o to, abyste si vybudovali tým, který bude tím nejlepším z celého ghetta, cehož docílíte především Zápasy se odehrávají na různých hřištích počínaje klasickými zaplivanými plácky mezi domy, přes například dvůr jakéhosi hotelu až po hřiště pokryté sněhem a ledem. To je všechno určitě fajn, ale bohužel to nedokáže přebít nemastný neslaný pocit ze samotné hratelnosti.

Bob Sapp

V článku padlo jméno Bob Sapp, což je velmi zajímavá osoba, přestože s americkým fotbalem už dnes příliš společného nemá. Začínal ale právě s tímto sportem, ale byl pozitivně testován na steroidy, a tak s americkým fotbalem skončil a vrhnul se dráhu profesionálního bojovníka. Nejznámější jsou jeho zápasy pod hlavičkou organizace K1, která organizuje zápasy podle vlastních pravidel mixujících kickboxing a muay thai. Pod ringovou přezdívkou The Beast se ale proslavil zejména svou velikostí, hmotností 160 kg a tím, že pokud někoho v ringu nepřizabije během první půlminuty, tak na zemi skončí sám. K jeho cti ale dodejme, že postupem času na sobě zapracoval, něco shodil a lehce se i naučil boxovat.

NFL Street 3 Navíc se nám zdá, že k této hře autoři nepřistoupili úplně maximálně zodpovědně. Dobrým příkladem budiž například jedna ze zdejších „nejžhavějších“ novinek. Na hřištích lze čas od času nalézt nejrůznější předměty jako třeba sudy nebo bedny. Ty zde ale nejsou jen tak pro okrasu, ale mají při hře své využití. Lze na ně totiž vyskočit a z nich se odrazit k již zmíněným vysokým skokům, jejichž pomocí dokážete přeskočit celou bandu soupeřů. Samo o sobě to nepochybně zní dost „cool“, ale v praxi se to bohužel vůbec neosvědčuje. Problém je konkrétně v tom, že tyto skoky je potřeba docela přesně načasovat, což se ne vždy podaří. Není to sice nic nadlidsky obtížného, ale když se to na hřišti všecko v jednom kuse mele, tak na nějaké přesné vyměřování rozhodně nemáte ani čas, ani náladu. Pokud by v tomto ohledu byla hra benevolentnější, jednalo by se jistě o zajímavý prvek, a proto je o to větší škoda, že ve skutečnosti zjistíte, že úspěšnost těchto skoků není kdovíjak závratná, a tak je brzy začnete v podstatě ignorovat, případně se jim začnete zcela vyhýbat. Když se totiž místo skoku zaseknete o sud a následně vás skolí banda hromotluků, může se docela dobře jednat o rozhodující moment, jenž otočí průběh zápasu ve váš neprospěch.

Klady a zápory

Plus Atraktivní technické zpracování
Plus Licencovaní hráči
Plus Dá se hrát i bez hlubší znalosti pravidel amerického fotbalu

Mínus Novinky spíše kontraproduktivní
Mínus Koncentrace spíše na obsah než formu
Mínus Pro našince asi ne příliš atraktivní téma

V podstatě nic tak nemůžeme vytknout snad pouze technickému zpracování. Grafika sice není úplně detailní a místy se nám zdála i lehce zubatá, ale celkový vizuální dojem ja již tradičně skvělý a to i přesto, že ani animace jednotlivých hráčů nejsou kdovíjak přesvědčivé. Pozadu nezůstává ani zvuková stránka, a tak se vedle slušných zvukových efektů můžeme zaposlouchat i do kvalitně namluvených hlášek borců nebo do zajímavě vybraného soundtracku.

Celkově ale musíme říci, že nám NFL Street příliš radosti nedělá. Celkový herní projev je totiž značně nevýrazný a nepřesvědčivý a to i přesto, že se i v tomto případě autoři snažili do třetího dílu nacpat co nejvíce všeho možného. Pokud jste vášnivými sběrateli her od EA Big, tak tento kousek asi už máte. Pokud ale uvažujete o pořízení nějakého akčně pojatého sportu, musíme vám NFL Street spíše nedoporučit.

NFL Street 3
Výrobce/Vydavatel EA/EA
Platforma PlayStation 2
Multiplayer: ano
Vibrace/Analog: ano/ano
Paměťová karta: 248 kB
Verdikt: Typický příklad tvrzení, že méně je někdy více a důkaz, že hrát na jistotu se ne vždy vyplácí.
Hodnocení: 60% (info)

 

Nejčtenější

THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios za 860 milionů korun

Kingdom Come: Deliverance

Vydavatelství THQ Nordic koupilo stoprocentní podíl v pražském vývojářském studiu Warhorse Studios, které před rokem...

Vývojář vrací fanouškům dvojnásobek darovaných částek, z jeho hry je hit

Rise to Ruins

Z nenápadné nezávislé hry se stal prodejní hit a její autor nyní svým nejvěrnějším fanouškům vrací peníze, které mu...

Vjel do kolejí, pak dostal další ban. Český streamer opět „úřadoval“

Český streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš měl 8. února 2019 drobnou dopravní nehodu v...

Komentátor a herní streamer Pavel „Herdyn“ Mikeš se rozpovídal o tom, jak se svým autem skončil v kolejích. Posléze se...

Nastává herní svátek, vychází rovnou několik netrpělivě očekávaných pecek

Anthem

Herní průmysl dnes zažívá jedno z nejbohatších období roku, protože vychází rovnou několik titulů, na které jsme se již...

Apex Legends má 10 milionů hráčů. Konečně vážná konkurence pro Fortnite?

Apex Legends

Bez jakékoli předchozí reklamy se v pondělí na trhu objevila nová free 2 play battle royale hra a doslova přes noc se z...

Další z rubriky

RECENZE: World of Warplanes se snaží navázat na tankový úspěch

World of Warplanes

Podaří se zopakovat zásah do černého i podruhé, kdy tanky z World of Tanks nahrazují letadla? Zatím to není jisté.

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz