Heavyweight Thunder - peníze a respekt

  12:01aktualizováno  2. června 4:39
Neporažený. Rozhodný. Nedostižný. Vydejte se cestou boxera, jenž si buduje kariéru, kupuje auta, šperky a podobné drobnosti. Tohle je tvůj život. Tvoje příležitost. Heavyweight Thunder. Tohle chcete?
45

Heavyweight Thunder

Platforma: PC
Výrobce: Iridon Interactive

Herní karta

Z dílen Iridon Interactive k nám dorazila hra z prostředí boxu, která se svým nápadem nepodobá žádnému z kolegů na herním poli. Vývojáři si totiž konečně uvědomili, že zápas a násilí jsou už jako hlavní motiv hry nezajímavé, ale jako průběžná dějová linie se hodí skvěle. Hra tedy není postavena na hácích a úderech, ale na běžné touze každého smrtelníka po lepším životě - s jediným rozdílem, že smrtelník, za kterého hrajete Vy, je boxer.

Heavyweight Thunder

Ve hře se tedy nesnažíte zmlátit co nejvíce protivníků, ale například koupit si novou hi-fi věž, auto, zasázet si v Las Vegas nebo si jen zajet na dovolenou. Tušíte ale správně, že to všechno není zadarmo a tak budete občas muset navléknout trenýrky a rukavice a jít „do práce“. To navíc nebude tak jednoduché, protože nezačínáte jako uznávaný a obávaný mlátič, ale jako nula z ulice. Tím pádem se musíte probojovat přes všechny tvrdé chlápky z hospodských zápasů až tam nahoru, pod světla reflektorů opravdového ringu. Časem svou chatrč vyměníte za vilku, budete cestovat v limuzíně nebo možná dokonce ve vlastním tryskáči - to vše závisí na Vás a na Vašem boxerovi.

Hra ovšem myslela i na hráče, kterým nejde o vilku a auto. Výše zmíněné platí jen pro mód kariéry, pro ty agresivnější jsou připraveny samostatné zápasy. V nich máte na výběr z velkého množství boxerů na svou stranu i proti sobě, volbu obtížnosti i arény. Uspokojení najde i „mezistupeň“ hráčů, kteří chtějí kariéru, ale jen bojem - můžete hrát šampionáty s postupy podle Vašich výsledků a nemusíte se zaobírat okolním „životem“. Z celé hry ale stejně zůstává nejpřitažlivější kariéra, i přesto, že je v ní boj vytlačen na „druhou kolej“.

Heavyweight Thunder

Mínus patří obtížnosti - laťka je nasazena hodně vysoko, nejjednodušší obtížnosti ve hře odpovídá zhruba klasická střední a tak dále. V kariéře si obtížnost nemůžete vybrat vůbec.

Bojovat můžete na velkém počtu míst, od provizorních hospodských ringů až po profesionální arény s tribunami a řvoucími diváky. Ti podbarvují atmosféru zápasů docela povedeně. Mluvíme-li o podbarvení, ke hře ještě hraje dobře vybraná muzika a posouvá tak hranice atmosféry.

K mému překvapení je boj poměrně propracovaný a ačkoli jsem se o box nikdy nezajímal, je vidět, že obsahuje velké množství úderů. Ty se ovládají zásadně myší, což je možná zbytečné mínus, klávesnicí ovládané pohyby by určitě nebyly na škodu. Systém na rozpoznávání pohybu kurzoru totiž občas některý Váš posun nepozná a údery poplete, což Vás může stát kolo. Hráč má k dispozici přehlednou nápovědu se seznamem pohybů a tutoriál, který ho naučí vše potřebné pro pobyt a přežití v ringu.

Problémem, který Vás bude provázet po celou dobu hraní kariéry jsou peníze. Zůstává otázkou, zda je jejich nedostatek jen bugem ve hře nebo jeden z jejích realistických prvků, faktem ale je, že je jich vždy málo. Zápasy si můžete plánovat od sebe minimálně tři týdny a mezi nimi je Vaším jediným příjmem sázení na ostatní zápasy. Není na tom ovšem nic nerealistického, boxer by těžko zvládl více zápasů blízko u sebe a navíc sázení se stává opravdu napínavým víte-li, že pozice, na kterou jste se šplhali několik herních hodin, visí na Vaši správné volbě boxera. Pokud Vám totiž dojdou peníze a máte více účtů než příjmů, musíte zredukovat svůj inventář s pravidelnými měsíčními náklady (trenér, fanoušci, luxusní dům...), dokud Váš účet nedosáhne splatitelné hranice. Když tak vsadíte vše na jednoho boxera a ten prohraje, musíte prodat všechen svůj majetek a začínáte prakticky znovu. Zde je nutno podotknout, že pokud vsadíte všechny své úspory, můžete si být jisti, že se hra postará o co nejhorší výsledek Vašeho boxera. Ve hře je sice možnost si peníze půjčit, ale nabízená částka není taková, aby dokázala pokrýt všechny Vaše náklady, a to ani ze začátku.

Můžete se také dostat do situace, kdy Vás hra dále nepustí, například jste-li s úsporami úplně na nule - a opravdu není těžké se v takové situaci vyskytnout - a máte již půjčenou určitou sumu (například jste jí vsadili a prohráli), hra Vás nepustí přes „týden placení účtů“ dál a zbývá Vám jen ukončit kariéru a začít znovu.

Heavyweight Thunder

Z vedlejších aktivit je nabízeno také sázení v kasinu, ale slouží spíše pro odreagování hráče a nedá se na něj nahlížet jako na zdroj peněz. Z vedlejších nevýdělečných aktivit je zde například nakupování nových „předmětů“ (uvozovky nejsou překlep, do předmětů totiž hra započítává i trenéra a placené fanoušky), dovolenou, uspořádání party apod. Party není samoúčelná, zvedá Vám prestiž a popularitu stejně jako nájemní fanoušci - povedený realistický prvek.

Další mnou oceňovanou věcí je tvorba vlastního boxera. Narozdíl od starších titulů, kde byla jedinou vlastností hráče síla, zde úspěch ovlivňují hned čtyři faktory - výdrž, zdraví, síla a vůle, které na sebe vzájemně navazují. Na začátku dostanete pro Vaši postavičku určitý počet bodů, které můžete přidělit libovolně na dané vlastnosti a zvyšovat tak jejich zastoupení, dále získáváte body za každý vyhraný zápas. I zde ale hra vnesla trochu realistična - čím větší sílu Vaše postavička má, tím např. musí mít větší výdrž aby se udržela apod. Na první pohled vypadá takové bazírovaní na vlastnostech zbytečně, ale při zápase cítíte každý akční bod, zejména pak výdrž - pokud Vám během zápasu dojde dech, Vaše postavička začne skomírat a „dáváte tak nepříteli prakticky kolo zadarmo“ (citace z tutoriálu hry).

Heavyweight Thunder

Ani boj není jen o mačkání všelijakých akčních tlačítek. Rány Vám ubírají výdrž a Vy tak musíte přemýšlet o každé z nich. Neobejdete se také bez vykrývaní příchozích úderů. Ty se podle ukazatele dělí na „horní“ a „dolní“, podle poloviny těla na kterou přicházejí, a jen přesně nacvičenou kombinací krytů, úskoků a ran můžete svého boxera dovést za úspěšnou kariérou.

Grafika sice není špatná, ale období své největší slávy si užila odhadem někdy o tři, čtyři roky dříve. Jedinou věcí opravdu využívající grafiku navíc zůstává samotné boxování, což je škoda. Podle mého názoru by se dal engine zapojit daleko aktivněji a atraktivněji.

Hra mě zaujala svým přístupem k samotnému boji a je vhodná i jako odreagování a k vybytí si vzteku. Boj je navíc zobrazován sice realisticky, ale ne krvavě a u zápasů se tak skvěle pobaví určitě i (ne-li zejména) mladší hráči, aniž by jim hrozila nějaká újma. Celkově hra není propadák, nicméně musíme porovnávat i s konkurencí (ta je na PC, oproti konzolím, téměř nulová) a s tím, co dnes od takové hry očekáváme - a právě v těchto případech Heavyweight Thunder selhává.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

45 %

Čtenáři

65 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 161 čtenářů

Témata: Kasino

Nejčtenější

Co se děje s herním gigantem Electronic Arts? Nemá hry a na E3 pohořel

EA Play 2017

Nepopulární společnost Electronic Arts na letošní E3 úplně propadla. Než takový debakl, to už by udělala lépe, kdyby se...

Hodina s Cyberpunkem 2077: působí výpravněji a propracovaněji než Zaklínač 3

Xbox - E3 2019

Stejně jako loni, také letos CD Projekt Red za přísných bezpečnostních opatření ukazoval za zavřenými dveřmi pro...

Naprostá akční extáze, Doom Eternal je ještě dravější. Dojmy z hraní

Doom Eternal

Střílečka Doom Eternal působí jako po všech stránkách lepší a hlubší verze špičkového restartu z roku 2016. Ochutnávka...

Kultovní strategie Age of Empires 2 se dočká remasteru. Už druhého

Age of Empires II: Definitive Edition

Jedna z nejlepších strategií se ještě letos vrátí v notně restaurované podobě. Kromě vylepšené grafiky přinese i novou...

Pět největších zklamání na herním svátku E3

Commander Keen - mobilní hra

Ty nejlepší věci z herního svátku už jsme rozebrali, nyní přišel čas podívat se na celou akci z druhé strany. Tentokrát...

Další z rubriky

RECENZE: Might and Magic X je úžasný návrat strojem času o 15 let zpět

Might and Magic X Legacy

Málokdo se dnes odváží vyrukovat s tak hardcore retro titulem, jakým je desáté Might and Magic. Vzpomínky ožívají.

Filmová adaptace Warcraftu je splněným snem. Recenze očima hráče

Warcraft - hra vs. film

Pokud existuje černá magie, snímek Warcraft v boji s ní zvítězil. Podařilo se mu totiž prolomit pomyslné prokletí filmů...

RECENZE: Dex ukazuje budoucnost, v níž bez implantátů nemá cenu žít

Dex

Česká hra Dex zasazuje tradiční žánr do ne úplně tradičního prostředí. Mladá dívka s modrými vlasy zachraňuje svět před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz