Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

FIFA Football 2005

  12:00
Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Ještě že tu máme alespoň ty hry.

FIFA Football 2005 Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Jeden nejmenovaný tým začínal dokonce z minusových hodnot a to jen proto, že nabízel nějakému rozhodčímu kapříky. Ale teď, po pár měsících, už vše vypadá znovu normálně a stabilně a my si můžeme užívat kvalitního fotbalu. Já vím, možná jsem řekl malou lež, protože slova jako kvalita a fotbal u nás pokulhávají a jako rovnocenná spojení se k sobě moc nehodí. Proto mají fanoušci sportu s kulatým nesmyslem vždy radost, když se na kalendáři objeví říjen, neboť povědomě tuší, že gigant EA už nějaký ten rok periodicky vydává své dílko FIFA letos už s číslem 2005.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho.

Po lehkém zklamání z PC verze, která ve snaze sebezdokonalování a implementování těch „nejlepších“ a „nejrealičtějších“ herních systémů jaksi narazila a jejich, sice licencované, ale poněkud nepraktické „vychytávky“ fanoušci mírně řečeno odmítli, zůstalo ve vzduchu FIFA Football 2005 fotbalových příznivců už jen pokračování Pro Evolution Soccer 4, které se prozatím jeví jako dokonalý pokořitel FIFy. Ale co na GBA? Nám soudruzi z NDR Pro Evolution Soccer 4 jaksi zapomněli na naše mašinky předělat, nám se dostalo jen dalšího ročníku FIFy a nic víc. Máme se radovat či truchlit? Bude stačit nové dílko od EA našim nárokům a nedopadne stejně tvrdě na hubu jako verze pro Pcčkáře?

Je to stále ten samý příběh, dva týmy proti sobě v zápase na život a na smrt, každé mužstvo má 11 gladiátorů a každý match jednoho soudce. Má tedy vůbec smysl kupovat nový ročník, když už vám nějaký starší hájí své místo v šuplíku? Odpověď je někde mezi. Stejně jako u FIFy 2004, i zde se povedlo menu, které je přehledné a díky němuž se hned zorientujete a hupsnete na to, po čem vaše fotbalové srdce touží. Může to být přátelák, výzva, kariéra, soutěž nebo multiplayer. Jak už mnozí jistě postřehli, přibyly položky výzvy a kariéra. Z počátku máte hned dobrý pocit právě z kariéry, neboť vést mužstvo skrze sezóny může být zajímavé. Vrháte se na to. Zvolíte ligu, tým a jste tam. A v čem to FIFA Football 2005 všechno vězí? Je to jednoduché, jste coach a manažer zároveň, vaší jedinou snahou je vyhrávat a plnit úkoly, které jsou vám zadávány. Ano, jste sice manažer, ale k někomu slavnému máte daleko a tak začínáte hezky na nule a jedině plněním úkolů a sbíráním bodů se stáváte lepším a lepším. Body vám přibývají třeba za čistý štít během utkání, za hattrick, za šňůru vítězství bez porážky a nejvíce bodů dostanete za takzvané sezónní cíle, tedy například skončit do třetího místa v lize nebo vyhrát 19 zápasů atp. Zatím asi postrádáte smysl, ale on tu je, pokaždé, když nasbíráte určitý počet bodů, postoupíte na vyšší manažerskou úroveň a jako odměnu můžete vašemu klubu vylepšit například fyzičku nebo útočnou sílu. To je asi hlavní výhoda sezóny, ke které se zajisté pojí i možnost hrát další a další sezóny se stejným týmem, hráči, taktikou. Jinak je vše relativně při starém.

Mobilní fotbaly

To, že se videoherní zpracování těší obrovské oblibě, ať už se jedná o jakoukoli platformu, není dnes již žádným překvapením. Zajímavými jsou ale snahy autorů vecpat i do verzí pro přenosná zařízení co nejvíce funkcí známých z „velkých“ fotbalů. Výsledky bývají sice většinou poněkud rozpačité, ale ten, kdo si již někdy zkusil ve vlaku dát nějaký ten přáteláček, potvrdí, že u zábavného fotbalu jde všechno ostatní stranou. Dokonce i grafika, která je za „normálních okolností“ tím hlavním, za čím se valná většina vývojářů žene, a čím se posléze chlubí. Člověk si až někdy říká, zdali by se na handheldy nehodila spíše arkádová čutaná v pohlednější grafice. Pak si ale zase na chvíli sedne k FIFě a zase zjistí, že nehodila :-).

Dalším módem je výzva. Je to vcelku nový mód, který vám ale v delší perspektivě nic zajímavého nenabídne. Zde si můžete vybrat vždy nějaký reálný historický zápas, který se stal a musíte v něm splnit jistý úkol. Příklad: Real Madrid prohrává o dva góly s Valladolid v sezóně 2004 španělské Primera FIFA Football 2005 Liga na konci prvního poločasu. Dokáže Madrid zvítězit, dokážete zvítězit vy? Docela zábavné, ale jen ze začátku, pak se vše relativně opakuje.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho. Jakmile sjedete všechny nové možnosti FIFy, stejně vás nakonec bude zajímat věc nejdůležitější, samotný zápas.

Předzápasové přípravy probíhají stejně jako v ročníku 2004, volíte tedy hráče v základní sestavě, taktiku, rozestavení atp. Už v menu si můžete všimnout jiného ovládání, které vám hra představujete a to vám i samotný zápas potvrdí. Pak se vrháte do arény plné gladiátorů. První si všímáte grafiky, která doznala jistých změn, ale jak to tak v periodicky vydávaných hrách bývá, nečekejte revoluci, ona by ani v případě GBA nebyla reálná. Je to sice hezčí, barvitější a kapku detailnější, ale co byste také chtěli, že? A pak se to rozjede, gladiátoři se pouští do boje. Do svižného boje, stejně jako FIFA Football 2005 v předchozích letech, do bitvy plné zvratů a klíčových situací plných nervozity a emocí. Ehm, zas tak intenzivní to asi nebude, tedy rozhodně ne na nejlehčí obtížnost. Pokud někdy vaše ruka sáhla na GBA a zahrála si FIFu, nebude nejmenší problém dát gól. A další. A další. A klidně i 8 během zápasu.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém.

Proto prakticky hned volíte aspoň střední obtížnost hráčů a klidně i těžkou obtížnost gólmanů. To už je lepší, pár hodin se může jednat o vyrovnanou partii. Počkat, mluvil jsem o změně ovládání a proto by se slušelo uvést vše na pravou míru. Jak to tedy je? Prakticky je vše při starém, jen se změnila funkce jistých kláves – L je takzvané modifikační tlačítko. Když ho nestisknete, mají ostatní klávesy jisté funkce, jako střelu či sehrávku po zemi. Po stisknutí se těm samým tlačítkům přiřazují funkce jiného řádu – například (hráč bez míče) skluz, (hráč s míčem) sehrávka lobem a tlačítko na uvolnění hráče. To je asi jediná pořádná změna, která mi dává záminku trošku o ní poreferovat. Je to jednoduché, uvolníte se po straně a běžíte vstříc nepřítelově obraně. V tu chvíli se na vás jeho bojovníci vrhají a chtějí vás sevřít a rozdrtit. Vy ale mačkáte modifikační tlačítko plus ono uvolnění a co se nestane, sehráváte před sebe do volného prostoru a na vaši sehrávku reaguje váš FIFA Football 2005 spoluhráč, přebírá ji a běží naproti samotnému brankáři, jak jednoduché a efektivní, možná až moc. Je totiž pravdou, že díky této funkci se prakticky kdykoliv můžete uvolnit a jít téměř na jistý gól, je to až moc snadné, prakticky pokaždé se vám sehrávka povede, protihráč jen nevěřícně kouká, jak míč rozvlní jeho síť a jak se začínáte radovat z gólu. Možná by neškodilo trošku tento fígl ztížit.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém. Snad jen nůžky se dávají mnohem obtížněji a méně často jsou na hřišti vidět. Rohové kopy, penalty a standardky se v podstatě neliší. Co do obtížnosti hry, dá se akceptovat, ale jak jsem říkal, pokud jste hráli už minulé ročníky, asi to pro vás bude brnkačka a téměř žádná výzva. Ještě bych zapomněl samotné zhodnocení hratelnosti. V podstatě se neliší od svého předchůdce, snad jen v maličkostech, které ovšem hru zjednodušují a to bych viděl jako problém. Zvuková kulisa je uspokojivá, tedy v rámci fotbalu. Hudba je dost stereotypní, mám dojem, že jsem neslyšel více než tři opakující se songy, které vás navíc při delším pobytu v menu začnou trošku FIFA Football 2005 deptat, ale to také tak nevadí. Grafická stránka hry je dobrá, animace plynulé a spád svižný.

Závěrem bych vše shrnul. Jedná se o kvalitní hru plnou zábavy, ale pokud jste hráli minulý/é ročníky, žádná revoluce se nekoná, spíš taková pozvolná evoluce. Je jen na vás, jestli vás ke koupi přesvědčí lepší grafika, nové módy či změna ovládání, nebo zůstanete při starém a za rok si koupíte nový ročník, pravděpodobně opět nijak revoluční. Faktem ale zůstává stále dobrá hratelnost a zábava na několik hodin, sice s jednodušší obtížností, ale stejně.

FIFA Football 2005
Výrobce/Distributor EA / EA
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Dobré pokračování hratelného fotbalu s několika málo změnami. Nové módy, grafika lehce oprášená a trošku změn v samotném zápase. Zábava ale stále zůstává.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:
Témata: Vlak
  • Nejčtenější

Pět souloží, které otřásly herním průmyslem

Herní průmysl prošel v posledních letech turbulentním vývojem, z původní zábavy pro malé děti se stal miliardový...

U stařičkého Half-Lifu se zapotí i moderní PC. Stačí jedna modifikace

Ačkoliv to bude od vydání prvního Half-Lifu letos 25 let, stále se najdou způsoby, jak původní hru modernizovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hogwarts Legacy už nikdo nehraje, posmívají se aktivisté. Není ovšem za co

Ani měsíc po vydání Hogwarts Legacy se v harrypotterovské herní komunitě neuklidnily hlasy zesměšňující a bojkotující...

Unreal ukázal budoucnost počítačové grafiky, hry jsou však ještě daleko

Společnost Epic Games představila v rámci konference GDC možnosti svého herního enginu Unreal 5. Ukázky působily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deep fake porno se streamerkám hnusí, na Twitchi prý nehrozí

Streamovací platforma Twitch vydala prohlášení ke kauze takzvané deepfake pornografie, kdy jsou herečkám z filmů pro...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

RECENZE: Evil West je přímočará akční jízda ze staré školy

Tvůrci Shadow Warriora přicházejí s další akční peckou, která si na nic nehraje. A znovu to funguje, tentokrát v...

RECENZE: Call of Duty: Modern Warfare II je epická jízda ve filmovém stylu

Staří známí i nováčci, teroristé nebo drogové kartely, nejen to si užijete v novém přírůstku do dlouholeté série Call...

RECENZE: Forspoken je neriskantní sériová výroba, nejvíc baví běhání

Rozsáhlý herní svět, svižné souboje, spousta efektních kouzel, povedená hudba nebo zábavný parkour. Dalo by se čekat,...

RECENZE: Masakr teenagerů v The Quarry je zábavnější, než si chceme přiznat

Hororový „slasher“ The Quarry sice nedělá nic, co bychom už od studia Supermassive Games neviděli mnohokrát, ale to mu...

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...