Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. září 2021 Zita

FIFA Football 2005

  12:00
Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Ještě že tu máme alespoň ty hry.

FIFA Football 2005 Už je tomu pár týdnů, co v našich luzích a hájích začala fotbalová sezóna. Problémy s korupčními aférami se nemile otiskly i do kvality fotbalu a tak byl začátek ligy poněkud zvláštní. Jeden nejmenovaný tým začínal dokonce z minusových hodnot a to jen proto, že nabízel nějakému rozhodčímu kapříky. Ale teď, po pár měsících, už vše vypadá znovu normálně a stabilně a my si můžeme užívat kvalitního fotbalu. Já vím, možná jsem řekl malou lež, protože slova jako kvalita a fotbal u nás pokulhávají a jako rovnocenná spojení se k sobě moc nehodí. Proto mají fanoušci sportu s kulatým nesmyslem vždy radost, když se na kalendáři objeví říjen, neboť povědomě tuší, že gigant EA už nějaký ten rok periodicky vydává své dílko FIFA letos už s číslem 2005.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho.

Po lehkém zklamání z PC verze, která ve snaze sebezdokonalování a implementování těch „nejlepších“ a „nejrealičtějších“ herních systémů jaksi narazila a jejich, sice licencované, ale poněkud nepraktické „vychytávky“ fanoušci mírně řečeno odmítli, zůstalo ve vzduchu FIFA Football 2005 fotbalových příznivců už jen pokračování Pro Evolution Soccer 4, které se prozatím jeví jako dokonalý pokořitel FIFy. Ale co na GBA? Nám soudruzi z NDR Pro Evolution Soccer 4 jaksi zapomněli na naše mašinky předělat, nám se dostalo jen dalšího ročníku FIFy a nic víc. Máme se radovat či truchlit? Bude stačit nové dílko od EA našim nárokům a nedopadne stejně tvrdě na hubu jako verze pro Pcčkáře?

Je to stále ten samý příběh, dva týmy proti sobě v zápase na život a na smrt, každé mužstvo má 11 gladiátorů a každý match jednoho soudce. Má tedy vůbec smysl kupovat nový ročník, když už vám nějaký starší hájí své místo v šuplíku? Odpověď je někde mezi. Stejně jako u FIFy 2004, i zde se povedlo menu, které je přehledné a díky němuž se hned zorientujete a hupsnete na to, po čem vaše fotbalové srdce touží. Může to být přátelák, výzva, kariéra, soutěž nebo multiplayer. Jak už mnozí jistě postřehli, přibyly položky výzvy a kariéra. Z počátku máte hned dobrý pocit právě z kariéry, neboť vést mužstvo skrze sezóny může být zajímavé. Vrháte se na to. Zvolíte ligu, tým a jste tam. A v čem to FIFA Football 2005 všechno vězí? Je to jednoduché, jste coach a manažer zároveň, vaší jedinou snahou je vyhrávat a plnit úkoly, které jsou vám zadávány. Ano, jste sice manažer, ale k někomu slavnému máte daleko a tak začínáte hezky na nule a jedině plněním úkolů a sbíráním bodů se stáváte lepším a lepším. Body vám přibývají třeba za čistý štít během utkání, za hattrick, za šňůru vítězství bez porážky a nejvíce bodů dostanete za takzvané sezónní cíle, tedy například skončit do třetího místa v lize nebo vyhrát 19 zápasů atp. Zatím asi postrádáte smysl, ale on tu je, pokaždé, když nasbíráte určitý počet bodů, postoupíte na vyšší manažerskou úroveň a jako odměnu můžete vašemu klubu vylepšit například fyzičku nebo útočnou sílu. To je asi hlavní výhoda sezóny, ke které se zajisté pojí i možnost hrát další a další sezóny se stejným týmem, hráči, taktikou. Jinak je vše relativně při starém.

Mobilní fotbaly

To, že se videoherní zpracování těší obrovské oblibě, ať už se jedná o jakoukoli platformu, není dnes již žádným překvapením. Zajímavými jsou ale snahy autorů vecpat i do verzí pro přenosná zařízení co nejvíce funkcí známých z „velkých“ fotbalů. Výsledky bývají sice většinou poněkud rozpačité, ale ten, kdo si již někdy zkusil ve vlaku dát nějaký ten přáteláček, potvrdí, že u zábavného fotbalu jde všechno ostatní stranou. Dokonce i grafika, která je za „normálních okolností“ tím hlavním, za čím se valná většina vývojářů žene, a čím se posléze chlubí. Člověk si až někdy říká, zdali by se na handheldy nehodila spíše arkádová čutaná v pohlednější grafice. Pak si ale zase na chvíli sedne k FIFě a zase zjistí, že nehodila :-).

Dalším módem je výzva. Je to vcelku nový mód, který vám ale v delší perspektivě nic zajímavého nenabídne. Zde si můžete vybrat vždy nějaký reálný historický zápas, který se stal a musíte v něm splnit jistý úkol. Příklad: Real Madrid prohrává o dva góly s Valladolid v sezóně 2004 španělské Primera FIFA Football 2005 Liga na konci prvního poločasu. Dokáže Madrid zvítězit, dokážete zvítězit vy? Docela zábavné, ale jen ze začátku, pak se vše relativně opakuje.

Módy nejsou jedinou změnou, která se koná mimo samotnou hru. Sem tam narazíte na nějakou novou funkci či nastavení, ale není jich mnoho. Jakmile sjedete všechny nové možnosti FIFy, stejně vás nakonec bude zajímat věc nejdůležitější, samotný zápas.

Předzápasové přípravy probíhají stejně jako v ročníku 2004, volíte tedy hráče v základní sestavě, taktiku, rozestavení atp. Už v menu si můžete všimnout jiného ovládání, které vám hra představujete a to vám i samotný zápas potvrdí. Pak se vrháte do arény plné gladiátorů. První si všímáte grafiky, která doznala jistých změn, ale jak to tak v periodicky vydávaných hrách bývá, nečekejte revoluci, ona by ani v případě GBA nebyla reálná. Je to sice hezčí, barvitější a kapku detailnější, ale co byste také chtěli, že? A pak se to rozjede, gladiátoři se pouští do boje. Do svižného boje, stejně jako FIFA Football 2005 v předchozích letech, do bitvy plné zvratů a klíčových situací plných nervozity a emocí. Ehm, zas tak intenzivní to asi nebude, tedy rozhodně ne na nejlehčí obtížnost. Pokud někdy vaše ruka sáhla na GBA a zahrála si FIFu, nebude nejmenší problém dát gól. A další. A další. A klidně i 8 během zápasu.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém.

Proto prakticky hned volíte aspoň střední obtížnost hráčů a klidně i těžkou obtížnost gólmanů. To už je lepší, pár hodin se může jednat o vyrovnanou partii. Počkat, mluvil jsem o změně ovládání a proto by se slušelo uvést vše na pravou míru. Jak to tedy je? Prakticky je vše při starém, jen se změnila funkce jistých kláves – L je takzvané modifikační tlačítko. Když ho nestisknete, mají ostatní klávesy jisté funkce, jako střelu či sehrávku po zemi. Po stisknutí se těm samým tlačítkům přiřazují funkce jiného řádu – například (hráč bez míče) skluz, (hráč s míčem) sehrávka lobem a tlačítko na uvolnění hráče. To je asi jediná pořádná změna, která mi dává záminku trošku o ní poreferovat. Je to jednoduché, uvolníte se po straně a běžíte vstříc nepřítelově obraně. V tu chvíli se na vás jeho bojovníci vrhají a chtějí vás sevřít a rozdrtit. Vy ale mačkáte modifikační tlačítko plus ono uvolnění a co se nestane, sehráváte před sebe do volného prostoru a na vaši sehrávku reaguje váš FIFA Football 2005 spoluhráč, přebírá ji a běží naproti samotnému brankáři, jak jednoduché a efektivní, možná až moc. Je totiž pravdou, že díky této funkci se prakticky kdykoliv můžete uvolnit a jít téměř na jistý gól, je to až moc snadné, prakticky pokaždé se vám sehrávka povede, protihráč jen nevěřícně kouká, jak míč rozvlní jeho síť a jak se začínáte radovat z gólu. Možná by neškodilo trošku tento fígl ztížit.

Z ostatních funkcí se ani nic nezměnilo, vše zůstává relativně při starém. Snad jen nůžky se dávají mnohem obtížněji a méně často jsou na hřišti vidět. Rohové kopy, penalty a standardky se v podstatě neliší. Co do obtížnosti hry, dá se akceptovat, ale jak jsem říkal, pokud jste hráli už minulé ročníky, asi to pro vás bude brnkačka a téměř žádná výzva. Ještě bych zapomněl samotné zhodnocení hratelnosti. V podstatě se neliší od svého předchůdce, snad jen v maličkostech, které ovšem hru zjednodušují a to bych viděl jako problém. Zvuková kulisa je uspokojivá, tedy v rámci fotbalu. Hudba je dost stereotypní, mám dojem, že jsem neslyšel více než tři opakující se songy, které vás navíc při delším pobytu v menu začnou trošku FIFA Football 2005 deptat, ale to také tak nevadí. Grafická stránka hry je dobrá, animace plynulé a spád svižný.

Závěrem bych vše shrnul. Jedná se o kvalitní hru plnou zábavy, ale pokud jste hráli minulý/é ročníky, žádná revoluce se nekoná, spíš taková pozvolná evoluce. Je jen na vás, jestli vás ke koupi přesvědčí lepší grafika, nové módy či změna ovládání, nebo zůstanete při starém a za rok si koupíte nový ročník, pravděpodobně opět nijak revoluční. Faktem ale zůstává stále dobrá hratelnost a zábava na několik hodin, sice s jednodušší obtížností, ale stejně.

FIFA Football 2005
Výrobce/Distributor EA / EA
Platforma GameBoy Advance
Ukládání pozic: ano
Multiplayer: ano, 2 hráči
Verdikt: Dobré pokračování hratelného fotbalu s několika málo změnami. Nové módy, grafika lehce oprášená a trošku změn v samotném zápase. Zábava ale stále zůstává.
Hodnocení: 80% (info)

Autor:

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

Témata: Vlak
  • Nejčtenější

Vývojář originálním způsobem urazil fanouška, stálo ho to ale místo

Mezi vývojáři válečné akční hry World of Warships a jejich fanoušky to v posledních měsících doslova vře. Po...

Světové televize opakovaně vydávají videohry za exkluzivní záběry z bojišť

Indická televize Republic použila realisticky vypadající záběry z české vojenské simulace Arma 3 v reportáži o údajné...

KVÍZ: Jak moc se vyznáte ve hrách z druhé světové války?

Druhá světová válka je z herního hlediska vděčným tématem, jen málokterý titul si ovšem zaslouží, aby se na něj...

KOMENTÁŘ: Už bylo dost GTA 5, je na čase se posunout

Minulý týden jsme mezi ukázkami na chystané tituly pro PlayStation 5 viděli také hodně starého známého: Grand Theft...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PlayStation 5 zřejmě nebude ani příští rok. Čipové sucho pokračuje

Nových konzolí od Sony je stále málo a naděje, že jich v obchodech bude dostatek, se tenčí nejenom na konec letošního...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

RECENZE: Call of Duty: Black Ops Cold War je nevýrazná sázka na nostalgii

Letošní díl série Call of Duty se vrací do studené války. Krátká kampaň bohužel opakuje řadu chyb, z nichž se značka...

RECENZE: Odboj proti nacistům v Through the Darkest of Times spíše nudí

Poměrně zajímavý koncept života odbojáře v nacistickém Německu v titulu Through the Darkest of Times je provázen dobře...

RECENZE: Elite Dangerous: Odyssey je odfláknutý přídavek za cenu plné hry

Rozšíření Odyssey vesmírného simulátoru Elite Dangerous slibovalo už tak komplexní hru rozšířit o další vrstvu....

RECENZE: Crash Bandicoot 4 žádné revoluční změny nepřináší. Naštěstí

Konečně jsme se dočkali vymodleného čtvrtého dílu Crashe a byť to zní jako klišé, trpělivost se vyplatila. Je to pocta...

Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?
Testujeme: Jak vybrat správné čočky pro astigmatismus?

Nosíte čočky a máte astigmatismus očí? Víte, kde nakoupit ty správné, které vám rozhodně nebudou dráždit oči? Redakce testovala za vás! Chcete...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...